Προς το περιεχόμενο

Θέλω να γίνω Rock star


26hint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ απλώς θα σου έλεγα ψάξε για τα κατάλληλα άτομα (κάτι που προσπαθώ κι εγώ να κάνω εδώ και πολύ καιρό.....) και προσπάθησε να γράψεις όσο καλύτερα τραγούδια μπορείς. Με δεδομένο το στόχο σου, φρόντισε φυσικά να είναι και πιασιάρικα και χαρακτηριστικά και διαφορετικά, αλλά όχι σε βαθμό που να μην είναι εύκολα κατανοητά. Πάντως η απάντηση στην ερώτηση προφανώς και δεν υπάρχει, αλλιώς α) θα ήμασταν όλοι rock stars και β) τελικά δε θα υπήρχε καν νόημα σε αυτό, αφού θα ήμασταν όλοι :)

 

Επίσης, συμφωνώ απόλυτα με τον eye: κάνε ό,τι μπορείς για να γίνεσαι συνεχώς καλύτερος μουσικός και καλύτερος συνθέτης. Στην αρχή μπορεί να γράφεις βαρετές βλακείες, χρειάζεται εμπειρία για να γράψεις κάτι που θα σαρώσει τον κόσμο (εκτός κι αν σου βγει από την αρχή με ΠΟΛΛΗ τύχη): ούτε οι Queen γράψανε στον πρώτο δίσκο το We Are The Champions, το Bohemian Rhapsody ή το The Show Must Go On, ούτε οι Scorpions το Still Loving You ή το Wind Of Change, ούτε οι Floyd το Comfortably Numb ή το Money (μιλάω πάντα για τραγούδια που είναι κλασικές τεράστιες επιτυχίες, όχι απαραίτητα τα κατα τη γνώμη μου "καλύτερα"). ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ όμως η θέληση (και το πείσμα) για συνεχή βελτίωση. ¶κου την πρόοδο στη συνθετική ικανότητα των Queen στα 5 πρώτα albums, είναι χαρακτηριστικότατο παράδειγμα που λέει ότι δε φτάνει το ταλέντο, χρειάζονται γνώσεις, δουλειά και ΕΜΠΕΙΡΙΑ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

OFF TOPIC : Λοιπόν γουστάρω τον menelaos που όποιο και αν είναι το θέμα, θα βρει τρόπο να ρίξει κάτι μέσα από Queen. :) :) :) :) Ανακοινώνω δημόσια ότι το Live Killers ήταν το πρώτο live που άκουσα στη ζωή μου (εννοείται ότι το έμαθα απ' έξω) και ότι είμαι τρελλός με Queen, συνεπώς (προς Μενέλαο) : δώστα όλα αγόρι μου !!!!!

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα πιστευω πως αν δεν εφευγε νωρις ο mercury,η μεγαλυτερη μπαντα στον κοσμο αυτη τη στιγμη δεν θα ηταν οι u2 αλλα οι queen

:wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eye: ήμουνα ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι κάποιος θα το έλεγε κάποια στιγμή!! :lol: και προσπαθούσα να το παίξω και καλά χαλαρός ρε γμτ, ότι γινόταν τυχαία :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ίσως το μοναδικό θέμα που γουστάρω ι να κλέβει την παράσταση εστω κι απο μέναjavascript:emoticon(':oops:')

Embarassed...

---QUEEN, Τ.Ι. Μ.Π.Α.Ν.Τ.Α. Ρ.Ε. Γ.Α.Μ.Ω.Τ.Ο.---

Χέρομαι που συμφωνήτε οτι οι τύποι ηταν απλά ανυπέρβλητοι. Απο τα ηχο-εικονο-κλαστικά τους live, μεχρι την εμπνευσμενη, ποικιλόχρωμη, τεχνικά υπερ-αρτια δισκογραφία τους οι μάγκες αυτοί κατάφεραν να προσφέρουν τη δυναμικότερη μηχανή παραγωγής ταξιδιών. Όπως το χε θέσει κάποτε ο Taylor « η μουσική μας μοιάζει να είναι γραμμένη σε σινεμασκόπ μορφή». Και επειδή η φαντασία των ανθρώπων φαίνετε να υποστηρίζει σύστημα 16/9 οι QUEEN θα είναι πάντα το σημείο αναφοράς. Οσο για τον κύριο Mercury…hands down, the man was a real artist until the end.

 

-respect- ( θέλω να κλάψω τώρα)[/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η συνταγή είναι γνωστή χρόνια τώρα, απλά ρίχνουμε στάχτη στα μάτια μας μπερδεύοντας την τέχνη με το σταριλίκι.

 

Ουσιαστικά πρόκειται για μια πολύ επικερδή δραστηριότητα που απαιτεί κάποιες παραμέτρους όπως:

 

Να είσαι ωραίος/α,

Να κουνιέσαι ανάλογα,

Να ντύνεσαι/κουρεύεσαι σαν κλόουν ή έστω διαφορετικά

Να σου είναι δεύτερη φύση το γλύψιμο,

Να κάνεις ότι περνάει από το χέρι σου για να πετύχεις το στόχο σου.

Να το κάνεις συνειδητά πιστεύοντας ότι θα κονομήσεις (γιατί είναι δουλειά κι αυτή), ενώ ταυτόχρονα θα ικανοποιήσεις την αυταρέσκεια και το ψώνιο σου.

 

'Ισως βοηθάει να παίζεις και κάποιο όργανο (ανάλογα με το μουσικό είδος) αλλά δεν είναι απαραίτητο.

 

Σε ότι αφορά τα ελληνικά δεδομένα μπορείς να ξεκινήσεις από ένα τηλεοπτικό talent show. Χρειάζεσαι προβολή.

 

Αν είσαι του έντεχνου να γνωριστείς με παράγοντες του σχετικού ραδιοφωνικού χώρου.

 

Για τον αγγλόφωνο κόσμο (Αμερική, Αγγλία κλπ) όπου υπάρχει πέραση και στα γκρούπ, απαιτείται πολύ χαμαλοδουλειά live σε bar (που συμπεριλαμβάνει και όλα τα παραπάνω προσόντα), καθώς και ενα πολύ ακριβό δικηγόρο για επαφή με τις δισκογραφικές.

 

Αν θες να γίνεις Ricky Martin, πρέπει να τραγουδάς χωρίς προφορά ξένου και να απευθυνθείς στα τοπικά talent show που έχουν φοβερή πέραση.

 

Τελευταία αλλά σημαντικότερη παράμετρος είναι η επιμονή.

Αν όμως τα παραπάνω σου είναι δεύτερη φύση, τότε σίγουρα δεν θα σου λείψει και αυτή.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Live Killers ήταν το πρώτο live που άκουσα στη ζωή μου

 

(Ακολουθεί αστειάκι περί ηλικίας)

 

ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ,Ε;; :lol: :lol:

 

Βέβαια, έχουμε ήδη διαλύσει το topic του 26hint (άσχετα που σιγοντάρει :D ) αλλά ναι ρε σεις, οι Queen θα είναι εσαεί η μπάντα που έπιασε το 101% στο σανίδι και άφησε τους πάντες να παραμιλάνε. Δυστυχώς (και σε αυτή την περίπτωση) γεννήθηκα πολύ αργά, αλλά δηλώνω με καμάρι ότι οι Queen είναι η μπάντα που με μεγάλωσε.

 

Πόσο τυχαίο είναι που σε ένα θέμα που περιλαμβάνει τη λέξη rock star στον τίτλο του η κουβέντα ξέφυγε προς τους Queen; :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Star??? Εγω πάντως δεν βλέπω κανέναν star γύρω μου!

Πρόκες σκουριασμένες είναι (ολοι αυτοί που αυτοαποκαλούντε star) που προσπαθούν να καρφωθούν σε όποιο σανίδι βρούν μπροστά τους....και ας τους φάει το σαράκι και η σαπίλα μετά απο λιγο!

 

Η εποχή των star τελείωσε....δυστυχώς :(

Ζήτω η εποχή των talend show και της περσυνής κονσέρβας:!: :!: :!:

 

 

ΣΗΜ.: για τα ντόπια προιόντα μιλάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ' date='Ε;; :lol: :lol: [/quote']

 

Είναι πολύ πιθανό, αλλά τότε δεν υπήρχαν δισκάδικα στην Α. Κυψέλη όπως τα εννούμε σήμερα. Έτσι ο τρελός ηλεκτρολόγος (που όμως έφερνε και δίσκους και τους πούλαγε αφού τους είχε παίξει 40 φορές για να τους γράψει σε κασέτες που θα πούλαγε αργότερα) επέμενε ότι ο δίσκος ήταν καινούργιος αλλά το ίδιο έλεγε και για άλλους δίσκους... :) :) :)

 

Και πάλι σόρυ για το off-topic, φτιάξτε κάποιος ένα κατάλληλο thread να μπούμε μέσα να εκτονωθούμε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου