Προς το περιεχόμενο

πως βλέπεται την lexicon omega??(καρτα ηχου)


panos1911

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα.

 

Υποθέτω οτι τη Lexicon την έχεις συνδέσει σωστά στα Monitors της

Θα πας στο Device Set Up του Cubase και θα ξετικάρεις το Direct Monitoring. Μετά θα πας στο Track που ηχογραφείς την κιθάρα σου και δίπλα από το σύμβολο του Recording (που ανάβει κόκκινο όταν επιλέγεις να ηχογραφήσεις στο συγκεκριμένο Track) θα επιλέξεις και το σύμβολο με το ηχειάκι (ανάβει πορτοκαλί όταν το επιλέγεις).

 

Με το Direct Monitoring το σήμα του ήχου που ακούς όταν ηχογραφείς δεν περνά μέσα από το Software Path του Cubase με αποτέλεσμα να μην έχει Latency. Αυτό σημαίνει όμως οτι το σήμα δεν υφίσταται καμία επεξεργασία εκείνη την ώρα και συνεπώς δεν μπορείς να ακούς το όποιο FX εφαρμόζεται από το Guitar Rig.

 

Όταν λοιπόν ξετικάρεις το Direct Monitoring και ενεργοποιείς το Monitoring από το Cubase Track που ηχογραφείς, ο ήχος εισέρχεται στο Software υφίσταται επεξεργασία και στη συνέχεια φτάνει στα Monitor επεξεργασμένος και τον ακούς Real Time καθώς ηχογραφείς με τα FX του Guitar Rig. Αυτό όμως αυξάνει κι άλλο το συνολικό Latency ανάλογα με το πόσο "βαρύ" είναι το Plug In και πόσο μεγάλη η επεξεργασία που γίνεται στο σήμα.

 

Για να καλυτερεύσεις τα πράγματα από άποψη Latency μπορείς να ενεργοποιήσεις το Constrain Delay Compensation (δεύτερο κουμπάκι στην πάνω σειρά του Cubase με σύμβολο που μοιάζει με ρολόι μέσα σε αγκύλες). Αυτό που δεν ξέρω είναι αν το Cubase Le προσφέρει Constrain Delay Compensation.

 

Σε γενικές γραμμές εγώ αποφέυγω να κάνω Monitoring απευθείας από την κάρτα ήχου. Δουλεύω πάντα με μίκτη έτσι ώστε να έχω External Monitoring από το μίκτη μου. Η έξοδος της κάρτας ήχου μου μπαίνει ως είσοδος στον μίκτη και ένα ζεύγος Sub Outs του μίκτη μπαίνει ως είσοδος στην κάρτα ήχου μου. Τα Monitors μου τα συνδέω στις Main Out του μίκτη και με αυτόν τον τρόπο έχω Real Zero Latency Monitoring σε ό,τι ηχογραφώ αφού το ακούω μόνο από το Path του μίκτη μου ανεξάρτητα από το γεγονός οτι ο ήχος φτάνει και στην κάρτα ήχου μου προς ηχογράφηση. Αν θέλω να ακούσω τα εφφέ ενός VST Plug in καθώς ηχογραφώ (όπως εσύ δηλαδή) απενεργοποιώ το Direct Monitoring, ενεργοποιώ το Monitor στο Audio Track που γράφω και μιξάρω από τον εξωτερικό μου μίκτη την αναλογία Dry/Wet παίζοντας με το Fader του καναλιού στο οποίο έρχεται η έξοδος της κάρτας ήχου μου. Το Fader φυσικά του καναλιού του μίκτη στο οποίο μπαίνει το όργανο ή το μικρόφωνο (Dry) προς ηχογράφηση παραμένει σταθερό όπως επίσης και τα Faders των Sub Outs που το δρομολογούν στην είσοδο της κάρτας ήχου.

 

Συνεπώς για αυτό υποστηρίζω οτι με ένα εξωτερικό μίκτη είσαι πολύ πιο ευέλικτος στις δρομολογήσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To πιο βασικό λάθος που μαλλον έχει κάνει ο panos1911 είναι ότι δεν έχει επιλέξει να χρησιμοποιεί στο Cubase τους LEXICON ASIO Drivers αλλά μαλλον το έχει αφήσει στην μαμίσια επιλογη ASIO FULL DUPLEX που θα του δίνει τεράστια καθυστέρηση. Πήγαινε στο Device Setup - VST Multitrack νομίζω και βρές την επιλογή για τους ASIO Drivers και επέλεξε τους Drivers της Lexicon. Μετά κάπου εκεί εχει μια επιλογή που λέει ASIO Control Panel πατα το και θα σου ανοίξει ένα παράθυρο που ρυθμίζεις τα ms του latency , βάλε μια νορμαλ επιλογή τύπου 5-6 ms (η μαμίσια είναι 50) και για τα υπολοιπα του μόνιτορινγκ ακολούθα τα βήματα που σου είπε πιο πανω ο korg_nikos και θα είσαι μια χαρά.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πιστευω καταφερα κατι!αν χρειαστώ κατι θα ξαναγράψω εδω η θα βαλω αλλο θεμα!!ευχαριστω πολυ που ασχοληθήκατε !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου