Προς το περιεχόμενο

Steve Jobs 1955-2011


S9F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

«Μείνετε αχόρταγοι, μείνετε τρελαμένοι!»

Η ομιλία του στο Στανφορντ

http://www.newsbeast.gr/world/arthro/240300/meinete-ahortagoi-meinete-trelamenoi/

Όλοι εμείς που τον πιστέψαμε πριν 20 χρόνια, χάσαμε ένα φίλο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με κάτι τέτοια συνειδητοποιώ δύο πράγματα.

Πρώτο, ότι δεν υπάρχει κανένα κρυφό φάρμακο που καταπολεμάει τον καρκίνο και που αγοράζουν μόνο οι πλούσιοι.

Δεύτερο, ότι πέθανε ένας από τους πρωτεργάτες μιας τεχνολογίας, νέας, που γεννήθηκε στο δεύτερο μισό του 20ου αιώνα. Οι υπολογιστές είναι κάτι το εντελώς καινούργιο για την ανθρωπότητα και ο Steve Jobs είναι ο πρώτος τους "άγιος".

 

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

R.I.P. SJ μεγαλη προσωπικότητα αν και προσωπικά δεν χρησιμοποιω καποιο απο τα "καλούδια" του

 

Με κάτι τέτοια συνειδητοποιώ δύο πράγματα.

Πρώτο, ότι δεν υπάρχει κανένα κρυφό φάρμακο που καταπολεμάει τον καρκίνο και που αγοράζουν μόνο οι πλούσιοι.

 

 

Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο φαρμακο παντως αν διαγνωστηκε για πρωτη φορα το 2005, τα 6 χρονια που εζησε ειναι παρα πολλα για τον συγκεκριμενο τυπο της αρρωστιας.Μπορει να ειναι και θεμα οργανισμου...ποιος ξερει?

 

 

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που καταφερε ο Steve Jobs ηταν  η παραγωγη τεχνολογικών προιοντων που υιοθετουσαν μεν το δογμα ''Less is more'' αλλα ηταν τοσο μα τοσο φιλικα (και στο τελος εντυπωσιακα) στο χρηστη που τον κερδιζαν αμεσως.

 

Η πρωτη μου επαφη με mac (περαν απο τα ipods που ηχαν ξεκινησει πολυ πιο νωρις) ηταν πριν απο 5 χρονια σε αεροδρομιο του Λονδινου.Αγοραζω ενα macbook απο το duty free καθως περιμενα την πτηση μου, το ανοιξα το ξεκινησα και σε μια ωρα ημουν τοσο μαγεμενος που κοντεψα να χασω το αεροπλανο !! Σημερα το σπιτι εχει μονο apple πλεον !

 

Του βγαζω το καπελο γιατι ειχε βρει τη φορμουλα πως να κερδισει τον καταναλωτη.Μεγαλη ιδιοφυια, ο κοσμος ειναι ηδη πιο φτωχος

R.I.P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλη απωλεια πραγματικα - μιλαμε για εναν ανθρωπο που εκτος απο genius σε θεματα επιχειρηματικοτητας υπηρξε ενας απο τους κυριοτερους διαμορφωτες του πως ο μεσος ανθρωπος χρησιμοποιει την τεχνολογια (ειτε μιλαμε για τηλεπικοινωνιες & internet ειτε για πολυμεσα) στην καθημερινη ζωη του. Εθεσε τα trends που ακολουθησαν ολοκληρες βιομηχανιες, οπως αυτη των smartphones (η οποια, με την κυκλοφορια του iPhone, εκανε στροφη 180 μοιρων). Και οσο αν ενοχλουσαν ορισμενους μας μερικες περιεργες πολιτικες και marketing tricks της Apple, τα παραπανω δεν αλλαζουν.

 

Rest in peace.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν διαγνωστηκε για πρωτη φορα το 2005, τα 6 χρονια που εζησε ειναι παρα πολλα για τον συγκεκριμενο τυπο της αρρωστιας.

 

Η κάθε ασθένεια εκδηλώνεται με διαφορετικό τρόπο σε κάθε ασθενή.

 

Τέτοιο ισχυρισμό (για τα "πάρα πολλά χρόνια") μπορεί κανείς να κάνει εφόσον:

 

1. είναι γιατρός και μάλιστα ειδικευμένος στα περί καρκίνου

2. ξέρει τις λεπτομέρειες του ασθενούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάθε ασθένεια εκδηλώνεται με διαφορετικό τρόπο σε κάθε ασθενή.

 

Τέτοιο ισχυρισμό (για τα "πάρα πολλά χρόνια") μπορεί κανείς να κάνει εφόσον:

 

1. είναι γιατρός και μάλιστα ειδικευμένος στα περί καρκίνου

2. ξέρει τις λεπτομέρειες του ασθενούς

 

Ναι εχεις δικιο εγραψα λιγο παρορμητικά γιατι περυσι εχασα τον κολλητό μου (46 ετων) απο την ιδια αρρωστια και μεσα σε 6 μηνες.Μπηκα λοιπον πολυ μεσα στην ολη φαση και επι πλεον δεν ειμαι εγω γιατρος αλλα η γυναικα μου ειναι.Στατιστικα αυτο που εγραψα δεν απεχει πολυ απ την πραγματικοτητα.Τελος παντων σημασια εχει οτι ο ανθρωπος εφυγε, ας ειναι καλα εκει που πηγε

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεός σχωρές τον άνθρωπο.

Καινοτόμος και οραματιστής.

 

Όσο για την αρρώστια, όντως εκδηλώνεται με πολυποίκιλους τρόπους και σημεία. Η μητέρα μου έζησε για 1,5 χρόνο μετά την διάγνωση. Στον Jobs είχε γίνει "επιτυχής" αφαίρεση της πρωτογενούς. Πιθανότατα η μετάσταση όμως δεν παλευόταν.

Πριν λίγο καιρό έφυγε και ο Swayze από αυτή την αρρώστια.

Ειρωνία της τύχης, πρόσφατο θύμα της, ο Νομπελίστας Ralph Steinman που πέθανε από τον συγκεκριμένο καρκίνο λίγες μέρες πριν του αποδοθεί το Νομπελ για τις έρευνές του στο ανοσοποιητικό σύστημα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ άλλων,αυτό που μου έκανε εντύπωση για αυτόν τον άνθρωπο είναι οτί ήταν ένας μάλλον κακός μαθητής που δεν τελείωσε ούτε καν το πανεπιστήμιο.Ένα κοινό χαρακτηριστικό πολλών πρωτοπόρων...Ο κόσμος είναι φτιαγμένος,"κομμένος και ραμμένος" για τους μετρίους,για τον μέσο όρο,για προβλέψιμα και υπάκουα όντα και τα μυαλά που πραγματικά "στροφάρουν" στην πλειοψηφία των περιπτώσεων χάνονται,ενίοτε όμως -όπως στην περίπτωση του Jobs- παίρνουν την "εκδίκησή" τους,αλλάζοντας τον κόσμο όλο...

 

 

 

Μπράβο στον mod που διέγραψε τα απαράδεκτο και μάλλον γραφικό post του γκαζοτενεκέ.Την ύστατη ώρα δεν έχει σημασία πόσα μηδενικά έχει το βιβλιάριο καταθέσεων...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος είναι φτιαγμένος,"κομμένος και ραμμένος" για τους μετρίους,για τον μέσο όρο,για προβλέψιμα και υπάκουα όντα

και είναι λογικό αυτό. Κάποτε είχα πάει σε μία έκθεση μαθητών ενός πρώην δασκάλου μου...Βλέποντας τις δουλειές των παιδιών στο τοίχο, πήγα να του κάνω τον έξυπνο..."Μα καλά, δεν έχεις κάποιο παιδί με ταλέντο? Όλα το ίδιο στυλ είναι...τι τους μαθαίνεις?...

Μου είπε το πολύ απλό που δεν έχω ξεχάσει τη ζωή μου...

"Έχω κανά 2 με ταλέντο...αλλά και οι υπόλοιποι πρέπει να βρούν δουλειά"...

 

τα μυαλά που πραγματικά "στροφάρουν" στην πλειοψηφία των περιπτώσεων χάνονται,

αυτό δεν το πιστεύω...ούτε και εσύ στη πραγματικότητα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου