Προς το περιεχόμενο

Tαξίδι στον Thomann για αγορά LesPaul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ακούσω εμπειριές και συμβουλές από όποιους έχουν ήδη επισκεφθεί το Thomann Musicstore για το πώς είναι σαν περιβάλλον και αν ταξιδιωτικά υπάρχει κάτι ενδιαφέρον κοντά

 

Είχα πάει πριν 3 χρόνια στου Θωμά γυρνώντας από ταξίδι στο Ερλάνγκεν.

Το μαγαζί είναι ... μαγαζάρα, σα να είσαι σε έκθεση. Ήμουν μεσημέρι καθημερινής, οπότε δεν είχε πολύ κόσμο και μπόρεσα να χαζέψω με την ησυχία μου.

Μιλήστε ελεύθερα με τους πωλητές, θα σας βοηθήσουν σίγουρα. Εναλλακτικά μπορείτε πριν το ταξίδι να επικοινωνήσετε με τον Έλληνα υπάλληλο και να τον ρωτήσετε αν μπορεί να σας κάνει μια "ξενάγηση" όταν θα είστε εκεί.

 

Γύρω τριγύρω δεν θυμάμαι να είχε κάτι το ενδιαφέρον. Καλό ταξίδι !  :)

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Bέβαια συμφωνώ με την κίνηση αυτή - κι εγώ θα ήθελα να δοκιμάσω αρκετές όπως κάνω πάντα - απλά το ανωτέρω με παραξένεψε.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ρε παιδιά μισό λεπτό για να μαθαίνουμε και εμείς....

Τι είναι οι VOS?Squier και περιμένετε να βρείτε καμμιά εικοσαριά κρεμασμένες στο τσιγκέλι?

Πως δηλαδή θα δοκιμάσετε πολλές?Θα σκίζει κούτες ο υπάλληλος μέχρι να βρείτε την μία που θα σας κάτσει στο χέρι?

Μπορεί να είναι και χαζή η ερώτηση μου αλλά για πείτε και σε μας τι ισχύει σε αγορά ακριβών μοντέλων  ???

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή εσύ πως θα αγοράσεις κιθάρα 3000Ε?

θα σου φέρει μία....ντάξει...θα σου κάνει ρε παιδί μου....

και για να μη σκίσει κούτες....(και πες όχι Ελλάδα που δεν πνίγεται η αγορά αλλά όταν με το καλό πας στον thomann που έχει αρκετούτσικες)...θα του αφήσεις 3Κ για την 1η ή 2η που δοκίμασες αλλά δεν τρελάθηκες κιόλας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ρε παιδιά μισό λεπτό για να μαθαίνουμε και εμείς....

Τι είναι οι VOS?Squier και περιμένετε να βρείτε καμμιά εικοσαριά κρεμασμένες στο τσιγκέλι?

Πως δηλαδή θα δοκιμάσετε πολλές?Θα σκίζει κούτες ο υπάλληλος μέχρι να βρείτε την μία που θα σας κάτσει στο χέρι?

Μπορεί να είναι και χαζή η ερώτηση μου αλλά για πείτε και σε μας τι ισχύει σε αγορά ακριβών μοντέλων  ???

 

Thanks

Να σου υπενθυμίσω ότι μιλάμε για τον Thomann, ένα από τα μεγαλύτερα καταστήματα μουσικών ειδών της Ευρώπης. Επίσης να ενημερώσω ότι όλα τα καταστήματα τέτοιου μεγέθους έχουν ένα σωρό κιθάρες (ναι, ακόμη και από τις πανάκριβες) έτοιμες για δοκιμή.

 

Στην τελική, μπορείς να δεις και μόνος σου ότι έχουν ολόκληρο section στο site τους όπου υπερηφανεύονται για το πλήθος των οργάνων που μπορείς να δεις στην έκθεσή τους, μαζί με φωτογραφίες που επαληθεύουν τα λεγόμενά τους:

http://www.thomann.de/gr/compinfo_tour_11.html

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ρώτησα δεν περιείχε καθόλου ειρωνεία.Ήταν μία πολύ εύλογη ερώτηση για να μάθουμε και εμείς οι υπόλοιποι.

Σαφώς και αν ήθελα να αγοράσω μία VOS θα ήθελα να παίξω με 30 πριν αποφασίσω.

Και γι αυτό ακριβώς ρώτησα:ακόμα και ένα κατάστημα των κυβικών του Θωμά δύναται να έχει στον τοίχο να κρέμονται και να τις τρώει η σκόνη 15 π.χ VOS les paul?

H απορία είναι εύλογη και δεν καταλαβαίνω το ύφος σας ειλικρινά.

 

Εσύ φίλτατε alchemist στο link που μου έδωσες υπάρχουν photos με πληθώρα 6χορδων οργάνων.ΟΛΕΣ είναι les paul VOS???

Δεν σε πιάνω τι θες να πεις......

 

Πάντως εύχομαι να έχετε δίκιο.Να βρείτε 20 κρεμασμένες και αν δεν σας ικανοποιήσουν να σας ανοίξουν μπροστά σας ακόμα περισσότερες.

Τριχίλιαρο είναι αυτό..συμφωνώ...καλές αγορές!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γι αυτό ακριβώς ρώτησα:ακόμα και ένα κατάστημα των κυβικών του Θωμά δύναται να έχει στον τοίχο να κρέμονται και να τις τρώει η σκόνη 15 π.χ VOS les paul?

 

Eάν υπολογίσεις ότι ο ετήσιος τζίρος του είναι πάνω από 470.000.000 ευρώ...μάλλον πουλάει 30 Vos τη μέρα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλό ταξίδι, και περιμένουμε όχι απλώς review, αλλά ρεπορτάζ κανόνικό για όσους από μας ενδιαφέρονται για παρόμοιες κινήσεις.

 

Την κιθάρα καλό θα είναι να την ακούσει χωρις ενισχυτή και να είναι ελαφριά (λιγότερο από 5 κιλά, προτιμότερο λιγότερο και από 4,5) χωρίς όμως να είναι σκαμμένη εσωτερικά (στις 58 VOS υπάρχουν και τέτοιες αλλά έχουν ειδική σήμανση στο serial). Θα πρέπει να έχει twang οπωσδήποτε, και να μην ακούγεται μονοκόμματη η αττάκα. Ηχητικά δεν χρειάζεται να είναι πολύ δυνατή αλλά οπωσδήποτε πρέπει να έχει ΑΠΕΙΡΟ sustain χωρίς ενισχυτή και να μην ακούγεται boxy. Ας παίξει και με τις πιο ακριβές R9 και R0 που είναι ακόμη πιο προσεγμένες. Μόλις πιάσει στα χέρια του μια πολύ καλή θα το ξέρει ακόμη και με μέτρια εμπειρία από κιθάρες. Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά...

 

Στον ενισχυτή αν θες μετά την βάζεις. Αλλά σε μια πραγματικά καλή VOS το 99% των PAF clones θα ακούγεται θεϊκό...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν,η εμπειρία θα σας μείνει αξέχαστη...Επειδή δεν έχω χρόνο να τα ξαναγράφω,σου παραθέτω ένα παλαιότερο post μου,σχετικά με τη δικιά μου εμπειρία και τη δικιά μου τακτική.

 

Και μερικές απλές συμβουλές σε-νεαρούς κυρίως-επίδοξους αγοραστές μίας Gibson Les Paul:(Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν έχω την ψευδαίσθηση οτι είμαι ειδικός.Ότι συμβουλή δίνω,πηγάζει απο την δικιά μου εμπειρία έως τώρα και ότι έμαθα "the hard way..." όπως λένε και οι Αμερικάνοι...

 

 

1.Αν το όνειρό σας είναι να πάρετε μια Les Paul για να βάλετε "φωτιά" στον ενισχυτή παίζοντας Thrash metal,Speed metal,Death metal ή οτιδήποτε άλλο είδος "βαριάς" metal...save it!Αγοράστε μία κιθάρα των 300€ βάλτε ενα σετάκι EMG και είστε έτοιμοι...για απογείωση!Τι θέλω να πω?Και μία σκούπα με χορδές περασμένες μια χαρά τα πάει σε high gain καταστάσεις...Καλύτερα να επενδύστε τα λεφτά σας σ'έναν πολύ καλό ενισχυτή αν παίζετε κυρίως metal...

 

2.Παραδόξως(σε σχέση με το 1) το ίδιο ισχύει ακόμα και αν δεν παίζετε metal!ΠΡΩΤΑ αγοράστε ένα καλό ενισχυτή(λαμπάτο κατα προτίμηση...) και ΜΕΤΑ μια Gibson.Είναι σαν να αγοράζεις μία Ferrari και να την βάζεις $!&*λάστιχα...

 

3.Αφού-και μόνο τότε-ξεμπερδέψτε με τον ενισχυτή,τότε αγοράστε(ή δανειστείτε αν βρείτε) μία καλή φορητή ζυγαριά ακριβείας 0-6kg...(ναι,ναι καλά διαβάσατε...ΔΕΝ είμαι "φτιαγμένος" ...Απολύτως καθαρός! ).Πάρτε την,λοιπόν,μαζί σας και εξηγήστε στον υπάλληλο του καταστήματος οτι πρότου καν ακουμπήστε την κιθάρα,θα θέλατε να την ζυγίσετε πρώτα...Σ'αυτό το σημείο αν παρατηρήσετε οτι σας κοιτάει σαν να το σκάσατε απο κάπου...ή αν δείτε οτι κατευθύνεται προς το τηλέφωνο σχηματίζοντας το 100...πείτε του καληνύχτα και οτι τον συμπαθάτε.ΑΝ σας πει "no problemo",τότε είστε σε καλό δρόμο...Βάλτε την πάνω στη ζυγαριά και αν η μέτρηση δείξει από 8.70-9.50lbs(το πολύ) (1lbs=0.4536kg),ε τότε αυτό είναι καλός οιωνός...Αν δείξει οτιδήποτε άλλο,διατηρείστε τις επιφυλάξεις σας.Εγώ προσωπικά δεν θα συνέχιζα στο επόμενο βήμα...Ζητείστε να δέιτε μία άλλη και ξαναζυγίστε την.(λέμε τώρα...στην Ελλάδα βρισκόμαστε...)

 

4.Ας πούμε οτι υπάρχει κάποια άλλη ή οτι-έστω-συνεχίζετε μ'αυτήν που υπάρχει.Προτού καν ακουμπήστε χορδή δείτε/ρωτήστε αν τουλάχιστον "φοράει" ίδιου διαμετρήματος χορδές μ'αυτές που σας βολεύουν.Έχει τρομερή σημασία αυτό,ειδικά στις Les Paul...To ιδανικό θα είναι όχι μόνο να φοράει ίδιου διαμετρήματος χορδές,αλλά να είναι και της  ί δ ι α ς  εταιρείας που σας βολεύει και το "action" της να είναι στο ύψος που επίσης σας βολεύει.Κάτι άλλο που ίσως θεωρηθεί λεπτομέρεια αλλά μόνο λεπτομέρεια δεν ειναι,είναι οτι είναι ακριβώς το ίδιο να δοκιμάζεις μια κιθάρα με "τελειωμένες" χορδές και την ίδια κιθάρα με ολοκαίνουριες...Τι εννοώ?Οι ολοκαίνουριες χορδές έχουν αυτό το ενοχλητικότατο "buzzάρισμα" μέχρι να "κάτσουν".Το ιδανικό,λοιπόν,είναι να γίνει η δοκιμή με "φρέσκιες" χορδές αλλά ΟΧΙ με ολοκαίνουριες!Προσωπικά θα προτιμούσα-αν δεν είχα άλλη επιλογή-να δοκιμάσω μία κιθάρα με ψιλοφθαρμένες χορδές παρά με ολοκαίνουριες...ΟΛΑ αυτά έχουν τρομερή σημασία για να βγάλει κάποιος ασφαλές συμπέρασμα για μια Les Paul που ενδιαφέρεται να αγοράσει.Βέβαια για να'μαστε δίκαιοι...δεν μπορεί ο καταστηματάρχης να μπάινει σ'αυτή τη διαδικασία για τον κάθε τυχάρπαστο-απίθανο τύπο που δεν έχει κυριολεκτικά φράγκο στην τσέπη και απλά του καύλωσε να μπει στο κατάστημα για να περάσει την ώρα του...(άντε να πάρει και καμμιά πέννα στο τσακίρ κέφι... ).Να μαστε ΔΙΚΑΙΟΙ κύριοι...

 

5.Σ'αυτό το σημείο αρχίζουν τα πραγματικά ωραία ή τα "ωραία"...ΜΗΝ βάλετε την κιθάρα στον ενισχυτή ακόμα.Unplugged με άλλα λόγια...Προσωπικά σ'αυτό το βήμα παίζω κυρίως με 6η 5η και 4η χορδή...Αν η κιθάρα "σπαρταράει" ή "resonάρει" όπως λέω εγώ,έχει δυνατό και καθαρό "ακουστικό" ήχο...είναι πάρα πολύ καλό σημάδι.Επίσης παίξτε ανοιχτές συγχορδίες και αν το ίδιο ισχύει και εδώ(κυρίως βέβαια στις "μπάσσες" χορδές) είστε σε πολύ καλό δρόμο...Όσον αφορά το θρυλικό sustain για το οποίο φημίζονται οι Les Paul να ξέρετε οτι οι καλές το έχουν ακόμα και unplugged!Κυρίως,βέβαια, στη 2η και την 3η χορδή.Κάντε δοκιμές κυρίως σ'αυτές τις χορδές και αν δείτε οτι οι νότες δεν "χάνονται" αμέσως...αρχίστε να σκέφτεστε πως θα την κάνετε δικιά σας την συγκεκριμένη κιθάρα!Προσωπικά αν όλα πάνε καλά σ'αυτό το σημείο δεν χρειάζεται καν να την συνδέσω στον ενισχυτή...την αγοράζω επιτόπου.

 

6.Και ερχόμαστε στη σύνδεση με τον ενισχυτή...Εδώ άλλοι θα συμφωνήσουν και άλλοι θα διαφωνήσουν.Για μένα το συγκεκριμένο βήμα δεν είναι τίποτα περισσότερο απο το να διαπιστώσει κάποιος απλά αν του αρέσουν ή όχι οι μαγνήτες της κιθάρας...Καμμία απολύτως σχέση με την κιθάρα αυτή καθ'αυτή.Εδώ δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί το θέμα είναι εντελώς υποκειμενικό.Αν δεν σας αρέσουν μην σκάτε,αλλάξτε τους και αυτό ήταν.Αυτό που δεν θα μπορέσετε με τίποτα να αλλάξετε είναι τα ξύλα,γι'αυτό το πιο σημαντικό βήμα είναι το 5ο!!!Διαβάστε το ξανά και ξανά και εμπεδώστε το...Θεωρώ εντελώς περιττό να αναφέρω οτι πρέπει την δοκιμή να την κάνετε με τον ΔΙΚΟ σας ενισχυτή!Αν βαρίεστε να τον κουβαλάτε,αφήστε αυτό το βήμα για το σπίτι.Αν είστε τυχεροί και υπάρχει ο ίδιος ενισχυτής στο μαγαζί δοκιμάστε,αλλά να ξέρετε οτι-ειδικά σε λαμπάτους-ενισχυτές υπάρχουν μικρές μεν διαφορές,διαφορές δε!

 

Από τις ωραιότερες και πιό αξιομνημόνευτες εμπειρίες που είχα,ήταν όταν είχα πρωτοεπισκεπτεί το Custom Shop της Gibson και είχα αγοράσει απευθείας από εκεί... 8)

 

Γι΄αυτό "take your time" και μην βιαστείτε να καταλήξετε στην κιθάρα που θα πάρετε "back home"... ;)

 

Καλό ταξίδι!

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι... η VOS του λινκ κάνει 3170 ευρώ. Πόσο κάνει η κιθάρα στην Ελλάδα από ένα αξιοπρεπές μαγαζί? Γιατί λες πως 3170 ευρώ + εισιτήρια aller retour + ενοικίαση αμαξιού + βενζίνη + διαμονή για μερικές μέρες + φαγητό θα είναι λιγότερα από την ελληνική τιμή. Bέβαια συμφωνώ με την κίνηση αυτή - κι εγώ θα ήθελα να δοκιμάσω αρκετές όπως κάνω πάντα - απλά το ανωτέρω με παραξένεψε.

 

H καλύτερη προσφορά που πήρε από Ελλάδα ήταν περίπου 3500 (χωρίς να μπει στην αηδιαστική διαδικασία του ''παζάρι μέχρι θανάτου'',το οποίο δυστυχώς είναι η λογική του έλληνα πωλητή και αγοραστή).

Οι κιθάρες αυτές στον Θωμά ήταν στα 2890 μέχρι πριν 2 εβδομάδες,την οποία τιμή ευτυχώς εξασφαλίσαμε γραπτώς.Επίσης κατόπιν συννενόησης και λόγω ''ειδικής'' περίπτωσης, μιας και θα πάμε μεχρι εκεί, έγινε άλλη μια μικρή έκπτωση επί της αρχικής τιμής.

Όπως καταλαβαίνεις,με μία διαχείρηση ταπεινή καλύπτονται τα έξοδα με τα ρέστα..για ένα άτομο.Τα δικά μου θα τα βάλω από την τσέπη μου γιατί αγαπώ Μπερλίν,θέλω να προσκυνήσω το ναό του Τόμανν και πάνω απ'όλα γιατί..είμαι καλός φίλος!  ;D ;D

 

Τι είναι οι VOS?Squier και περιμένετε να βρείτε καμμιά εικοσαριά κρεμασμένες στο τσιγκέλι?

Πως δηλαδή θα δοκιμάσετε πολλές?Θα σκίζει κούτες ο υπάλληλος μέχρι να βρείτε την μία που θα σας κάτσει στο χέρι?

 

Πριν μία εβδομάδα είχε γύρω στις 10 R8.Mε τις άλλες VOS δεν ξέρω τι γίνεται με το στοκ.Από την όλη επικοινωνία δεν κατάλαβα να υπήρξε ποτέ θέμα δοκιμής του στυλ έχω 10 θα σου ανοίξω τις 3...Τους φάνηκε πολύ λογικό ότι θα πάμε εκεί για να δοκιμάσουμε όσες περισσότερες γίνεται.

Σε μία τόσο ακριβή κιθάρα άλλωστε και σε τέτοιες εποχές θα ήταν τουλάχιστον θρασύς οποιοσδήποτε την ''ψώνιζε'' έτσι απλά, χωρίς να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του για να βρεί την καλύτερη.

 

P.S. Είμαστε ήδη σε αναζήτηση ποιοτικής ψηφιακής μηχανής που θα είναι σε θέση να απαθαντίσει το οδοιπορικό μιας VOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου