Προς το περιεχόμενο

Μαθήματα Κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΔΙαβασα αυτο.... Ε λοιπον κιθαρα μπορεις να μαθεις κ απο το youtube κ απο οπου θελεις... αρκει να θελεις... κ ειδα επισης τι ειπε κ ο warwick κ του απαντησα επισης....

οκ οτι νομιζεις..... ;) ;) δεν θα χαλασουμε και τις καρδιες μας  :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλα σιγουρα...  ;D

Συζητηση κανουμε. Απλα εμενα η αποψη μου ειναι αυτη κ εχει σχηματιστει ετσι απο την εμπειρια π ειχα σ ολη μ τη ζωη μεχρι σημερα.... Κ την υποστηριζω οπως ο καθενας υποστηριζει τη δικη του. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα εμενα η αποψη μου ειναι αυτη κ εχει σχηματιστει ετσι απο την εμπειρια π ειχα σ ολη μ τη ζωη μεχρι σημερα....

..........

Η ημιμαθεια φιλε μου ειναι χειροτερη της αμαθειας....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..........

Η ημιμαθεια φιλε μου ειναι χειροτερη της αμαθειας....

 

Κ η εντυπωση οτι τα ξερεις ολα ειναι ακομα χειροτερη φιλε μου...

 

Edit

κ επισης μην ξεχνας οτι ολοι οι ανθρωποι ημιμαθεις ειμαστε... οσο ζουμε μαθαινουμε... κανενας δεν τα ξερει ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ η εντυπωση οτι τα ξερεις ολα ειναι ακομα χειροτερη φιλε μου...

 

Edit

κ επισης μην ξεχνας οτι ολοι οι ανθρωποι ημιμαθεις ειμαστε... οσο ζουμε μαθαινουμε... κανενας δεν τα ξερει ολα...

Ακριβως εκει ηθελα να καταληξω....

Οταν ημουνα 18-19 και ειχα ξεκινησει να παιζω ξεκινησα λογω των metallica...μπαινω λοιπον σε μια cover band βγαζω απο tabs το anesthesia και νομιζω οτι ειμαι ο θεος...

παω στα 21 στο ωδειο και μου λεει ο δασκαλος παιξε μου κατι....του παιζω το anesthesia και του λεω ξερεις τωρα παιζω καιρο και αν γινεται να ανεβουμε επιπεδα...

μου λεει..τα χερια σου ειναι χαλια,ρυθμικα δεν ξερεις και θεωρητικα αστο καλυτερα...πρεπει να ξεκινησουμε απ τον μηδεν οπως και πραξαμε...δεν το εχω μετανιωσει ποτε και οσο βλεπω ανθρωπους οπως τον δασκαλο μου και τον κυκλο του με θεωρω περισσοτερο ημιμαθη απο ποτε...

φιλικα παντα....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To youtube  παιδες δεν θα βοηθησει περισσοτερο η λιγοτερο απο ενα βιβλιο η ενα dvd πχ.

Το θεμα ειναι οτι οι πληροφοριες υπαρχουν αλλα διασπαρτες σαν χιλιαδες κομματια ενος παζλ.Για να ενωσεις τα κομματια του παζλ χρειαζεσαι γνωσεις θεωριας και ενα δασκαλο να στις διδαξει.Δεν μπορεις να το κανεις μονος σου γιατι πολυ απλα δεν εχεις τις γνωσεις.

 

Ακομα και να συγκεντρωσεις ολες τις πληροφοριες δεν ξερεις πως να τις μελετησεις ωστε να μαθεις σωστα και να μην μελετας...κακες συνηθειες....με λιγα λογια θες feedback(τουλαχιστον) καποιον να σε διορθωνει και να βαζεις στον ισιο δρομο.Ο εγωισμος ειναι κακος συμβουλος....και το ...ξερω κατι παιρνει πολυ νερο.Επειδη η θεια μου ξερει να βλεπει τα mail της δεν σημαινει οτι ξερει....υπολογιστες πχ.Αλλα αμα τη ρωτησεις αυτο θα σου πει...

 

Οσο λοιπον θες να προχωρας τοσο ανακαλυπτεις οτι αυτα που νομιζες οτι δεν τα χρειαζεσαι ειναι....απαραιτητα.Αλλιως παιζε το should i stay or should i go....και λεγε παντου οτι εισαι αυτοδιδακτος κιθαριστας που ...κατεχεις το αθλημα.Whatever makes you sleep better at nights.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To youtube  παιδες δεν θα βοηθησει περισσοτερο η λιγοτερο απο ενα βιβλιο η ενα dvd πχ.

Το θεμα ειναι οτι οι πληροφοριες υπαρχουν αλλα διασπαρτες σαν χιλιαδες κομματια ενος παζλ.Για να ενωσεις τα κομματια του παζλ χρειαζεσαι γνωσεις θεωριας και ενα δασκαλο να στις διδαξει.Δεν μπορεις να το κανεις μονος σου γιατι πολυ απλα δεν εχεις τις γνωσεις.

 

Αν δηλαδή ο δάσκαλος μένει στο εξωτερικό και έχει φτιάξει τα μαθήματα στο youtube τι διαφορά υπάρχει;

Η μόνη διαφορά είναι οτι δε σε βλέπει για να σε διορθώσει.

 

Πιστεύεις οτι ένας δάσκαλος θα κάνει κάτι παραπάνω απο αυτά τα μαθήματα;

http://justinguitar.com/en/BC-000-BeginnersCourse.php

 

Εγώ στην πράξη με δάσκαλο δεν έβλεπα κάτι διαφορετικό γι'αυτό και τον σούταρα..

 

 

Αν κάποιος που μαθαίνει έτσι θεωρείται αυτοδίδακτος ,εντάξει.

Αλλά πραγματικός αυτοδίδακτος που πιάνει την κιθάρα και την ανακαλύπτει μόνος του χωρίς εξωτερικές πληροφορίες δε νομίζω να υπάρχει στη γη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δηλαδή ο δάσκαλος μένει στο εξωτερικό και έχει φτιάξει τα μαθήματα στο youtube τι διαφορά υπάρχει;

Η μόνη διαφορά είναι οτι δε σε βλέπει για να σε διορθώσει.

 

Πιστεύεις οτι ένας δάσκαλος θα κάνει κάτι παραπάνω απο αυτά τα μαθήματα;

http://justinguitar.com/en/BC-000-BeginnersCourse.php

 

Εγώ στην πράξη με δάσκαλο δεν έβλεπα κάτι διαφορετικό γι'αυτό και τον σούταρα..

 

 

Αν κάποιος που μαθαίνει έτσι θεωρείται αυτοδίδακτος ,εντάξει.

Αλλά πραγματικός αυτοδίδακτος που πιάνει την κιθάρα και την ανακαλύπτει μόνος του χωρίς εξωτερικές πληροφορίες δε νομίζω να υπάρχει στη γη.

οκ - απο δω και περα οπως τα λες θα ανεβαζουν οι γιατροι βιντεο στο youtube και θα σου λενε απο τι πασχεις αν εχεις τα ταδε συμπτωματα - κανε μονος σου εξεταση προστατη γιατι στην ουσια ειναι μονο 1 δαχτυλο και εσυ θα το κανεις ? δεν θα πας στο ιατρειο του ή στο νοσοκομειο να ΣΕ εξετασουν ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ - απο δω και περα οπως τα λες θα ανεβαζουν οι γιατροι βιντεο στο youtube και θα σου λενε απο τι πασχεις αν εχεις τα ταδε συμπτωματα - κανε μονος σου εξεταση προστατη γιατι στην ουσια ειναι μονο 1 δαχτυλο και εσυ θα το κανεις ? δεν θα πας στο ιατρειο του ή στο νοσοκομειο να ΣΕ εξετασουν ?

Ωραίο παράδειγμα βρήκες.

Συμφωνώ για το γιατρό.

Επίσης δε μπορείς να γίνεις πυρηνικός φυσικός απο το youtube. Ούτε αστροναύτης ,ούτε πολιτικός μηχανικός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, είμαι υπέρ του δασκάλου.

 

Τώρα, όλα τα άλλα, έχουν να κάνουν με το τι στόχους θέτει ο καθένας.

Αν σκοπεύει να παίζει στο δωμάτιο ή το πολύ, μπροστά σε φίλους,χωρίς να πολυνοιάζεται για λάθη στην τεχνική, πιστεύω πως το youtube μπορεί να τον καλύψει.

Αν, όμως, βλέπει τη φάση πιο επαγγελματικά ή σοβαρα (όχι χαβαλεδιάρικα,δηλαδή), πιστεύω πως αργά ή γρήγορα θα φανούν τα κενά του και η διαδικτυακή μάθηση δε θα τον καλύπτει.

 

σσ έχω κάνει κάποιες διορθώσεις στο αρχικό κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου