Προς το περιεχόμενο

Μαθήματα Κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα κάνει ένα παρόμοιο θέμα παλιότερα, αλλά με τον καιρό ξεχάστηκε και δεν πήρα τις απαντήσεις που ήθελα!

 

Θέλω να ρωτήσω και να πω:

1. Παίζω κιθάρα από το 2007, χωρίς την βοήθεια κανενός, μόνος μου έμαθα.

2. Δυστυχώς όμως έμαθα να παίζω μόνο την μουσική που ακούω (μέταλ) ως αποτέλεσμα να ξέρω να παίζω κέρατα σε μέταλ εώς 220bpm ταχύτητα (όχι σόλο ε... κάτι palm mute και γενικώς γρήγορα riffs στυλ trivium), και να μην έχω ιδέα από αρπίσματα, πιασίματα και γενικώς ΒΑΣΙΚΗ μουσική θεωρία.

3. Επί της ουσίας, μου λείπει αυτό που λέμε "ξεκινάμε από το 0".. Μάλλον ξεκίνησα από το 3 :P

4. Και η κρίσιμη ερώτηση. Εφόσων έχω μια Χ πείρα πάνω στην κιθάρα, αν πάω σε δάσκαλο ώστε να ξεκινήσω από τα βασικά που ποτέ δεν έμαθα, δεν θα του βγάλω το λάδι έτσι;

 

Το πρόβλημα μου είναι πως τα δάχτυλα μου "κλειδώνουν" στις αλλαγές των αρπισμάτων και τα σκατώνω... Γενικώς είναι πολύ κλειδωμένα, έχω μάθει μόνο να παίζω πάνω σε μια χορδή, και γενικώς τα δάχτυλα να είναι απελευθερωμένα, και όχι μόνο αυτό, αλλά αν βρω καμια γκόμενα ξέρω γω και μου πει να της παίξω κιθάρα, αν της παίξω trivium, θα με αφήσει και θα χει και δίκαιο! Χαχαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καταρχην να παρουμε με την σειρα

δεν μπα να εχεις μαθει να παιζεις στα 500 bpm των metallica το one

αμα θελεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να μαθεις κιθαρα απο την αρχη πρεπει να στρωσεις κωλο

2ον ποιος σου ειπε οτι τα αρπισματα ειναι απο τα αρχικα μαθηματα στην κιθαρα ? υπαρχουν advanced μαθηματα για το καθε στυλ παιξηματος οπως και αυτο που εχεις "συνηθησει" τωρα

 

με λιγα λογια η συμβουλη μου οντας και εγω αυτοδιδακτος κατα 90% αλλα με σωστες βασεις:να πας σε εναν δασκαλο και να ξεκινησεις απο την αρχη

ξεροντας ηδη μερικα πραγματα και ακολουθοντας τις οδηγειες του "σωστα" ουτε τα δαχτυλα σου θα εχουν προβλημα ουτε το μυαλο σου στο να μπορεσει να τα κατανοησει

 

και επισης απαντηση σαν αντρας:αν ειναι να μαθεις κιθαρα για τις γκομενες καλυτερα να μην το μαθεις καθολου

να και τα ακορντα του Να Μ'αγαπας

C#  C#maj7  C#  C#maj7  C#

C#  C#maj7  C#  C#maj7  C#

 

C#                  G#

Σου γράφω πάλι από ανάγκη

F#      G#      C#  C#maj7 C# C#maj7 C#

η ώρα πέντε το πρωί

 

D#m    D#sus4 D#m

Να μ' αγαπάς

D#m                  C# C#maj7 C# C#maj7 C#

Όσο μπορείς να μ' αγαπάς

C#        D#m    D#sus4 D#m

Να μ' αγαπάς

D#m                  C# C#maj7 C# C#maj7 C#

Όσο μπορείς να μ' αγαπάς

 

και ξεμπερδεψες  :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σου λέει ρε ο μέσι. Θα χαλάς ένα σωρό λεφτά στα μαθήματα? Να μ αγαπάς και ξεμπέρδεψες. Και αν είναι της πολύ ποιότητας η γκόμενα γυρνάς και την κιθάρα και την κάνεις τουμπερλέκι...... (δε συνεχίζω)

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιομισοφορια τι τραβαν για σας τ αγορια...μαλλον για Χατζηγιαννη σε κοβω να μαθαινεις, εκτος αν σ αρεσουν οι πουρες που αυτες σιγουρα ακουνε το Παυλο. ;D

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει ένα παρόμοιο θέμα παλιότερα, αλλά με τον καιρό ξεχάστηκε και δεν πήρα τις απαντήσεις που ήθελα!

 

Θέλω να ρωτήσω και να πω:

1. Παίζω κιθάρα από το 2007, χωρίς την βοήθεια κανενός, μόνος μου έμαθα.

2. Δυστυχώς όμως έμαθα να παίζω μόνο την μουσική που ακούω (μέταλ) ως αποτέλεσμα να ξέρω να παίζω κέρατα σε μέταλ εώς 220bpm ταχύτητα (όχι σόλο ε... κάτι palm mute και γενικώς γρήγορα riffs στυλ trivium), και να μην έχω ιδέα από αρπίσματα, πιασίματα και γενικώς ΒΑΣΙΚΗ μουσική θεωρία.

3. Επί της ουσίας, μου λείπει αυτό που λέμε "ξεκινάμε από το 0".. Μάλλον ξεκίνησα από το 3 :P

Μαλλον ξεκινησες απο το 0 και τωρα εισαι στο -3...αν θες τα γιατι και πως...απλα ρωτα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν υπαρχει σοβαρη απαντηση και υποθετωντας οτι η τελευταια σου προταση ηταν για πλακα θα σου πω εγω που επισης μολις ξεκινησα να παιζω!Τι εκανα εγω λοιπον:Βρηκα οπως μπορουσα  τα βιβλια του troy Stetina, τα 3 πρωτα βιβλια του Berklee, ενα 2ωρο βιντεο του Petrucci, κατι βιντεο απο Andy James και διαφορα αλλα (υπαρχουν απειρα) και ξεσκιστηκα το πρωτο διμηνο σε ασκησεις και καποια τραγουδια που μου αρεσαν που εμαθα απο Marty Schwartz και Bobby crispy που τα δειχνουν αναλυτικα για εμας τους αχρηστους!Μετα το διμηνο καταλαβα οτι θελω να μαθω κ λιγο θεωρια και καποιον να μου δωσει σωστες βασεις και ξεκινησα να κανω 1 μαθημα τη βδομαδα αλλα βασικα δουλευω περισσοτερο μονος μου!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Επί της ουσίας, μου λείπει αυτό που λέμε "ξεκινάμε από το 0".. Μάλλον ξεκίνησα από το 3 :P

4. Και η κρίσιμη ερώτηση. Εφόσων έχω μια Χ πείρα πάνω στην κιθάρα, αν πάω σε δάσκαλο ώστε να ξεκινήσω από τα βασικά που ποτέ δεν έμαθα, δεν θα του βγάλω το λάδι έτσι;

 

 

3. Δεν ξεκίνησες από το 3, απλά αντί να ξεκινήσεις από το 0, έκανες ΛΙΓΟ από το 3

4. Οχι, θα πας εκεί για να σου κλείσει τρύπες. Εσύ δεν ξέρεις αυτή τη στιγμή ποιές είναι αυτές γι' αυτό θα του επιτρέψεις να στις δείξει και να στις κλείσει. Αμα του πηγαίνεις κόντρα οτι αυτό το ξέρεις, το άλλο δε σε νοιάζει κλπ τότε είναι που θα του βγάλεις το λάδι.

 

Γενικά όταν πάει κάποιος "να μαθητεύσει", καλό είναι να αφήνει αυτόν στον οποιο απευθύνθηκε να του λύσει το πρόβλημα, ακριβώς για τους ίδιους λόγους που οταν πας στο γιατρό δεν πας με ετοιμη διαγνωση για να του πεις ποιά είναι η λύση που του προτείνεις να σου προτείνει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Messalion, έγραψες με τα ακόρντα του "να μ' αγαπάς" από C#.  

 

Γιατί του το κάνεις αυτό του ανθρώπου ρε;  ;D

 

1ον: εεεε ειπα να μην του τα δωσω ολα στο πιατο  ;) ;)

2ον: απο εκει ειναι κανονικα το κομματι

3ον: απο εκει μου βγαινει και εμενα στην φωνη  ;D ;D ;D

 

θελω να πω κατι για οσους μας διαβαζουν και ειναι λιγο πολυ στην κατασταση του φιλου που ανοιξε το θρεντ.......

WARNING:θα ακουστω λιγο σαν τον mikeyous στο ΜΠΡΑΦ

ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΙΘΑΡΑ ΑΠΟ ΤΟ YOUTUBEEEEEEE

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Messalion, έγραψες με τα ακόρντα του "να μ' αγαπάς" από C#.  

 

Γιατί του το κάνεις αυτό του ανθρώπου ρε;  ;D

 

Αυτά είναι! ενώ στο αρμόνιο πατάς ένα κουμπί και τσούπ πας όπου γουστάρεις. Και G## άμα λάχει να ούμε...  :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου