Προς το περιεχόμενο

Tαξίδι στον Thomann για αγορά LesPaul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ζηλεύω και σας εύχομαι καλό ταξίδι  :)

Μία φιλική συμβουλή:πάρτε για τον δρόμο να ακούσετε το νέο album του Jeff Bridges και θα με θυμηθείτε  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδή ρε παιδιά μισό λεπτό για να μαθαίνουμε και εμείς....

Τι είναι οι VOS?Squier και περιμένετε να βρείτε καμμιά εικοσαριά κρεμασμένες στο τσιγκέλι?

Πως δηλαδή θα δοκιμάσετε πολλές?Θα σκίζει κούτες ο υπάλληλος μέχρι να βρείτε την μία που θα σας κάτσει στο χέρι?

Μπορεί να είναι και χαζή η ερώτηση μου αλλά για πείτε και σε μας τι ισχύει σε αγορά ακριβών μοντέλων  ???

 

Thanks

 

;D

 

 

Προφανώς δεν έχεις πάει στην Αμερική,όπου μαγαζιά της πλάκας (σχετικά μιλώντας) έχουν...για πλάκα κατά μέσο όρο καμιά 15αριά στοκαρισμένες.Επίσης το νούμερο των Les Pauls (10) που είπε ο φίλος οτί έχει ο Thomann,μου ακούγεται πάρα πολύ μικρό για το μέγεθος της εταιρείας...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά...σίγουρα θα έχει παραπάνω.

Εγώ που πήρα την LP custom shop σε νορμάλ μεγέθους κατάστημα της Ολλανδίας, είχε καμιά 15ρια να δοκιμάσω.

Και ένα άλλο στην ίδια πόλη είχε άλλες τόσες και μάλιστα δεν δραστηριοποιείται και πολύ στο χώρο του internet. Κατάστημα μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ταξίδι, και περιμένουμε όχι απλώς review, αλλά ρεπορτάζ κανόνικό για όσους από μας ενδιαφέρονται για παρόμοιες κινήσεις.

 

Καλο ταξιδι, και περιμενουμε το ρεπορταζ απο θωμα & το ρεβιου της κουκλας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ταξιδι, και περιμενουμε το ρεπορταζ απο θωμα & το ρεβιου της κουκλας!!!

 

+πολλά, ειδικά στα μαυρισμένα....

 

 

 

3.Αφού-και μόνο τότε-ξεμπερδέψτε με τον ενισχυτή,τότε αγοράστε(ή δανειστείτε αν βρείτε) μία καλή φορητή ζυγαριά ακριβείας 0-6kg...(ναι,ναι καλά διαβάσατε...ΔΕΝ είμαι "φτιαγμένος" ...Απολύτως καθαρός! ).Πάρτε την,λοιπόν,μαζί σας και εξηγήστε στον υπάλληλο του καταστήματος οτι πρότου καν ακουμπήστε την κιθάρα,θα θέλατε να την ζυγίσετε πρώτα...Σ'αυτό το σημείο αν παρατηρήσετε οτι σας κοιτάει σαν να το σκάσατε απο κάπου...ή αν δείτε οτι κατευθύνεται προς το τηλέφωνο σχηματίζοντας το 100...πείτε του καληνύχτα και οτι τον συμπαθάτε.ΑΝ σας πει "no problemo",τότε είστε σε καλό δρόμο...Βάλτε την πάνω στη ζυγαριά και αν η μέτρηση δείξει από 8.70-9.50lbs(το πολύ) (1lbs=0.4536kg),ε τότε αυτό είναι καλός οιωνός...Αν δείξει οτιδήποτε άλλο,διατηρείστε τις επιφυλάξεις σας.Εγώ προσωπικά δεν θα συνέχιζα στο επόμενο βήμα...Ζητείστε να δέιτε μία άλλη και ξαναζυγίστε την.(λέμε τώρα...στην Ελλάδα βρισκόμαστε...)

 

τι "παίζει" με το βάρος?

δλδ αν είναι πιο βαριά τι διαπιστώνουμε από αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δε συζητώ πως κι εγώ θα πήγαινα με ένα φίλο, όχι μόνο για την παρέα αλλά και για την διαδικασία της επιλογής μιας τέτοιας LP. Παρεπιπτόντως, δεν θα προχωρούσα σε μετρήσεις σε δευτερόλεπτα του σουστέην και των γραμμαρίων που έχει περισσότερα η μια από την άλλη, αλλά απλά θα καθόμουν να διαλέξω αυτή που θα μου ακουγόταν πιο ωραία σε καθαρό και καλό ενισχυτή, με μια "αέρινη" και "open" χροιά στον ήχο που δεν θα πρέπει να λασπώνει ποτέ (κάτι που έχω συναντήσει σε αρκετές LP), με ζωντάνια και παλμό, και με μια τονική ισορροπία σε όλες τις χορδές, αν είναι δυνατόν σε όλο το ωφέλιμο μήκος του μπράτσου. Καλό σας ταξίδι και καλές αγορές!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Suede μένω μόνιμα Νυρεμβέργη, 55χλμ. απο τον Thomann κ τον έχω επισκεφτεί 2 φορές.

Η έκθεση είναι πραγματικά μεγάλη...και οι αποθήκες πραγματικά τεράστιες!!! Όταν μιλάμε για κιθάρα που κάνει πάνω απο 3.000 ευρώ ο πωλητής θα σου φέρει όποια θές να δοκιμάσεις χωρίς 2η κουβέντα, κανένα απολύτως πρόβλημα!

Πάρε τον φίλο σου και ελάτε και σας περιμένω και Νυρεμβέργη αν γουστάρετε να κεράσω ξενάγηση και καφεδάκι..  ;)

Τι καλύτερο απο το να τα πώ με πατριωτάκια και συμφορουμίτες!  :)

Στείλε μου και π.μ. αν θέλεις να σε βοηθήσω σε ότι μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τον φίλο σου και ελάτε και σας περιμένω και Νυρεμβέργη αν γουστάρετε να κεράσω ξενάγηση και καφεδάκι.. 

 

Αφηστε τα δαση και πηγαινετε Νυρεμβέργη,προκειται για πολη χαρμα!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφηστε τα δαση και πηγαινετε Νυρεμβέργη,προκειται για πολη χαρμα!

Οντως!

Και αν πηγαινατε και κατα το Δεκεμβρη θα πετυχαινατε και κανενα chriskindlmarkt

 

Weihnachtsmarkt_Nuernberg.jpg

και να τα gluhwein και τα bradwurst.....αει στο καλο θα κλαψω πρωι πρωι....  :'(

εχω μια σχεση παθους με τη Γερμανια να παρει.

Στο θεμα μας. Ημουν πολυ κοντα στον Θωμα στο τελευταιο μου ταξιδι στη Γερμανια μα τελικως δεν πηγα. Να πατε, να δοκιμαστε οσες περισσοτερες μπορειτε, η αποψη μου συμπιπτει με του φιλου λιγο πιο πανω σχετικα με τον ηχο της χωρις ενισχυτη. Εκει ειναι ολο το ζουμι (το περισσοτερο δηλαδη).

Καλα να περασετε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου