Προς το περιεχόμενο

Θέλω να γίνω Rock star


26hint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες. Το ερώτημα μου είναι απλό τούτη τη φορά( ...σιγουρα)

Ποιος θεωρήτε οτι ειναι ο καλυτεορς τρόπος για να ξεκινήσεις καριερα στη μουσική και να βγάλεις τελικα τη δουλεία σου εκεί οξω ???

 

- Ας παραθεσω τα δεδομένα¨

 

- Γραφω εδω και καιρο μουσική στο pc( κατι μεταξυ ποπ-ροκ k electronica), την ενορχιστρώνω και την τραγουδώ. Ομως ουτε για την αφεντια μου θελω να την κρατώ μονο, ουτε με βλέπω να θέλω να καταπιαστω με κατι αλλο περαν της μουσικής ως επαγγελατος. Ας το φωνάξω λοιπόν ...ειμαι ενα αμετανοητο ρομαντικό ψώνιο που οταν ειδα ως πιτσιρίκι των MERCURY ΤΩΝ QUEEN , να οργώνει τη σκηνή είπα ΝΑ, ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΑ , ΜΑΜΑ Κ ΜΠΑΜΠΑ κ ΚΟΣΜΕ ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΩ...

 

και επειδη μεγάλωσα ( 26 y.o.)και μυαλο δεν εβαλα ο μαλακας, ρωτώ ...πως ειναι καλυτερα να ξεκινά κανείς ??? Κανει demos , και τα πα σε εταιριες παραδοσιακα...παει σε reality οσαν ξεφτυλακος( ...σιγα μην παω) , φτιάχνει μια δουλειά σε studio και προσπαθει να την πουλήσει σε μια εταιρεία??? ΤΙ ? ΤΙ ? ΤΙ?

 

P.S. μενω ΣΑΛΑΜΙΝΑ , που δεν φημιζεται για την προσβασιμοτητα της στα δρομενα, indeed !

 

P.S. 2 Ναι, δοκίμασα ψυχανάλυση , αλλα το χουι δεν μου φυγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα δεν ζήτησε κριτική ο χριστιανός...

 

Φοβάμαι πάντως ότι ο μόνος "σίγουρος" δρόμος είναι να αποκτήσεις με κάποιον τρόπο πρόσβαση σε αυτούς που έχουν πρόσβαση...Δηλαδή να πάρεις μια γνώμη ή/και μια χείρα βοηθείας από κάποιον κοντά στο μουσικό σου ύφος που να είναι ενεργά στο κόλπο και ίσως να μπορεί να ανοίξει κάποια πόρτα για λογαριασμό σου. Ρουσφετάκι δηλαδή με αγαθές προθέσεις... :lol: ...αλλά ενίοτε λειτουργεί... :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ζήτησε κριτική ο χριστιανός...

 

συμβουλές ζήτησε νομίζω και μέσα σε αυτές οσο μπορούμε να κρίνουμε και εμείς θα βοηθήσουμε..

πιστεύω πως για να φτάσεις εκεί που θέλεις φίλε χρειάζεσαι τα εξής...

1)προσωπικότητα..(να ξεχωρίζεις από οποιονδήποτε άλλων καλλιτέχνη)

2)σκηνική παρουσία

3)επιχειρηματικό μυαλό

4)διαίσθηση

5)τύχη (γνωριμιες,timing κλπ κλπ)

6)καλή μουσική(πιασαρικη τουλάχιστον)

7)ταλέντο

 

:wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου 26hint. Με το ρίσκο να φανώ κυνικός (έχω και πυρετό) ιδού η αλήθεια: κανείς δεν ξέρει την απάντηση σε αυτό που ρωτάς. Αν την ήξεραν, θα το έκαναν (κάναμε) και οι ίδιοι.

 

Το περισσότερο που έχεις να αποκομίσεις είναι καλής προαίρεσης κριτική, αλλά επί της ουσίας, μην ελπίζεις τίποτε.

 

Αν σου έγραφα τα ονόματα των ανθρώπων (ελλήνων) που αναζήτησαν/αναζητούν την απάντηση σε αυτή την ερώτηση, θα έβλεπες ότι είναι πολύ-πολύ μεγάλος και δεν την έχουν βρει ακόμη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι, τώρα μου ήρθε και κάτι άλλο, κάπως πιο αισιόδοξο: μήπως πρέπει να γίνεις γνωστός στη γειτονιά σου ή την πόλη σου πριν σε προβληματίσει πως θα γίνεις γνωστός στη Ν. Υόρκη; Ματαιόδοξα πράγματα αυτά που λες φίλε μου...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι' date=' τώρα μου ήρθε και κάτι άλλο, κάπως πιο αισιόδοξο: μήπως πρέπει να γίνεις γνωστός στη γειτονιά σου ή την πόλη σου πριν σε προβληματίσει πως θα γίνεις γνωστός στη Ν. Υόρκη; Ματαιόδοξα πράγματα αυτά που λες φίλε μου...[/quote']

 

Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του eye αλλά θα ήθελα να επισημάνω ότι και να γίνει γνωστός στη γειτονιά του, τίποτα δεν εγγυάται ότι θα ξεφύγει από τα στενά όρια της τελευταίας. Υπάρχουν πάρα πολλοί (και άκρως αξιόλογοι) καλλιτέχνες οι οποίοι έχουν δημιουργήσει ένα μικρό αλλά σταθερό κοινό και δεν έχουν καταφέρει να γίνουν αυτό που λέμε "φίρμες" ή όπως αλλιώς θέλετε.

 

Κακά τα ψέματα, ο Earendil το έθεσε σωστά κατά τη γνώμη μου: πρέπει να αποκτήσεις πρόσβαση σε άτομα που... έχουν πρόσβαση! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέματα' date=' ο Earendil το έθεσε σωστά κατά τη γνώμη μου: πρέπει να αποκτήσεις πρόσβαση σε άτομα που... έχουν πρόσβαση! :)[/quote']

 

Όχι, όχι μη του το λέτε αυτό γιατί θα πάει 30 ετών, δεν θα έχει καταφέρει τίποτε και δεν θα αποδίδει τις ευθύνες εκεί που ανήκουν (δηλαδή στις ματαιόδοξες ιδέες του) αλλά στο ότι δεν μπόρεσε να βρει αυτούς που είχαν... πρόσβαση.

 

Γιατί πως να το κάνουμε: άλλο να βγεις να πεις "πως θα γίνω καλύτερος πληκτράς/κιθαρίστας/τραγουδιστής/συνθέτης/παραγωγός κλπ" και άλλο να αναρωτιέσαι στο στυλ "άτιμη κοινωνία, που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους ρίχνεις στα ξένα χέρια"...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι Wow!, θα έπρεπε να προηγείται η βούληση για την προσωπική βελτίωση.

 

Αυτό που εγώ εξέφρασα, αν και ίσως φάνηκε πιό "ανάλαφρο" από ότι σκόπευα, είναι ότι το κύκλωμα δουλεύει μόνο εκ των έσω. Για όσους δεν επιλέξουν το Fame Story, φοβάμαι πως είναι μονόδρομος να προμοτάρουν εαυτούς σαν να ήταν πάντα μέρος του παιχνιδιού. Κι αν πουλήσει πούλησε...

 

Στις πιο χαρακτηριστικές περιπτώσεις αυτό συνήθως επιτυγχάνεται μέσω της πατρονίας ενός "μεγάλου ονόματος" που σε βγάζει στο κλαρί-για να μπορείς κι εσύ μετά στις Σεμίνες να λες "αν δεν ήταν ο Τάδε, δεν θα είχα καταφέρει τίποτα" με σεμνότητα και ασορτί βούρκωμα.

 

Το πόσο και πως θα προσπαθήσει ένας άνθρωπος να διαπεράσει τα ντουβάρια μιας κακώς κείμενης κατάστασης (και στη μουσική και παντού), είναι μια άλλη ιστορία.

 

 

 

(που θα έπρεπε να μας απασχολεί περισσότερο)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου