Προς το περιεχόμενο

Ακριβή Ψηφιακή Drums η Ακριβή Φυσική Drums για Studio



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς ψήφισα για φυσικό σετ (άσχετο: μού αρέσει περισσότερο η έκφραση 'φυσικό σετ' απ' το 'ακουστικό' που συνηθίζετε να λέγεται.  :D

 

 

Το φυσικό σετ έχει όλα τα πλεονεκτήματα που γνωρίζεις καλά σαν παραγωγός/ηχολήπτης. Αυτό που γνωρίζω πολύ καλά από εμπειρίες που μού περιγράφουν φίλοι μου και συνάδελφοι σου είναι ότι χρειάζεται σ' ένα στούντιο και ένα ηλεκτρονικό σετ για να αποφύγεις "ερασιτέχνες" παίκτες οι οποίοι θα σού βγάλουν το λάδι μέχρι να βγάλουν ήχο της προκοπής. Τούς "πετάς" στην TD-9 και τελείωσες...  :P

 

Πέρα απ' την πλάκα, συμφωνώ με την άποψη του December. Πάρε ένα καλό φυσικό σετ και ένα ηλεκτρονικό πιο φθηνό. Να είσαι καλυμένος από παντού.

Καλημέρα! (αν και κάπως αργά)  ;D

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Για μένα το μόνο σίγουρο είναι οτι θα έβαζα 100000% φυσική ντράμς με ένα καλό σετ μικροφώνων!Νομίζω οτι δεν μπορεί τίποτα να την αντικαταστήσει.Επίσης το κόστος του TD20 είναι αρκετά μεγάλο και με τόσα λεφτά μπορείς να κάνεις εξαίρετη δουλειά...

Συμφωνώ με τον  ::)  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Drummer εδω

 

Λοιπον προσωπικα δεν θα πηγαινα σε στουντιο με ηλεκτρονικα για να ηχογραφησω. Καλα ειναι τα ηλεκτρονικα για να παίζουμε με backing tracks στο σπιτι, να μελεταμε και να μη σηκωνουμε τη γειτονια στο ποδι κλπ.

 

Οταν ομως η κουβεντα παει σε ηχο καθαρα, δεν υπαρχει θεμα συγκρισης.

 

ΑΝ ειναι να παρεις μονο ενα σετ τοτε με κλειστα ματια παρε ακουστικο. Αν οχι, οι περισσοτερες επιλογες δεν εβλαψαν ποτε κανενα

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ψήφισα υπέρ του φυσικού, κατά βάση γιατί με τέτοια συνηθίζω να παίζω.

Νομίζω ότι οι περισσότεροι ντράμερς θα συμφωνήσουν πως το ηλεκτρονικό δεν έχει mojo. Μην περιμένεις να κρίνεις όμως απ το τι θέλει ο παίχτης, αλλά υπολόγισε τι βολεύει και τους ηχολήπτες/παραγωγούς.

Επίσης νομίζω ότι έχει κατά πολύ να κάνει με το είδος που θέλει να παίζει/γράφει ο καθένας. Σε μέταλ ή σε EBM παραγωγές τα ηλεκτρονικά μπορεί να σε βόλευαν απείρως περισσότερο απ τα φυσικά, ενώ σε jazz σχήμα να μη μπορείς καν να τα χρησιμοποιήσεις.

Πάντως κανείς δε θα σου την πει αν έχεις ένα καλό φυσικό drumkit, ενώ όλο και κάποιος θα ξενερώσει αν δεν το έχεις.  ;)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην περιμένεις να κρίνεις όμως απ το τι θέλει ο παίχτης, αλλά υπολόγισε τι βολεύει και τους ηχολήπτες/παραγωγούς.

Επίσης νομίζω ότι έχει κατά πολύ να κάνει με το είδος που θέλει να παίζει/γράφει ο καθένας. Σε μέταλ ή σε EBM παραγωγές τα ηλεκτρονικά μπορεί να σε βόλευαν απείρως περισσότερο απ τα φυσικά, ενώ σε jazz σχήμα να μη μπορείς καν να τα χρησιμοποιήσεις.

 

Αυτό ακριβώς ήθελα να πω νωρίτερα. Με πρόλαβες φίλε  :) Παίζει μεγάλη σημασία και το είδος και ο ίδιος ο παίκτης αλλά και ... η υπομονή σου.  :P 8)

 

 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την συμμετοχή σας ! Αν και έχω χάσει την μπάλα με το θέμα, θα επαναλάβω σε αυτό το σημείο πως στο εξωτερικό που ήμουν, τα στούντιο περνούν σε ψηφιακά, για λόγους ευκολίας στην ηχοληψία και απο θέμα κόστους ! Εκεί είναι το θέμα.

 

Στην Ελλάδα δεν ξέρω γιατί είναι τόσο μεγάλο αρνητικό ένα studio να έχει ψηφιακό κιτ για ηχογραφήσεις ! Μάλλον πολύ στραβά το έχουμε δει, δεν ξέρω. Χωρίς να θίξω κανέναν γιατί δεν είμαι drummer, αλλά το λέω καθαρά για θέμα χρόνου και κόστους.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για την συμμετοχή σας !

Master Sound Studio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και για την TD 9 δεν ψήνομαι με τπτ...είμαι η για την TD 12 ή για την TD 20 γιατί έχω δει και ακούσει απόψεις drummer εξωτερικό και είναι άψογες σε κατασκευή και ηχητικά και σε ευαισθησία και σε απόδοση....

 

Φιλικά !

Master Sound Studio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

, θα επαναλάβω σε αυτό το σημείο πως στο εξωτερικό που ήμουν, τα στούντιο περνούν σε ψηφιακά, για λόγους ευκολίας στην ηχοληψία και απο θέμα κόστους ! Εκεί είναι το θέμα.

 

Στο ερώτημά σου όμως δεν είχε τεθεί το θέμα κόστους. Είχες πει ότι θα δαπανηθούν τα ίδια ποσά.  ;)

 

Επίσης , ποσώς με ενδιαφέρει η «ευκολία» σου και αν κουραστείς στην ηχοληψία, όταν σε πληρώνω. Ξέρεις πως το λέω….μην τσατιστείς τον αντίλογο κάνω ;D ;D

 

Στην Ελλάδα δεν ξέρω γιατί είναι τόσο μεγάλο αρνητικό ένα studio να έχει ψηφιακό κιτ για ηχογραφήσεις ! Μάλλον πολύ στραβά το έχουμε δει, δεν ξέρω. Χωρίς να θίξω κανέναν γιατί δεν είμαι drummer, αλλά το λέω καθαρά για θέμα χρόνου και κόστους.

 

Γιατί αν είναι να γράψω με ηλεκτρονικά/ψηφιακά τύμπανα….τα γράφω στο σπίτι μου.  ;)

Γι’ αυτό θα έρθω στο studio (σου). Για το ambience του χώρου….τα μικρόφωνά του….τα φυσικά του τύμπανα.

Ούτε εγώ είμαι Drummer :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοι θα το αμφισβητησουν αλλα...τελικα οταν εχουμε ηλεκτρονικα τυμπανα προσπαθουμε να τα κανουμε να ακουγονται φυσικα και οταν εχουμε φυσικα τυμπανα προσπαθουμε να τα κανουμε ν ακουγονται σαν ηλεκτρονικα... :-X

Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην ειναι πλεον ευδιακριτο στις mainstrem παραγωγες,τι τυμπανα παιζουν.

Ως εκ τουτου,θεωρω οτι το κολλημα με τα φυσικα τυμπανα(κι εγω,φυσικα τυμπανα εχω στο studio μου κι ας ειναι home-με πολλες θυσιες)εχει εκτος απ την αισθηση για τον ντραμμερ και μια ψυχολογικη-μεταφυσικη ;D βαση η οποια ωστοσο οφειλει να ικανοποιειται σ ενα επαγγελματικο στουντιο.

Παρακαλω μην θεωρηθω αιχμηρος,αλλα πολλοι ντραμερς λενε ''Αααα αμα δεν εχει φυσικα τυμπανα...'' και δεν εχουν ιδεα του πως ειναι να γραφεις ΣΟΒΑΡΑ με φυσικο σετ και τι ΤΡΕΛΕΣ παικτικες απαιτησεις εχει αυτο ΠΡΩΤΑ απ τον ιδιο τον ντραμερ και μετα απ τον ηχοληπτη.

ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ μιλαω γενικα και οχι για τους φιλους νοιζαδες ντραμερ που απαντησαν στο θεμα. ;)

 

Φιλε μου,παρε φυσικα τυμπανα ΚΑΙ triggers οπως αναφερθηκε.

Θα καλυψεις ολα τα γουστα ετσι και θα ανεβασεις το πρεστιζ του στουντιο σου.

Το τι ειναι καλυτερο,θα το συζητας κατα την διαρκεια των sessions... :)

 

Γενικα παντως σε βλεπω ανασφαλη οσον αφορα τα φυσικα τυμπανα...

Αν ισχυει,καλυτερα να κανεις αυτο το οποιο θεωρεις πιο ευκολο-βολικο για σενα να ''πετυχεις''. ;)

Ο,τι και να διαλεξεις,ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ-ΕΠΙΤΥΧΙΑ απο μενα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kαλησπερα φιλε και καλοσωρισες σαν μελος του noiz !!Ειμαι ντραμμερ με 35ετη εμπειρια και στο ερωτημα σου θα απαντησω ως εξης:α) το στουντιο το φτιαχνεις στο Χαλανδρι ετσι δεν ειναι ;Αρα οι πελατες σου θα ειναι Ελληνες ..οποτε ακολουθεις τον Ελληνικο ΤΡΟΠΟ.Βαζεις λοιπον Φυσικα τυμπανα ενα πολυ καλο σετ με ολα τα καλουδια του .β)Επειδη εχω γραψει καμποσες φορες με φυσικα τυμπανα πιστευω οτι ο καλος ντραμερ θα βγαλει επανω στο σετ τις δυναμικες του και την μουσικοτητα του.γ)Επισης ο καλος ηχοληπτης θα ''φτιαξει '' τον ηχο ετσι που ο παιχτης (ντραμερ ) θα γουσταρει να παιξει .Δηλαδη ο ενας θα ''τραβαει'' τον αλλον και ετσι θα βγη καλη δουλεια.δ)Το ηλεκτρονικο σετ ειναι must σε ενα καλο στουντιο ΕΠΙΣΗΣ .Γιατι θα σου ερθουν/φερεις και αυτοι που θελουν ηλεκτρονικο .Η προσωπικη μου βεβαια κλιση ειναι να γραφω παντα με φυσικα τυμπανα .ΚΑΙ μια παρακληση :επειδη συνεργαζομαι με μια Ολλανδικη εταιρεια σε θεματα ηλεκτρικων πιανων (Fender Rhodes /Rhodes ,Wurlitzer )και στο αμεσο μελλον και με τα Hammond organs   θελω να σημειωσω οτι η ταση να χρησιμποιουνται αναλογικα οργανα ,φυσικα τυμπανα ,ηλεκτρικα πιανα vintage  ολο και αυξανει .Κανε το ιδιο για να εχεις και μια γκαμα πελατων που ''πληρωνει '' για να εχει στην ηχογραφηση της τα παραπανω καλουδια .Αυτα (δεν ψηφιζω ) κατα την γνωμη μου παντα .Στην διαθεση σου για περαιτερω πληροφοριες .ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ σε στουντιο που επισκεφθηκα για διαγνωση βλαβης σε ηλ.πιανο μου εκανε εντυπωση οτι δεν ειχε τυμπανα καθολου.Σε ερωτηση μου γιατι αυτο η απαντηση ηταν : οποιος θελει να βγαλει τον ηχο του ας φερει τα τυμπανα του να γραψει .Ο τυπος εχει σπουδασει εξω και απο δουλειες του που ακουσα ''σκιζει '' ...και εχει κανει δουλειες με μεγαλουσ μουσικους Ελληνες &ξενους ειναι μια αλλη αποψη και αυτη.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου