Προς το περιεχόμενο

Telecaster wiring


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπερδεμα......αλλα περι ορεξεως :)

 

και λιγα λες!

 

εγω το ειχα και το "ξεριζωσα"  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιοτατη Tele!  πολυ ...woody!

 

  --γκρινια on--

Οι βιδες στο pickguard δεν σε ενοχλουν στο παιξιμο? Αν βλεπω καλα απο τη φωτο, μου φαινεται σαν να προεξεχουν τα "κεφαλια". Φρεζατες δεν παιρνει? Φαινεται να εχει καποιο παχος το φιλετο του p/g. Πιστευω πως θα χωρουσε να γινει εστω και λιγη φρεζα χωρις να "αδυνατισει" το ξυλο.

  --γκρινια off--

 

  α.Μπορώ με push/pull pots (1 στο volume και 1 στο tone), να έχω καλωδίωση των μαγνητών εκτός φάσης και σε σειρά;

  Αυτό θα είναι εφικτό, μόνο όταν ο διακόπτης είναι στη μεσαία θέση (neck&middle);

 

Ισχυει μονο στη μεσαια θεση γιατι μονο τοτε εχει εννοια το series/parallel και το in/off phase. Ενας μαγνητης δεν μπορει να ειναι off phase με τον εαυτο του.

 

  β.Παρουσιάζουν κάποιο ηχητικό ενδιαφέρον αυτές οι τροποποιήσεις;

 

ε ναι... Οι off phase ηχοι ειναι συνηθως λεπτοτεροι και πιο "ρινικοι"  ...

 

Μπορούν να εφαρμοστούν ταυτόχρονα (δλδ, και σε σειρά και εκτός φάσης, για να μην είναι πολύ αδύναμο το σήμα);

 

ναι

 

Αν και πιστευω οτι η φαση με τετραθεσιο και απλα εναν phase switch ειναι πιο χρηστικη.

 

Εγω εχω μονο τον τετραθεσιο (που κανει bridge-neck σε σειρα στη θεση 4) και το σκεφτομαι για phase sw.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  --γκρινια on--

Οι βιδες στο pickguard δεν σε ενοχλουν στο παιξιμο? Αν βλεπω καλα απο τη φωτο, μου φαινεται σαν να προεξεχουν τα "κεφαλια". Φρεζατες δεν παιρνει? Φαινεται να εχει καποιο παχος το φιλετο του p/g. Πιστευω πως θα χωρουσε να γινει εστω και λιγη φρεζα χωρις να "αδυνατισει" το ξυλο.

  --γκρινια off--

 

Η αλήθεια είναι πως με ενοχλούν, περισσότερο, αισθητικά.Επειδή την κιθάρα την απέκτησα 2ο χέρι, όταν την πάω για σετάρισμα, μάλλον θα κάνω κάτι και επ'αυτού.

 

Αν και πιστευω οτι η φαση με τετραθεσιο και απλα εναν phase switch ειναι πιο χρηστικη.

 

Το φαντάζομαι πως είναι, απλά ψάχνω, ταυτόχρονα και την οικονομικότερη λύση.Αν έρχεται στα ίδια είτε με τετραθέσιο επιλογέα είτε με push/push switch (άτιμε messalion, με έπεισες  :P ;D) θα το ξανασκεφτώ

 

παιζει καμια φωτο κοντινη να μου φυγει η απορια ?

8) ελπίζω να φαίνεται, αν και νομίζω πως είναι κάτι απλό.Πάντως, είναι πολύ σταθερό. ;)

IMG_3676.thumb.JPG.244e6d463c7f4cb92a35a645b6bac7ee.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και λιγα λες!

 

εγω το ειχα και το "ξεριζωσα"  ;D

και γιατι η fender να κανει μια τετοια μαλακια ? αντε να εισαι live και να θες να περασεις σε series και out of phase.......χαθηκες...... δεν μπορουσαν να βαλουν ενα toggle switch να ειναι και πιο ευκολο και πιο γαματο (καθοτι τα πολλα μπλιμπλικια τραβανε στο ματι ;D ;D )

εχεις γνωση επ'αυτου ?

Το φαντάζομαι πως είναι, απλά ψάχνω, ταυτόχρονα και την οικονομικότερη λύση.Αν έρχεται στα ίδια είτε με τετραθέσιο επιλογέα είτε με push/push switch (άτιμε messalion, με έπεισες  :P ;D) θα το ξανασκεφτώ

εεεε τι ?? τσαμπα το ανεβασα το βιντεο ?? :P :P

8) ελπίζω να φαίνεται, αν και νομίζω πως είναι κάτι απλό.Πάντως, είναι πολύ σταθερό. ;)

ωραιο......τελικα το εχω ξαναδει  ;D

 

on topic now

προσωπικα μου καθεται πιο καλα το να κανεις με push/push switch ενα wiring in/out of phase......εχει τι twang της θα εχεις και ενα παραπανω κινητρο  ;) ;)

 

ακου εδω και για να εχεις μια παραπανω γνωση

δεν ειναι και οτι καλυτερο παιχτικα αλλα ειναι αρκετα καλο ηχητικα (θα σκουσεις καλα τις διαφορες αναμεσα σε in/out of phase)

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Τελικά, θα πάω για 2 push/pull knobs, μια και τα είχε πρόχειρα ο τεχνικός μου και για live θα είμαι έτοιμος σε, ας πούμε...... 10 χρόνια  :P.

Το μόνο, που με προβληματίζει, είναι πως το ιn series wiring θα ακυρώνει το out of phase, οπότε δε θα μπορώ να τα χρησιμοποιώ ταυτόχρονα.

  Έχει κάποιος από εσάς λύση επ'αυτού; ???

 

  Την κιθάρα θα την έχω στα χέρια μου, πάντως, σε κανά 2ήμερο (είναι φουλ το πρόγραμμά μου και δεν προλαβαίνω να πάω να την παραλάβω  :P), οπότε και θα σας γράψω εντυπώσεις από τις μόντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου