Προς το περιεχόμενο

Gibson Les paul Trad. Pro


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εσύ πόσες gibson (δικές σου) σύγκρινες και κατέληξες στο αποτέλεσμα ότι οι μεν κάνουν,οι δε δεν είναι καλές;

 

Τρεις (δικες μου). (δεν βαζω χαμηλοτερες σειρες στη συγκριση)

Μια στανταρ '93 που ηταν απο τις καλυτερες κιθαρες που εχω πιασει,η οποια δυστυχως εσπασε σε χερια φιλου,την επισκευασε μεν,αλλα την εδωσα γιατι εσκαγα καθε φορα που εβλεπα το κολλημενο headstock,

μια custom ΄88 που απλα δεν ταιριαξαμε,

και μια στανταρ '10 που ηρθε απο  ανταλλαγη και δεν ακουγοταν σε καμια περιπτωση σαν στανταρ και εφυγε σχεδον αμεσως.

 

Η καλυτερη μετα την 93αρα που επιασα ηταν μια classic 95 γνωστου,που παρομοια της ψαχνω προς αγορα.

 

Ισως να μην ειμαι ο ειδικος γκιμπσονολογος αλλα μια αποψη εχω σχηματισει (και ας κοστισε λιγακι παραπανω απο λαθος ενθουσιωδεις αγορες)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βloody sunday οι στάνταρντ έχουν λονγκ τενον ; γιατί από όσο ξέρω δεν έχουν.

 

Αρη μου αυτο μη σε προβληματιζει με το...ντιστορσιο & το gain που βαζεις εσυ και..καθολου tennon να μην εχει η κιθαρα μια χαρα θα ακουγεται... ;D

 

Παρε μια Epiphone ριχτης ενα σετ EMG "demonizer ultra vavourizer killer of virgins" & θα εχεις ηχαρα! ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το "άρωμα" της Gibson έχει "ξεφτισει" από το 1969... :P Εκτός αν εννοείς το άρωμα της θήκης όταν την πρωτοανοίγεις,αλλά και αργότερα... :P  ;D

 

2. Γιατί,πήρες τηλ. στο Bon Studio και στο απέκλεισαν σαν ενδεχόμενο; (Παρεμπιπτόντως, είναι ακόμα το Bon Studio αντιπρόσωπος της Gibson για την Ελλάδα; Μήπως έχω "χάσει επεισόδια" δηλαδή...)

 

Οταν λεω αρωμα νομιζω καταλαβενετε τι ενοοω... Δεν εννοω η κιθαρα να μυριζει κατι παντως....

 

το bon studio μου ξεκαθαρισε οτι δεν προτιθεται να φερει την pro διοτι λεει οτι ειναι επιπεδου studio , επειδη ομως εγω δεν το πολυπιστευω βασει των σπεκς , ειπα να ρωτησω...

 

Απο την αλλη επειδη η στανταρντ και η traditional ειναι κοντα χρηματικα απο την pro , ζητω μια συγκριση...

 

Παντως ολες οι gibson μεχρι αι τα 2500 απο οσο ξερω δεν εχουν long tennon οποτε ουσιαστικα δεν αποτελει κρητιριο... Αν παλι κανω λαθος δορθωστε με...

 

Το αλλο βασικο χαρακτηριστικο των λεσ πολ νομιζω ειναι το non chambered που απο αυτο εχει η pro... επειδη δεν την εχω ποιασει ομως στα χερια μου , μου φενεται πολυ καλο για να ειναι αληθινο...

 

 

Κυριως με ενδιαφερει η σοβαρη ποιοτητα κατασκευης , το φινιρισμα , να μην ερχομαι σε αμεση επαφη με το ξυλο , οπως στις στουντιο ,κτλ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη, παλιόπαιδο, τι είπαμε βρέ; Θα σε μαλώσω. Πάρε παιδί μου την ESP να τελειώνεις και άσε τις Gibson.

 

Αν θες να μυρίζει η κιθάρα, βάλε στην θήκη ένα κιλό παϊδάκια.  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη, παλιόπαιδο, τι είπαμε βρέ; Θα σε μαλώσω. Πάρε παιδί μου την ESP να τελειώνεις και άσε τις Gibson.

 

Αν θες να μυρίζει η κιθάρα, βάλε στην θήκη ένα κιλό παϊδάκια.  ;D

 

Δεν μπορω esp δεν μου παει... εχω την οραιζον... θελω γκιμπσον... αααααααααααααα θελω γκιμπσον... εχω τοσες κιθαρες και να μην εχω γκιμπσον...? δεν λεει ...Τι βλεπω στα βιντεο στο γιουτιουμπ και μου τρεχουν τα σαλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι βλεπω στα βιντεο στο γιουτιουμπ και μου τρεχουν τα σαλια...

 

Σου έχω φτηνή λύση γι' αυτό. Μην βλέπεις youtube.  :)

 

Δεν μπορω esp δεν μου παει...

 

Γιατί δεν σου πάει; Δεν ταιριάζει με τα ρούχα σου; Gibson copy είναι (για την eclipse μιλάμε σημειωτέον) και if you ask me σ' αυτά τα λεφτά είναι και καλύτερη.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω γκιμπσον... αααααααααααααα θελω γκιμπσον... εχω τοσες κιθαρες και να μην εχω γκιμπσον...?

Ναι βρε συ αλλά τι να την κάνεις? Να παίζεις ultra high gain maniac fast and furius no-definition riffs??

 

και μου τρεχουν τα σαλια...

Τότε ξέχνα τα παϊδάκια στην θήκη. Θα χειροτερέψει το πράγμα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου