Προς το περιεχόμενο

Αγορα iMac για home recordings


rigas25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

@Dreamdancer, εσυ φαινεται οτι πρεπει να αποκτησεις οδηγικη εμπειρια μιας Ferrari για να καταλαβεις οτι "χτυπαει κατω" το Fiatακι σου.

Ειναι ωσπου να μαθεις να διαβαζεις τα specs και να συγκρινεις... ;D

 

Προφανως δεν μιλαμε για διαφορες  μεγεθους φερραρι και φιατ αλλα και παλι που να ξερεις το μεγεθος αφου μιλας θεωρητικα.Αλλο windows αλλο osx(το οτι βλεπεις παραθυρα στο ενα και παραθυρα στο αλλο δεν σημαινει οτι ειναι το ιδιο ;)).Αν δεν μπορεις να το καταλαβεις αυτο οπως και να κοιτας τα specs του hardware δεν θα παρεις ολοκληρωμενη εικονα.

Γιατι το pc σου αλλιως τρεχει τον πρωτο χρονο αλλιως τον δευτερο κτλ κτλ..και αυτο δεν οφειλεται απαραιτητα μονο στο hardware του που μπορει να ειναι μια χαρα αλλα στο Os και στην μεταξυ τους σχεση.Τσεκαρε την κατασταση ενος pc μετα απο 3-4 χρονια πχ και δες ειναι ιδια η ταχυτητα που ειχε αρχικα, η σταθεροτητα του,η ικανοτητα του να τρεχει τα τελευταια προγραμματα που θες χωρις συνεχεις αναβαθμισεις, και μετα ελα να συζητησουμε.

 

Αλλιως αγαπητε μου φιλε...το να διαβαζεις μονο τα specs και να συγκρινεις(πραγματα που δεν εχεις δοκιμασει) .....ειναι σαν να μαθεις να οδηγεις απο βιβλιο χωρις εχεις καν καθησει στη θεση του οδηγου.Ναι μεν ξερεις τη θεωρια αλλα πρακτικα αποκλειεται να οδηγησεις....γιαυτο λοιπον καλα τα benchmarks αλλα αν δεν εχεις χρησιμοποιησεις για χρονια και τα  δυο μηχανηματα δεν εχεις δει πως λειτουργουνε σε συνθηκες εργασιας τοτε μαλλον δεν θα επρεπε να μιλας ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Γιατι το pc σου αλλιως τρεχει τον πρωτο χρονο αλλιως τον δευτερο κτλ κτλ..

 

Ναι, είναι η περίφημη "μετάπτωση των GHz". Το φαινόμενο είναι πιο έντονο στους Πόλους κατα την περίοδο της εαρινής ισημερίας  ;D  ;D  ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε την κατασταση ενος pc μετα απο 3-4 χρονια πχ και δες ειναι ιδια η ταχυτητα που ειχε αρχικα, η σταθεροτητα του,η ικανοτητα του να τρεχει τα τελευταια προγραμματα που θες χωρις συνεχεις αναβαθμισεις, και μετα ελα να συζητησουμε.

 

Αυτοακυρώνεσαι φίλος, γράφοντας κομάτια αρχαίας ιστορίας.

Αυτά δεν ισχύουν πλέον.

Ακόμη και τότε που ίσχυαν, υπήρχαν λύσεις.

Μην τον μπερδεύετε τον άνθρωπο, αν έχει λεφτά και θέλει Μακ, ας πάρει Μακ.

Ειδαλλιώς, δεν τρέχει και τίποτε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τον μπερδεύετε τον άνθρωπο, αν έχει λεφτά και θέλει Μακ, ας πάρει Μακ.

Αν έχει όμως ΜΟΝΟ Vsts...να μην πάρει

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει όμως ΜΟΝΟ Vsts...να μην πάρει

 

Εγώ σου λέω ότι έχει μόνο σπασμένα vsts, οπότε επίσης να μην πάρει..!

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το pc σου αλλιως τρεχει τον πρωτο χρονο αλλιως τον δευτερο κτλ κτλ..και αυτο δεν οφειλεται απαραιτητα μονο στο hardware του που μπορει να ειναι μια χαρα αλλα στο Os και στην μεταξυ τους σχεση.Τσεκαρε την κατασταση ενος pc μετα απο 3-4 χρονια πχ και δες ειναι ιδια η ταχυτητα που ειχε αρχικα, η σταθεροτητα του,η ικανοτητα του να τρεχει τα τελευταια προγραμματα που θες χωρις συνεχεις αναβαθμισεις, και μετα ελα να συζητησουμε.

Αγόρασα το δικό μου PC τα Χριστούγεννα του '08. Μου κόστισε 1100 ευρώ (χωρίς οθόνη και περιφερειακά) και ήταν από τα κορυφαία μηχανήματα που μπορούσε να πάρει κανείς εκείνη την περίοδο, με Core i7, triple channel RAM, σοβαρή μητρική και όλα τα καλά. Το χρησιμοποιώ για τα πάντα (προγραμματισμό, μουσική, σερφάρισμα, virtual machines και όλες τις καθημερινές δουλειές που μπορεί να κάνεις με έναν υπολογιστή) και είναι ανοιχτό πολλές ώρες καθημερινά.

Το εν λόγω μηχάνημα ακόμα πετάει, δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ την αίσθηση ότι του λείπει ταχύτητα ή επεξεργαστική ισχύς και η μόνη φορά που έκανα format ήταν όταν έκανα τη μετάβαση από Win XP σε Win 7. Ναι, έχουν περάσει 3 χρόνια αισίως!

 

Μια μικρή ιστορία που περιγράφει λίγο πιο γλαφυρά αυτό που λέει εν συντομία ο Trolley...

 

Όπως βλέπετε, δεν είναι απόλυτα τα πράγματα και όσοι λένε μόνο καλά ή μόνο άσχημα για κάποια από τις δύο πλατφόρμες είναι απλώς οπαδοί και όχι χρήστες. Μόνο που στους υπολογιστές δεν χωράνε οπαδιλίκια, υπενθυμίζω ότι είναι εργαλεία, όχι ποδοσφαιριστές! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου λέω ότι έχει μόνο σπασμένα vsts, οπότε επίσης να μην πάρει..!

γιατί...εγώ τι είπα ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου λέω ότι έχει μόνο σπασμένα vsts, οπότε επίσης να μην πάρει..!

 

 

 

+10852, καλυτερα αν εχει να δωσει λεφτα, να τα δωσει για αυθεντικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταθέτω απλά την δική μου εμπειρία ως x-PC και νύν iMac user...

 

Διαφορετικά μηχανήματα που αρχίζεις και το νιώθεις από τα πρώτα δευτερόλεπτα. Επειδή η συνήθεια δεν κόβεται εύκολα, από άποψη παραγωγικότητας στο iMac αρχικά ήμουν λιγότερο παραγωγικός. Πλέον όχι. Έχω συνηθίσει μια χαρά. Το ότι τα καθαρά specs του hardware είναι ένα μόνο μέρος της αλήθειας, είναι επίσης γεγονός. Εννοώ ότι το IMac μου δίνει την εντύπωση ενός ΠΟΛΥ γρήγορου μηχανήματος, στην πλειοψηφία των καθημερινών μουσικών ή μη εργασιών.

 

Δεν φοβάμαι ιούς (ίσως κάποια στιγμή κυκλοφορήσουν αν μεγαλώσει το μερίδιο των Mac δτην αγορά.)

 

Δεν φοβάμαι ότι θα κρασάρει, δεν έχω άγχος κάθε φορά που πάω να τον ανοίξω...

 

Το install / uninstall οποιουδήποτε software ή hardware είναι παιχνίδι μπροστά στα αντίστοιχα τραγελαφικά των PC κλπ κλπ ...

 

Η οθόνη του απλά δεν υπάρχει και η όλη σχεδίαση είναι καλώς η κακώς elegant.. Προσωπικά ο χώρος και μόνο που γλυτώνω στο γραφείο είναι τεράστιο κέρδος...

 

Είναι 'κλειστό' hardware κάτι με το οποίο συμφωνώ 100% ( ποτέ δεν θυμάμαι να έκανα αναβάθμιση στα pc μου σε τακτά διαστήματα. Τα άφηνα μέχρι να γίνουν παρτάλια και μετά αγόραζα καινούργια). Οπότε γιατί να μην εμπιστευτώ συγκεκριμένο και τεσταρισμένο hardware το οποίο δουλεύει αξιόπιστα?

 

Σας αρέσει η λογική των pc.... Καλημέρα motherboard, είμαι η RAM, τι λες θα συνεργαστούμε? --- Γειά σου μνήμη, περίμενε λίγο γιατί μιλάω με την CPU τώρα και μετά θα τσεκάρω τον δίσκο, θα τα ξαναπούμε όκ? .... κλπ κλπ

 

οκ , υπερβάλω λίγο αλλά ρε παιδιά έχει ησυχάσει το κεφάλι μου. Όπως είπε ένας φίλος δουλεύεις ΜΕ τον υπολογιστή και ΟΧΙ για τον υπολογιστή.

 

Τώρα αν έχω το κορυδφαίο hardware του πλανήτη ποσώς με ενδιαφέρει. Και με τον τετραπύρηνο στα 2,5Ghz μια χαρά δουλέυω..

 

Δεν βγάζω τα PC άχρηστα. Τόσα χρόνια αυτά δούλευα. Όταν όμως καείς από τον χυλό, φυσάς και το γιαούρτι.  ;) ;) ;)

 

 

 

 

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και λίγες μέρες εχω μπεί σε ενα τρυπάκι να φύγω απο τα windows και να χαθω στον κόσμο των mac.

Tώρα,

Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι το PC που έχω είναι αρκετά δυνατό.

Δηλαδή....

Εχω εναν i7 3.6 ΜΗΖ 12GB RAM SATA σκληρό και μια αρκετα καλη motherboard κλπ κλπγια να τα οδηγησει.

Δουλευω nuendo 4 σε windows 7 64bit.

Και λέω τωρα εγω εάν πάρω τον imac

ώνChipsetΑMD

Μοντέλο Κάρτας ΓραφικώνRadeon HD 6770M

 

Στο τρυπάκι να στρωθείς να γράψεις μουσική πότε θα μπεις;  :)

To μηχάνημα σου είναι μια χαρά, αν έχεις φαγούρα στην τσέπη αγόρασε κάποιο synthesizer από ελλάδα κατά προτίμηση, ή πήγαινε κάποιο ταξίδι.

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου