Προς το περιεχόμενο

Μαθήματα Κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως εγραψα κ πιο πανω με δασκαλο θα γλιτωσεις πολυ ψαξιμο κ χρονο στο να καταλαβεις καποια πραγματα... Δεν αντιτιθεμαι οτι ενας σωστος δασκαλος θα σε βοηθησει να πετυχεις τον σκοπο σου ευκολοτερα... Αλλα ρητο που πιστευω ακραδαντα λεει οτι ο δασκαλος δεν θα σου μαθει τπτ, απλα θα σε βοηθησει να ανακαλυψεις κ να βγαλεις αυτο που εχεις μεσα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οπως εγραψα κ πιο πανω με δασκαλο θα γλιτωσεις πολυ ψαξιμο κ χρονο στο να καταλαβεις καποια πραγματα... Δεν αντιτιθεμαι οτι ενας σωστος δασκαλος θα σε βοηθησει να πετυχεις τον σκοπο σου ευκολοτερα... Αλλα ρητο που πιστευω ακραδαντα λεει οτι ο δασκαλος δεν θα σου μαθει τπτ, απλα θα σε βοηθησει να ανακαλυψεις κ να βγαλεις αυτο που εχεις μεσα σου...

 

Αν αναφέρεσαι στο "ταλέντο" που ο καθένας μας κρύβει μέσα του, είναι μια μεγάλη κουβέντα, στην οποία, κατά τη γνώμη μου, αυτό (το ταλέντο) έχει περισσότερη αξία από όση του αναλογεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεσαι στο "ταλέντο" που ο καθένας μας κρύβει μέσα του, είναι μια μεγάλη κουβέντα, στην οποία, κατά τη γνώμη μου, αυτό (το ταλέντο) έχει περισσότερη αξία από όση του αναλογεί.

Κ ομως οχι..... κ αυτο το εχω παρατηρησει παμπολες φορες σαν δασκαλος σε διαφορες αθλητικες δραστηριοτητες.... (σκι, τεννις, σκοποβολη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεσαι στο "ταλέντο" που ο καθένας μας κρύβει μέσα του, είναι μια μεγάλη κουβέντα, στην οποία, κατά τη γνώμη μου, αυτό (το ταλέντο) έχει περισσότερη αξία από όση του αναλογεί.

πωωωωω ρε μπαγασα - σε φανταζομαι να δινεις αυτη την απαντηση με αυτη τη φατσα που εχεις για αβαταρ   ;D ;D ;D ;D ολα τα λ7

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωωωωω ρε μπαγασα - σε φανταζομαι να δινεις αυτη την απαντηση με αυτη τη φατσα που εχεις για αβαταρ  ;D ;D ;D ;D ολα τα λ7

;D

Κ ομως οχι..... κ αυτο το εχω παρατηρησει παμπολες φορες σαν δασκαλος σε διαφορες αθλητικες δραστηριοτητες.... (σκι, τεννις, σκοποβολη)

Προτρέπεις τους μαθητές τους, αντί να έρχονται σε σένα, να παρακολουθήσουν μαθήματα μέσω ίντερνετ;

Ή απλά επειδή η εκμάθηση της κιθάρας εισέρχεται στο χώρο της Τέχνης όλα είναι φλου, επειδή μπορούμε να τα καλύψουμε με μια δικαιολογία του στυλ:εγώ έτσι θέλω να το παίξω, σε μένα έτσι αρέσει κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτρέπεις τους μαθητές τους. αντί να έρχονται σε σένα να παρακολουθήσουν μαθήματα μέσω ίντερνετ;

Ή απλά επειδή η εκμάθηση της κιθάρας εισέρχεται στο χώρο της Τέχνης όλα είναι φλου, επειδή μπορούμε να τα καλύψουμε με μια δικαιολογία του στυλ:εγώ έτσι θέλω να το παίξω, σε μένα έτσι αρέσει κτλ

Οχι δεν προτρεπω κανεναν. Σιγουρα με ενα σωστο δασκαλο οπως ειπα κ πιο πριν θα γινει πιο ευκολη η ζωη σου κ γενικα θα μαθεις πιο ευκολα κ πιο γρηγορα κ μπορει να μαθεις κ καποια πραγματα διαφορετικα απ οτι αν τα μαθαινες μονος σου ψαχνοντας. Αλλα πιστευω οτι ειναι δυνατο να τα καφερεις κ μονος σου κ δεν ειναι αδυνατον. Κ το αν θα μαθεις καποια πραγματα διαφορετικα δεν σημαινει οτι θα ειναι κ λαθος... Τοσοι μεγαλοι κιθαριστες πχ εχουν τεχνικη η οποια για καποιους ειναι ανορθοδοξη οπως πχ Marty friedman, Michael Angelo Batio, James Hetfield, Zakk wylde... Ολοι αυτοι εχουν τεχνικη στην πενα η οποια για πολλους ειναι λαθος... Κ ομως την εχουν τελειοποιησει κ την εχουν φτασει σε σημειο που αποδιδει... Η τεχνικη προσαρμοζεται στον καθενα διαφορετικα... Για πολλους λογους ειτε σωματοτυπου ειτε αισθησης του καθενως.... Για τον ιδιο λογο υπαρχει κ τεραστιος διχασμος στο θεμα του Anchoring στην κιθαρα οπου υποστηριζεται οτι αν εχεις anchoring σε περιοριζει σε θεματα ταχυτητας κ ακριβειας. Οπου κ εκει υπαρχουν πολλοι κιθαριστες που το εχουν τελειοποιησει κ το εχουν φτασει σε παρα πολυ ψηλα επιπεδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα πιστευω οτι ειναι δυνατο να τα καφερεις κ μονος σου κ δεν ειναι αδυνατον. Κ το αν θα μαθεις καποια πραγματα διαφορετικα δεν σημαινει οτι θα ειναι κ λαθος...

Δεν υποστηρίζω το αντίθετο.

Τοσοι μεγαλοι κιθαριστες πχ εχουν τεχνικη η οποια για καποιους ειναι ανορθοδοξη οπως πχ Marty friedman, Michael Angelo Batio, James Hetfield, Zakk wylde... Ολοι αυτοι εχουν τεχνικη στην πενα η οποια για πολλους ειναι λαθος... Κ ομως την εχουν τελειοποιησει κ την εχουν φτασει σε σημειο που αποδιδει...

Για αυτούς τους κιθαρίστες, φυσικά και ισχύει.

Μήπως, όμως, αποτελούν την εξαίρεση;

Μήπως ο καθένας από εμάς, που ψάχνεται για το αν θα πρέπει να κάνει μαθήματα ή όχι, απέχει παρασάγγας από αυτούς, που ανέφερες;

Μήπως θα μπορούσα για το κάθε παράδειγμα φτασμένου κιθαρίστα, που ανέφερες, να σου αντιτείνω τον κάθε Γιώργο,Γιάννη,Δημήτρη κτλ οι οποίοι τα παράτησαν, γιατί απογοητεύτηκαν από τη μηδενική εξέλιξη που είχαν προσπαθώντας μόνοι τους;

Ποιο ποσοστό νομίζεις ότι είναι μεγαλύτερο;

Και για να έρθω σε ποιο κοντινά σε σένα παραδείγματα, είμαι σίγουρος πως μπορώ να κουτσοπαίξω πακέτες με ένα φίλοστην παραλία.

Αν, όμως, προσπαθήσω να παίξω τέννις με κάποιον που έχει διδαχτεί το άθλημα, ποια πιστεύεις πως θα είναι η κατάληξη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλεγω. Απλα οι παραπανω ειναι ο συνδυασμος ταλεντου κ θελησης.

Εγω πιστευω

Τεραστια θεληση---> πολυ καλα αποτελεσματα

Τεραστιο Ταλεντο αλλα χωρις θεληση ------> μετρια με καλα αποτελεσματα

Τεραστιο ταλεντο με τεραστια θεληση-------> Θαυματα...

Τοσο απλα. Κ δεν αναφερομαι σε τροπο μαθησης κλπ γιατι πολυ απλα αν εχεις τεραστια θεληση θα βρεις τον τροπο να το καταφερεις.... Θα ψαξεις θα ρωτησεις θα δεις βιντεο θα διαβασεις θα λιωσεις πανω στο οργανο σου η σε οτι αλλο ασχολεισαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλεγω. Απλα οι παραπανω ειναι ο συνδυασμος ταλεντου κ θελησης.

Εγω πιστευω

Τεραστια θεληση---> πολυ καλα αποτελεσματα

Τεραστιο Ταλεντο αλλα χωρις θεληση ------> μετρια με καλα αποτελεσματα

Τεραστιο ταλεντο με τεραστια θεληση-------> Θαυματα...

Τοσο απλα. Κ δεν αναφερομαι σε τροπο μαθησης κλπ γιατι πολυ απλα αν εχεις τεραστια θεληση θα βρεις τον τροπο να το καταφερεις.... Θα ψαξεις θα ρωτησεις θα δεις βιντεο θα διαβασεις θα λιωσεις πανω στο οργανο σου η σε οτι αλλο ασχολεισαι...

Συμφωνώ με αυτά που γράφεις, αν δίπλα στη θέληση και το ταλέντο προσθέσεις δουλειά-δουλειά-δουλειά.

Απλά, δε μπορώ να δεχτώ ως επιχείρημα το ότι πχ ο Hendrix ήταν αυτοδίδακτος, οπότε μπορώ και εγώ έτσι ή ο Jack White σπανίως κουρδίζει τις κιθάρες του, οπότε μπορώ να παίζω και εγώ ξεκούρδιστος κτλ, γιατί δεν είμαι ο Hendrix ή ο White και η σύγκριση με μεγαθήρια της μουσικής είναι ουτοπική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ ομως αν εχεις την θεληση που ειχαν αυτοι θα τα καταφερεις, γιατι απλα θα ριξεις παρα πολυ δουλεια.... Αυτη ειναι η διαφορα σ εναν π εχει θεληση κ σ εναν π δεν εχει... Αυτος π εχει θεληση θα αφιερωσει ατελειωτες ωρες σ αυτο π κανει... Ενω αυτος π δεν εχει θα βαριεται κ δν θα το κανει.

Τωρα για το αλλο που λες οτι δεν θα πρεπει να συγκρινεις τον εαυτο σου με αυτους... Εδω θελω να πω το εξης... Εχω ασχοληθει με πρωταθλητισμο κ αυτο που εμαθα πιο καλα ειναι οτι αν θες να γινεις ο καλυτερος σ αυτο που κανεις θα πρεπει να μην υποτιμας τον εαυτο σου κ να μην θεοποιεις τους αλλους... Κ αυτοι ανθρωποι ειναι κ ηταν... Οπως τα καταφεραν αυτοι ετσι μπορεις κ εσυ... Βασικο στοιχειο ψυχολογιας για καποιον ο οποιος θελει να ειναι πρωτος... Λες πχ ο rossi πριν γινει πρωταθλητης να εμπαινε μεσα στην πιστα κ να ελεγε,

α οι αντιπαλοι μου ειναι μεγαθηρια κ δν μπορω να συγκριθω μαζι τους? παραδειγμα παιρνω απο ενα τυχαιο σπορ που απαιτει τεχνικη κ γνωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου