Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Ι/Ο από ASIO σε Windows Drivers


sdancer75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

 

Η κάρτα ήχου που έχω (Focusrite saffire 6) δεν έχει στους οδηγούς των Windows (KMixer) επιλογή για τα I/O που διαθέτει. Η επιλογή αυτή μπορεί να γίνει μόνον μέσα από τους ASIO driver. Για παλαιά όμως προγράμματα που δεν υποστηρίζουν ASIO drivers έχω πρόβλημα γιατί δεν μπορώ να επιλέξω τις IO που θέλω. Υπάρχει κάποιο λογισμικό που κάνει το mapping ή την ενεργοποίηση των IO από τους ASIO στο kMixer των Windows ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά,

 

Η κάρτα ήχου που έχω (Focusrite saffire 6) δεν έχει στους οδηγούς των Windows (KMixer) επιλογή για τα I/O που διαθέτει. Η επιλογή αυτή μπορεί να γίνει μόνον μέσα από τους ASIO driver. Για παλαιά όμως προγράμματα που δεν υποστηρίζουν ASIO drivers έχω πρόβλημα γιατί δεν μπορώ να επιλέξω τις IO που θέλω. Υπάρχει κάποιο λογισμικό που κάνει το mapping ή την ενεργοποίηση των IO από τους ASIO στο kMixer των Windows ?

 

To kmixer δεν είναι windows πρόγραμμα είναι λογικά πρόγραμμα μιξερ από drivers τύπου ASIO4ALL που έχεις ή είχες εγκαταστήσει. Κάνε όλους τους Drivers για καρτες ήχου που έχεις Uninstall και κανε κανονικά την εγκατάσταση των drivers της κάρτας που έχεις απο το CD της ή απο το site της εταιρίας και θα σου δουλεύουν όλα ρολόι.

Τα "παλιά προγράμματα" που δεν δουλεύουν με ASIO , δουλεύουν σίγουρα με WDM drivers που επίσης εγκαθιστούνται από το CD κατα το install.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To kmixer δεν είναι windows πρόγραμμα είναι λογικά πρόγραμμα μιξερ από drivers τύπου ASIO4ALL που έχεις ή είχες εγκαταστήσει. Κάνε όλους τους Drivers για καρτες ήχου που έχεις Uninstall και κανε κανονικά την εγκατάσταση των drivers της κάρτας που έχεις απο το CD της ή απο το site της εταιρίας και θα σου δουλεύουν όλα ρολόι.

Τα "παλιά προγράμματα" που δεν δουλεύουν με ASIO , δουλεύουν σίγουρα με WDM drivers που επίσης εγκαθιστούνται από το CD κατα το install.

To KMixer είναι το Kernel Mixer των Windows. Το θέμα είναι ότι η εταιρία δεν δίνει μέσα από τους driver των Windows τη δυνατότητα επιλογής IO (κουλό αλλά ισχύει.. τι να πω, 1η φορά το βλέπω). Έχει σαν default μόνον την Input1 και Output1. Δεν μπορώ δηλαδή να επιλέξω πχ την Input2. Αυτό είναι σίγουρο, επειδή μίλησα με την Focusrite. Το θέμα είναι μήπως υπάρχει τρόπος από τους ASIO Drivers να ενεργοποιώ εισόδους και εξόδους που μπορώ τελικά να χρησιμοποιήσω με τους Windows Drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου