Προς το περιεχόμενο

Linux και θέματα με κάρτα δικτύου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η "κάρτα ήχου" μου για ηχογραφήσεις είναι η POD X3 μου αλλά απ' ο,τι βλέπω ούτε αυτή τρέχει σε linux.

Η κανονική κάρτα ήχου μου είναι μια Sound Blaster εσωτερική.

 

Either way, μετά λύπης με βλέπω να μην γλιτώνω τα windows πάλι... :(

 

To linux φιλε ειναι παιδεμα..θα σεταρεις αιωνιως..πως λεμε..αιωνιος φοιτητης..ενα τετοιο πραγμα.Στα χαρτια εχει πολλες δυνατοτητες αλλα σε χρηστικο επιπεδο εισαι απο πανω και το..νταντευεις οπως κανεις εσυ τωρα.Καλυτερα windows και μια εστω φτηνη εξωτερικη usb καρτα ηχου(ασε την soundblaster αφου θες να παιζεις μουσικη και να γραφεις με το pc) και εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ roybatty

 

Δοκίμασα να κάνω εγκατάσταση αλλά τζίφος.

Είτε με software center, είτε με terminal μου έβγαλε errors.

 

Κάτι πήρε το μάτι μου ότι πρέπει να κάνω compile τον source code (στα όσα μου έβγαλε το terminal ως αίτια).

Σε ακούω λοιπόν (διαβάζω για την ακρίβεια)...

 

Πως κάνω compile τον source code? (ελπίζω να μην έχω να κατεβάσω πάλι αρχεία...)

 

@ Dreamdancer

 

Δεν χρειάζομαι εξωτερική κάρτα ήχου. :)

Όπως προείπα, χρησιμοποιώ την Χ3 για να ηχογραφώ (η οποία λειτουργεί και σαν κάρτα ήχου).

Δεν θέλω να έχω την τρελλή ποιότητα και τις άπειρες δυνατότητες.

Αυτό που θέλω είναι να γράφω καμία ιδέα πρωτού την ξεχάσω και να στήνω αν χρειαστεί κανένα υποτυπώδη οδηγό για κανένα κομμάτι της μπάντας μου.

Σε όσα δηλαδή χρειάζομαι, με καλύπτει πλήρως σκέτη πεταλιέρα.

Απλά θα βάλω και ένα partition με windows μόνο για ηχογραφήσεις (όχι internet,όχι άλλα προγράμματα, για να μην βαρύνει με τον καιρό).

Για όλα τα υπόλοιπα, θα ήθελα τα ubuntu (αν καταφέρω να τα ρυθμίσω δηλαδή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ roybatty

 

Δοκίμασα να κάνω εγκατάσταση αλλά τζίφος.

Είτε με software center, είτε με terminal μου έβγαλε errors.

 

Κάτι πήρε το μάτι μου ότι πρέπει να κάνω compile τον source code (στα όσα μου έβγαλε το terminal ως αίτια).

Σε ακούω λοιπόν (διαβάζω για την ακρίβεια)...

 

Πως κάνω compile τον source code? (ελπίζω να μην έχω να κατεβάσω πάλι αρχεία...)

 

 

θα σε στεναχωρήσω εδώ...πρέπει να κατεβάσεις πάλι αρχεία  :)

εν ολίγοις:

sudo apt-get install gcc

sudo apt-get install linux-source

tar xvzf driverloader-2.26tiabocom.tar.gz

cd driverloader-2.26tiabocom

make install

sudo /usr/sbin/dldrconfig

 

αυτή είναι η διαδικασία.Το dldrconfig θα σου κάνει κάποιες ερωτήσεις στις οποίες θα πατήσεις απλώς enter.Θεού θέλοντος θα βρει το kernel source tree και θα σου περάσει τον driver.Εαν όχι...καλύτερα να μείνεις στα windows για την ώρα  ::)

 

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epistrefw pali...

Zhtw syggnwmh gia ta Greeklish, alla trexw apo Live CD twn Ubuntu kai den exw ellhnika fonts, oute mporw na valw.

 

To provlhma metaferthike se allo epipedo.

Vrhka karta diktyou kai evala ta aparaithta pragmata sta linux kai ola ok apo pleyras OS.

Oxi omws apo pleyras PC.

 

To systhma mou kanei freeze se anypopto kai akyro xrono kai prepei na kanw reset.

Aytos htan o logos pou epeleksa na valw linux kiolas, giati nomiza oti htan thema twn Windows mou.

 

Xwris kapoia sygkekrimenh aitia, xwris kapoia sygkekrimenh efarmogh.

Apla kanei freeze opote tou katsei, toso se WIndows oso kai se Linux.

 

Otan eixa ta Linux xwris net, den freezare. Den kserw giati alla freezare mono mia fora.

Apo thn allh, na mou peis, den ekana kai tipota. Oute mousikh akouga oute efargmoges eixa.

To eixa apla anoikto se ena document kai ekana ergasia se ena laptop.

SImera pou evala net, katevasa codecs kai drivers gia thn karta grafikwn.

Meta arxise to panhgyri.

Allote 1 lepto, allote 5 lepta. Oi xronoi poikiloun. Alla panta freeze...

 

Ti mporei na ftaiei?

Paizei na ftaiei o diskos pou vazw ta OS? Einai enas parallel Seagate 7 xronwn.

Skeftomai to endexomeno na exei faei ta pswmia tou.

 

Twra pou trexw apo live CD ola einai ok.

Na dokimasw na kanw egkatastash OS se allo disko apo tous S-ata pou exw?

 

Tosa xronia me pc, prwth fora toso xalia re paidia eilikrina.

2 vdomades konta prospathw kai tipota den exw kataferei.

Yparxei kapoios tropos (me kapoio utility isws), na dw an o parallel diskos exei katestrammena sectors?

 

p.s.: Prin arxisw na prospathw na kanw format, to pc pali freezare se anypopto xrono opws kai twra.

To provlhma mou dhladh proyphrxe kai den to diorthwsa.

Anarwtiemai ti ftaiei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ubuntu με PATA; Εγώ δεν κατάφερα καν να ολοκληρώσω την εγκατάσταση της έκδοσης 10. Θα μπορούσε κάλλιστα να φταίει και ο δίσκος.

 

Πάντως τα τυχαία κρασαρίσματα μπορεί να υποδηλώνουν και άλλα προβλήματα με πιθανό και αυτό της μνήμης. Κατέβασε το memtest86, διάβασε τις οδηγίες, τρέξε το από cd ή stick και δες αν θα σου βγάλει σφάλμα. Τρέξε το περισσότερες από μία φορές ακόμη και αν στον πρώτο γύρο σου πει ότι όλα είναι ΟΚ, μερικές φορές τα σφάλματα σκάνε αργότερα. Είναι κάπως χρονοβόρο αλλά ο πιο καλός τρόπος να δεις αν η μνήμη έχει πρόβλημα. Αν η μνήμη σου είναι ΟΚ, μετά μπορεί να φταίνε πολλά. Βρες έναν έμπιστο τεχνικό και πήγαινέ το.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου