Προς το περιεχόμενο

Steve Jobs 1955-2011


S9F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Jobs (ΙΜΗΟ) προτίστως ηταν διαμορφωτής κουλτούρας και όχι επιστήμονας.

Σε αυτό συμφωνώ και εγώ.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πλέον το μέλλον της Apple θα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον καθώς και το πώς θα πλασάρονται τα νέα της προιόντα και πως θα τα πάνε στην παγκόσμια αγορά. Όπως και να το κάνουμε, αν ο Jobs παρουσίαζε ένα σκατό με το σήμα της Apple πάνω, θα πούλαγε. Η Apple είναι ο Jobs ή όχι;

Προσωπικά δύσκολα θα πόνταρα εναντίον της Apple, καθότι έχει εδραιώσει μια ισχυρή θέση στην αγορά και μια αντίστοιχη εταιρική κουλτούρα (κατά τον ορισμό του sfaku) που θα χρειαστεί μια αντίστοιχη 'Pear' για να την ανταγωνιστεί στο ίδιο επίπεδο. Οπότε μάλλον έχει περάσει το στάδιο 'Steve Jobs' πλέον (άσε που αμφιβάλλω για το κατά πόσο είχε τα χέρια στο τιμόνι τα τελευταία έτη ο ίδιος, λόγω των σοβαρών προβλημάτων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν ισχύει. Οι εν λόγω προσωπικότητες είναι άλλη κατηγορία ανθρώπων. Είναι γνωστοί προτίστως ως επιστήμονες και έχουν προσφέρει κυρίως βαριά επιστημονική καινοτομία. Ο Jobs (ΙΜΗΟ) προτίστως ηταν διαμορφωτής κουλτούρας και όχι επιστήμονας.

 

Δεν βλέπω σε τι ωφελεί ο διαχωρισμός. Έχουν και οι τρεις ένα κοινό χαρακτηριστικό. Είναι καινοτόμοι και πρωτοπόροι. Το πάνθεον της ιστορίας του IT δεν νομίζω ότι έχει πορτιέρη που κόβει όποιον είχε προϊοντικές ιδέες και όχι ακραιφνώς επιστημονικές.

 

Εξάλλου και ο Σερ Κλάιβ είχε ένα κομμάτι δράσης τελείως ταυτόσημο με του Τζομπς. Δεν ξέρω πόσων χρονών είσαι, αλλά είχα ZX Spectrum με γομολάστιχες στα μέσα του '80 και μπορώ σίγουρα να πω ότι η εισαγωγή ενός τόσο φτηνού micro στα σπίτια μας δεν ήταν λιγότερο διαμόρφωση κουλτούρας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό συμφωνώ και εγώ.

Αφού συμφωνείς, ποιας κουλτούρας;

Της δημόσια θεωρητικά ευαγγελιζόμενος ή της προσωπικής πρακτικά εφαρμόζοντας ;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω σε τι ωφελεί ο διαχωρισμός. Έχουν και οι τρεις ένα κοινό χαρακτηριστικό. Είναι καινοτόμοι και πρωτοπόροι. Το πάνθεον της ιστορίας του IT δεν νομίζω ότι έχει πορτιέρη που κόβει όποιον είχε προϊοντικές ιδέες και όχι ακραιφνώς επιστημονικές.

 

Δεν προσπαθώ να μειώσω τον Jobs. Όμως συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Ο διαχωρισμός δεν έχει κάποια σκοπιμότητα, υπάρχει γιατί απλά υπάρχουν διαφορές. Να σ' το πώ διαφορετικά. Αν το ΙΤ ήταν οικοδομή, οι μεν ήταν οι χτίστες, ο Jobs ήταν ο μπογιατζής (τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια, γιατί ομολογουμένως η αφετηρία του ήταν αυτή του χτίστη). Και οι δυο κατηγορίες σημαντικές αλλά και διαφορετικές.

 

 

Από σεβασμό και μόνο στη μνήμη του -οποιουδήποτε- ανθρώπου... ;)

 

Sorry, αλλά αυτό δεν το καταλαβαίνω. Ο κάθε άνθρωπος, ακόμα και νεκρός, είναι αυτός που η προσωπική του ιστορία περιγράφει, κάποια κεφάλαια καλά κάποια πιο σκοτεινά, όλα άξια αναφοράς ανεξάρτητα timing. Άποψή μου.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς, κατά την άποψή μου, δεν το καταλαβαίνεις σε ένα επικήδειο thread την ημέρα του θανάτου του. Όλα έχεουν το timing τους και ως μουσικοί θα έπρεπε να το αντιλαμβανόμαστε.

 

Χωρίς να θέλω να επεκταθώ σε καθαρά φιλοσοφικά θέματα, να σου πω ότι η έννοια "σεβασμός στους νεκρούς" για εμένα είναι σχήμα οξύμωρο, όσο περίεργο και να σου ακούγεται. Και εκτός αυτού, η ημέρα του θανάτου ενός ανθρώπου σίγουρα φέρνει στο μυαλό μας την ζωή του, κάνουμε μια ανασκόπηση, και ως εκ τούτου εαν υπάρχουν κάποια αρνητικά πράγματα, αυτά θα βγούν στην επιφάνεια. Απλά εγώ θεωρώ τελείως φυσιολογικό να αναφέρονται. Κάτι τέτοιο δεν είναι ασέβεια, είναι ίσως έλλειψη τάκτ κυρίως λόγω του συνηθισμένου τρόπου που αντιμετωπίζεται ο θάνατος. Τέλοσπάντως, αυτή είναι καθαρά μια προσωπική οπτική και δεν έχει σχέση με την συζήτηση, οπότε....

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αναρίθμητοι άλλοι σε αυτό το κόσμο είναι αναλφάβητοι και ζούν θαυμάσια ή δεν έχουν κάνει ποτέ σεξ και απλά ζούν καλά ;D

Λίγο far-fetched η παρομοίωση, δε νομίζεις; ;)

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι κάπως περιττά κατά τη γνώμη μου. Άγιος δεν είναι κανείς, ο καθένας από εμάς έχει ελαττώματα και σπαστικά σημεία στο χαρακτήρα του.

Με αυτό το δεδομένο, ούτε κολλητός μας ήταν ο μακαρίτης, ούτε εργοδότης μας για να μας αγχώνει ο τρόπος που φερόταν στους ανθρώπους με τους οποίους συγχρωτιζόταν.

 

Κατά τα άλλα, RIP Steve Jobs. Ήταν αναμφίβολα ένα από τα πιο ιδιοφυή και πρωτοπόρα άτομα στον κλάδο του και πάντα είναι κρίμα όταν χάνονται τέτοιοι άνθρωποι.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ συγκινητική και πολύ ειλικρινής αυτή η ομιλία: http://www.guardian.co.uk/technology/2011/oct/06/steve-jobs-pancreas-cancer?intcmp=122

 

Aς αναπαυθεί εν ειρήνη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ συγκινητική και πολύ ειλικρινής αυτή η ομιλία: http://www.guardian.co.uk/technology/2011/oct/06/steve-jobs-pancreas-cancer?intcmp=122

Δεν προσέχεις.......  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου