Προς το περιεχόμενο

Gibson Les paul Trad. Pro


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Gibson copy είναι

 

Aυτο ειναι το βασικο μου προβλημα... αφου με ξερεις ρε συ... θελω να λεει Gibson ... αφου το εχω το βαρεμα... Μετα θα παλευω να πουλησω την εκλιψ για να παρω γκιμπσον... Καθε φορα ετσι κανω...Καλυτερα απο την αρχη να παιρνω αυτο που μου την βαραει γιατι μετα.... αστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως ολες οι gibson μεχρι αι τα 2500 απο οσο ξερω δεν εχουν long tennon οποτε ουσιαστικα δεν αποτελει κρητιριο... Αν παλι κανω λαθος δορθωστε με...

Να γιατί δεν παίζω με τις Gibson μου, γιατί δεν έχουν long tenon και δεν μπορώ να βγάλω τον ήχο που έχω στο μυαλό μου. ::)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γιατί δεν παίζω με τις Gibson μου, γιατί δεν έχουν long tenon και δεν μπορώ να βγάλω τον ήχο που έχω στο μυαλό μου. ::)

 

Το ηχο δεν περιμενω να τον βγαλω απο καμια κιθαρα νεστορα...

 

Αισθηση ζηταω και ποιοτητα στα χερια μου...

 

Ναι βρε συ αλλά τι να την κάνεις? Να παίζεις ultra high gain maniac fast and furius no-definition riffs??

 

 

ναι...

 

αφου αυτην την μουσικη παιζω... θελω με λες πολ !!!  Το μισο μεταλ παιζει με gibson les paul και μαλλον λεω μικρο ποσοστο... Πλεον οι περισσοτεροι κιθαριστες το εχουν γυρισει σε gibson... Που ειναι η τζακσον ? η bcrich ? κτλκτλ.... Η ibanez και η esp κρατανε , κατα τα αλλα ολοι το εχουν γυρισει... και με στοκ μαγνητες...

 

Αλλα δεν θα παιζω μονο αυτα... εχω κι αλλο ρεπερτοριο... οχι κοντολαζο... πιο hard rock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεις (δικες μου). (δεν βαζω χαμηλοτερες σειρες στη συγκριση)

Μια στανταρ '93 που ηταν απο τις καλυτερες κιθαρες που εχω πιασει,η οποια δυστυχως εσπασε σε χερια φιλου,την επισκευασε μεν,αλλα την εδωσα γιατι εσκαγα καθε φορα που εβλεπα το κολλημενο headstock,

μια custom ΄88 που απλα δεν ταιριαξαμε,

και μια στανταρ '10 που ηρθε απο  ανταλλαγη και δεν ακουγοταν σε καμια περιπτωση σαν στανταρ και εφυγε σχεδον αμεσως.

 

Η καλυτερη μετα την 93αρα που επιασα ηταν μια classic 95 γνωστου,που παρομοια της ψαχνω προς αγορα.

Άρα (α) απελπιστικά ανομοιογενές και μικρό στατιστικό δείγμα για ισοπεδωτικές δηλώσεις, (β) άσχετο με την κιθάρα του θρεντ.

 

Βloody sunday οι στάνταρντ έχουν λονγκ τενον ; γιατί από όσο ξέρω δεν έχουν...

Άρη, όλα τα χαρακτηριστικά της Standard που κυκλοφορεί σήμερα (2008) μπορείς να τα δεις στην επίσημη σελίδα της στο σάιτ της Gibson. Αλλά το θρεντ είναι για την Traditional Pro, η οποία το ψαχτήρι μου λέει ότι έχει ήδη 3 θρεντ εδώ αλλά χωρίς κανέναν να διαθέτει προσωπική γνώμη. Είναι κρίμα και το παρόν να καταλήξει ανάλογα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άρη, όλα τα χαρακτηριστικά της Standard που κυκλοφορεί σήμερα (2008) μπορείς να τα δεις στην επίσημη σελίδα της στο σάιτ της Gibson. Αλλά το θρεντ είναι για την Traditional Pro, η οποία το ψαχτήρι μου λέει ότι έχει ήδη 3 θρεντ εδώ αλλά χωρίς κανέναν να διαθέτει προσωπική γνώμη. Είναι κρίμα και το παρόν να καταλήξει ανάλογα.

 

Πραγματι τα χαρακτηριστικα τα βλεπω και μου εκανε εντυπωση που εθιξες το θεμα Long tennon παραπανω ... Ετσι σκεφτηκα οτι σαν πιο γνωστης ενδεχωμενως να γνωριζεις κατι που δεν ξερω...Δεν ειμαι απολυτος σε τιποτε... Ειμαι ανοιχτος αν εχω κανει λαθος ...Που για να πω την αληθεια εχω μπερδευτει λιγο με αυτο !!!

 

Το ψαχτηρι πραγματι μου τα εβγαλε κι εμενα , ομως ειναι του 2010 το πιο πρσφατο . Οποτε φανταστηκα οτι ισως καποιος μετα απο 1 χρονο να εχει καποια προσωπικη αποψη...

 

Κια φυσικα θα ειναι πολυ κριμα αν δεν καταφερω να διαμορφωσω αποψη , γιατι ισως κανω λαθος επιλογη στο τελος...

 

Απο την αλλη , αν για αυτο το μοντελο δεν μπορει κανενας να βοηθησει παρολαυτα , καπιοι απο εσας εχετε καποια λεσ πολ που γνωριζετε καλα και μπορειτε να μου την συστησετε , τοτε ειμαι ανοιχτος...

 

Η στανταρντ λοποιν ισως ειναι μια απο αυτες , οπου βλεπω οτι εισαι οπαδος της και δεν εχω λογο να μην ακουσω την αποψη σου σχετικα με την ποιοτητα κατασκευης της ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι τα χαρακτηριστικα τα βλεπω και μου εκανε εντυπωση που εθιξες το θεμα Long tennon παραπανω ... Ετσι σκεφτηκα οτι σαν πιο γνωστης ενδεχωμενως να γνωριζεις κατι που δεν ξερω...Δεν ειμαι απολυτος σε τιποτε... Ειμαι ανοιχτος αν εχω κανει λαθος ...Που για να πω την αληθεια εχω μπερδευτει λιγο με αυτο !!!

 

Το ψαχτηρι πραγματι μου τα εβγαλε κι εμενα , ομως ειναι του 2010 το πιο πρσφατο . Οποτε φανταστηκα οτι ισως καποιος μετα απο 1 χρονο να εχει καποια προσωπικη αποψη...

 

Κια φυσικα θα ειναι πολυ κριμα αν δεν καταφερω να διαμορφωσω αποψη , γιατι ισως κανω λαθος επιλογη στο τελος...

 

Απο την αλλη , αν για αυτο το μοντελο δεν μπορει κανενας να βοηθησει παρολαυτα , καπιοι απο εσας εχετε καποια λεσ πολ που γνωριζετε καλα και μπορειτε να μου την συστησετε , τοτε ειμαι ανοιχτος...

 

Η στανταρντ λοποιν ισως ειναι μια απο αυτες , οπου βλεπω οτι εισαι οπαδος της και δεν εχω λογο να μην ακουσω την αποψη σου σχετικα με την ποιοτητα κατασκευης της ...

 

Το θεμα ειναι οτι προσπαθεις να διαμορφωσεις αποψη με βαση τις αποψεις αλλων κ οχι απο δικη σου εμπειρια...

Αν δεν την βρισκεις εδω παραγγειλε τη απο thomann κ αν δν σ αρεσει την στελνεις πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι προσπαθεις να διαμορφωσεις αποψη με βαση τις αποψεις αλλων κ οχι απο δικη σου εμπειρια...

Αν δεν την βρισκεις εδω παραγγειλε τη απο thomann κ αν δν σ αρεσει την στελνεις πισω.

 

Δεν μπορω να σκεφτω κατι λογικοτερο απο το να μπαινω σε ενα forum και να ζηταω αποψεις...

 

Οσο για την δευτερη προταση σου , σε ευχαριστω αλλα τα 1500 ευρω μου , θα το τριπλοσκεφτω πως θα τα διαχειριστω , και σιγουρα η κινηση μου δεν θα διακατεχεται απο επιπολαιοτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη, δεν μίλησα για την ποιότητα κατασκευής της. Είπα πως οι αλλαγές που έγιναν στη νέα Standard μου αρέσουν, και πως ο ήχος όλων των νέων Standards που έχω παίξει μου άφησε θετικές εντυπώσεις (έως - σε μερικές - πολύ). Όσο για την ποιότητα κατασκευής, χωρίς να είναι πάντοτε τέλεια την βρίσκω βελτιωμένη και πολύ λιγότερο τυχαία και ενίοτε χαμηλή (με αβλεψίες) από το παρελθόν. Αλλά αυτές και διαφορετικές γνώμες μπορείς να τις διαβάσεις και στα τριακόσια εικοσιεφτά προηγούμενα θρεντ για την κιθάρα αυτή. (Μεθερμηνευόμενον: ας αλλάξει κάποιος χριστιανός τον τίτλο του θρεντ που ΟΥΤΕ και τώρα θα δώσει γνώμες για την Τraditional Pro).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να σκεφτω κατι λογικοτερο απο το να μπαινω σε ενα forum και να ζηταω αποψεις...

 

Οσο για την δευτερη προταση σου , σε ευχαριστω αλλα τα 1500 ευρω μου , θα το τριπλοσκεφτω πως θα τα διαχειριστω , και σιγουρα η κινηση μου δεν θα διακατεχεται απο επιπολαιοτητα...

 

Απ οσο ξερω στο thomann μπορεις να επιστρεψεις την κιθαρα μεσα σε 30 μερες. οποτε μπορεις καλιστα να την παρεις για να την δοκιμασεις κ να την επιστρεψεις κ να παρεις πισω τα 1500 ευρω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οσο ξερω στο thomann μπορεις να επιστρεψεις την κιθαρα μεσα σε 30 μερες. οποτε μπορεις καλιστα να την παρεις για να την δοκιμασεις κ να την επιστρεψεις κ να παρεις πισω τα 1500 ευρω σου.

 

Ετσι ειναι , ομως αν οσο την εχω εγω , της κανω καποια ζημια , θα μου κρατησουν χρηματα...ανθρωποι ειμαστε και μπορει να συμβει αυτο...

 

Επισης ειναι μια διαδικασια που οσο να ναι , εμεναμε προβληματιζει... Σε ευχαριστω παντως...

 

 

Επειδη ο Bloddy sunday εχει απολυτο δικο ας επιστρεψουμε παρακαλω στο θεμα...

 

Αν καποιος εχει την pro ας μου πει την γνωμη του , και αν εχει δοκιμασει και τις traditional - standard ας μου πει εντυπωσεις...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου