Προς το περιεχόμενο

Αγορα iMac για home recordings


rigas25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eμπειρία στα Macs δεν εχω, εχω εμπειρία στα PCs.

Και ειναι αστειο και μονο σαν σκεψη να συγκρινουμε τα 2 μηχανηματα που ποσταρε ο φιλος, με τα συγκεκριμενα specs.

Εκτος και αν οι i5 στα iMacs ειναι καλυτεροι απο τους i7 στα PCs... ::)

Ημαρτον πια με τα Macs, ειπαμε καλα ειναι, αλλα να βλεπουμε και τι συγκρινουμε.

 

Αστειο ειναι να συγκρινεις δυο πραγματα ενω δεν εχεις εμπειρια απο το ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

logic δεν εχω δουλέψει αλλα θα ήθελα να ασχοληθω.

το nuendo το δουλευω 5 χρόνια απο το nuendo1.5.

Tέσπα,

Σας ευχαριστω όλους πραγματικα.

Θα το πάρω και σιγα σιγα θα τον αναβαθμίζω οσο μπορω για να φτασω σταχαρακτηριστικα που θέλω.

Αφου πρωτα το δουλεψω με όλα αυτα τα σπασμενα που δυστυχως εχω.

και βλεπουμε....

Πάντως για μένα αν με ρωτάγατε τον i7 θα έπαιρνα αλλα ποιος δίνει 2500€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που αναλυει ο Alchemist ειναι οτι στην ουσια πλεον Mac και PC μοιαζουν πολυ περισσοτερο απο οσο διαφερουν. Καποτε υπηρχαν ουσιαστικες διαφορες που εκαναν τη συζητηση για το ποιο "δουλευει καλυτερα" να εχει νοημα, αλλα οχι πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτονόητο, ξεκάθαρο, νομίζω συμφωνούμε όλοι, ναι; Αν δεν συμφωνούμε, δυστυχώς ενημερώνω ότι το OSX δεν μπορεί να ισοφαρίσει τη μέγαλη διαφορά μεταξύ Core i5 και Core i7 καθώς και την πολλαπλάσια RAM, όσο καλή διαχείριση πόρων κι αν κάνει...

Exactly 8)

 

Αν εξετάσουμε τη σταθερότητα, τότε στο Mac τα πράγματα είναι δεδομένα (δηλαδή πολύ σταθερά και αξιόπιστα) λόγω περιορισμένων επιλογών software και hardware και του ότι έχεις ένα πακέτο software-hardware που έρχεται έτοιμο από την εταιρία.

Να πω εδω οτι τα Macs τωρα τρεχoυν και Windows (λογω Intel επεξεργαστη) οποτε ο περιορισμος σε προγραμματα δεν παιζει πλεον, και αυτο ειναι ενα Συν για τα Macs (οριστε Marathon και μια καλη κουβεντα για τα Macs :P)

 

@Dreamdancer, εσυ φαινεται οτι πρεπει να αποκτησεις οδηγικη εμπειρια μιας Ferrari για να καταλαβεις οτι "χτυπαει κατω" το Fiatακι σου.

Ειναι ωσπου να μαθεις να διαβαζεις τα specs και να συγκρινεις... ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω εδω οτι τα Macs τωρα τρεχoυν και Windows (λογω Intel επεξεργαστη) οποτε ο περιορισμος σε προγραμματα δεν παιζει πλεον, και αυτο ειναι ενα Συν για τα Macs (οριστε Marathon και μια καλη κουβεντα για τα Macs :P)

 

Σε μερος που δουλευα το καλοκαιρι, ειχαμε γραφιστες να εργαζονται σε XP εγκατεστημενα σε Mac Pro απο τα οποια ειχε ξηλωθει το OSX. Τα ιπταμενα γουρουνια λειπουν και ειμαστε ετοιμοι... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα, γιατι να αγορασεις Mac και να τον τρεχεις με Windows, ενας Θεος ξερει...

(...οτι τα Windows ειναι ετη φωτος μπροστα.... :P)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω εδω οτι τα Macs τωρα τρεχoυν και Windows (λογω Intel επεξεργαστη) οποτε ο περιορισμος σε προγραμματα δεν παιζει πλεον, και αυτο ειναι ενα Συν για τα Macs (οριστε Marathon και μια καλη κουβεντα για τα Macs :P)

Αντιλαμβάνομαι ότι είναι πολύ καλό που υπάρχει και αυτή η δυνατότητα/επιλογή αλλά η συγκεκριμένη κίνηση είναι εντελώς λάθος κατά τη γνώμη μου.

 

Ο θεωρητικά* αδύναμος κρίκος σε ένα PC είναι τα Windows και ο θεωρητικά* δυνατός κρίκος στα Mac είναι το OSX. Αν κάνεις την παραπάνω διαδικασία, δεν θα έχεις πετύχει τίποτα περισσότερο από ένα όμορφα σχεδιασμένο αλλά πανάκριβο PC με μέτρια specs.

 

Εξαιρείται η περίπτωση να είσαι τόσο εξαρτημένος απο τα Windows και τόσο ερωτευμένος με το hardware του iMac και απλά δεν μπορείς να σκεφτείς τη ζωή σου χωρίς το συγκεκριμένο combo, δεν μπορώ να αντιτεθώ σε τέτοια ψυχική ολοκλήρωση... ;D

 

*Γράφω θεωρητική διότι ο καθένας αξιολογεί διαφορετικά το κάθε μηχάνημα. Άλλος π.χ. μπορεί να βάζει το σχεδιασμό των Apple ως το κύριο προσόν τους, to each his own λοιπόν.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτα που θα κάνω είναι vsts DAW logic και απο κιθαριστικα οτι ποιο τελευταιο.

λεω τωρα εγω...

Εσύ θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά, είτε συνεχίσεις με το PC, είτε το γυρίσεις σε Mac. Άγχος ουδέν λοιπόν, αν θέλεις να πειραματιστείς με τα Μήλα και έχεις το οικονομικό υπόβαθρο για την κίνηση αυτή, go for it. Αν όχι, είσαι ήδη υπερ-καλυμμένος. :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exactly 8)

Να πω εδω οτι τα Macs τωρα τρεχoυν και Windows (λογω Intel επεξεργαστη) οποτε ο περιορισμος σε προγραμματα δεν παιζει πλεον, και αυτο ειναι ενα Συν για τα Macs (οριστε Marathon και μια καλη κουβεντα για τα Macs :P)

...Το Logic και τα λοιπά βλέπουν AU άρα η συμβατότητα είναι άχρηστη, τουλάχιστον στα μουσικά που μας ενδιαφέρουν στη παρούσα φάση.

 

Aυτα που θα κάνω είναι vsts

λεω τωρα εγω...

Τότε, εγώ λέω να το ξανασκεφτείς :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου