Προς το περιεχόμενο

Ασκησεις ενδυναμωσης αριστερου χεριου για traditional grip


pericles

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nομιζω οτι αυτα τα δυο κλιπ ειναι οτι καλυτερο{και επεξηγηματικο} εχω δει σχετικα με τα grips Και Fingers control.

Μαζι με το υπαρχον thread του Περικλη ελπιζω πολλοι φιλοι να αποκτησουν ολες τις βασικες ασκησεις ειτε για Traditional ειτε για matched grip.

 

στο πρωτο βιντεο η ασκηση που δινει στο 4.05 ειναι τρομερη..

dave weckl back to basics

Dave Weckl - Moeller Technique

 

 

όντως στο πρώτο βίντεο +100000.Το έβλεπα προχτές σε μια βιντεοκασσέτα ,που την οικονόμισα απο τον πατέρα μου!Τεράστιο βήμα για πολλούς ντράμερς του τοτε το "Back to Basics"...Αν δεν κάνω λάθος κυκλοφόρησε και πριν κανα-δυο χρόνια κάτι μαθήματα πάλι με τον ίδιο τίτλο και του ίδιου Drummer....Πολύ ωραίο remastered:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εννοοείται χίλια μπράβο(και άλλα τόσα θενκς) για το σκίτσο!Αυτή νομίζω ήταν η πρώτη μου άσκηση για να έρθω σε επαφή με το traditional!!! :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εννοοείται χίλια μπράβο(και άλλα τόσα θενκς) για το σκίτσο!Αυτή νομίζω ήταν η πρώτη μου άσκηση για να έρθω σε επαφή με το traditional!!! :D :D :D

Ευχαριστω Χρηστο για τα μπραβο ετοιμαζω και αλλα με πιο εξειδικευμενες ασκησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι υπαρχει καπου στο νοιζ ενα thread "Traditional versus Matched grip" η καπως ετσι,  ομως εχω μια ερωτηση , Επιτιμε:

Υπαρχει καποιο κομματι που δεν μπορειτε εσεις να παιξετε με matched grip, η καποιο ειδος μουσικης που εσεις δεν μπορειτε να παιξετε με traditional grip?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι υπαρχει καπου στο νοιζ ενα thread "Traditional versus Matched grip" η καπως ετσι,  ομως εχω μια ερωτηση , Επιτιμε:

Υπαρχει καποιο κομματι που δεν μπορειτε εσεις να παιξετε με matched grip, η καποιο ειδος μουσικης που εσεις δεν μπορειτε να παιξετε με traditional grip?

 

Επειδη εχω παιξει και σε ροκ μπαντες το Mached grip μου εδινε πιο καλο(βαρυ ) χτυπημα και το αλλο (το traditional ) μεγαλυτερες ταχυτητες.Μπορει να υπαρχει καποιο κομματι που να μην μπορω να το παιξω καλα με τον ενα η τον αλλο τροπο ..δεν μπορω να θυμηθω.Αν δουλευα οπως παλια σιγουρα δεν θα υπηρχε.Να σκεφτεις οτι τωρα που κανω ασκησεις για τα ποδια μου απο πανω παιζω στο ταμπουρο μονες & διπλες σε 8α /16α & 32α .Τ α δε ποδια παιζουν τριηχα / τετραηχα & δικασα σε ταχυτητες απο 50 -90για τα τριηχα ,40- 70 για τα τετραηχα και 60-150 για τα δικασα .ΑΥΤΑ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΜΕΤΡΟΝΟΜΟΥ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ  για να βρουν τα ποδια &τα χερια την ακριβεια τους στο χτυπημα.Επισης τα χερια παιζουν την ασκηση και με τους δυο τροπους ωστε να ισορροπουν σε δυναμικες -αντοχες κλπ.

Η γνωμη μου ειναι οτι ενας ντραμμερ που θελει να εχει ευελιξια και επιλογες στα διαφορα στυλ μουσικης (ικανοποιωντας και το ΕΓΩ του ) πρεπει να παιζει και με τους δυο τροπους αν οχι εξισου καλα τουλαχιστον να ειναι κοντα το ενα απο το αλλο .Ποτε μεχρι τωρα δεν εβαλα ταμπελες στο παιξιμο μου ειμαι οπως ειπα και προχθες ''γενικων καθηκοντων '' ντραμμερ ορχηστρας δηλαδη .Και ισως αν δεν ειχα την αλλη δουλεια να ημουν σε καλες ''φασεις '' .Δεν βαριεσαι ας εχουμε την υγεια μας και ειναι αρκετο .Εξ αλλου τωρα εχουμε χασει το τρενο της μουσικης τοπο στους νεους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου