Προς το περιεχόμενο

Προβληματακι τονου σε mexican strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα!

 

απο τοτε που πηρα την mim stratocaster HSS μου εχει ενα θεμα στην μπασα μι. πρωτον δεν μπορω να κανω σωστο intonation οσο κατω και να παω τη βιδα (αντε αυτο το ψιλοελυσα πηγαινοντας τερμα κατω το τρεμολο να ακουμπαει σωμα) δευτερον και κυριοτερον, κουρδιζω σε μι, χανει λιιιγο προς τα πανω ανεπαισθητα το μι στο 12ο, αλλα η φα (πρωτο ταστο) ειναι αρκετα ψηλοτερα.. εχει προβλημα και συνεχιζοντας προς τα κατω (φα# σολ κλπ) αλλα οχι τοσο οσο στη φα.

 

τι μπορει να φταιει? φτιαχνεται με γενικο σεταπ σε μαγαζι?

 

επισης ασχετη ερωτηση, αμα βαλω ενα μαγνητη active (emg 85 η SD blacout metal πχ) στη γεφυρα, θα πλησιασω πιο μεταλ ηχο (metallica, opeth ... ) η θα παιξει η υπολοιπη κιθαρα το ρολο της... διαβασα οτι με active μαγνητες λιγο ρολο παιζει το σωμα και η υπολοιπη κιθαρα. Με passive τι θα γινει παλι αν βαλω καποιον παρομοιο? με line6 σε μονιτορ παιζω κυριως. οχι οτι εχει και ασχημο μεταλ η οτι ξερω να παιζω και καλα προς το παρον αλλα εχω απορια.

 

Ευχαριστω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινε σε ενα μαστορα να σου κοψει ΣΩΣΤΑ το nut,σχεδον ποτε δεν ειναι σε κιθαρες αυτης της κατηγοριας τιμης.

 

οι μαγνητες ειναι το Α & το Ω στον ηχο μιας κιθαρας οποτε ναι με ultra vavourizer/demonizer from hell μαγνητες.. ;D.. απλα δεν θα εχεις στρατ αλλα μια metal κιθαρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε την κιθάρα για service/set up σε κάποιον που να ξέρει... Μια χαρά είναι οι μαγνήτες σου και παίζουν τα πάντα... Μην κάθεσαι να αλλάζεις από τώρα... Όταν θα ξέρεις ΓΙΑΤΙ θες να τους αλλάξεις και τι θες από τους καινούριους μπορείς να ρωτήσεις πάλι...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τοτε που πηρα την mim stratocaster HSS μου εχει ενα θεμα στην μπασα μι. πρωτον δεν μπορω να κανω σωστο intonation οσο κατω και να παω τη βιδα (αντε αυτο το ψιλοελυσα πηγαινοντας τερμα κατω το τρεμολο να ακουμπαει σωμα) δευτερον και κυριοτερον, κουρδιζω σε μι, χανει λιιιγο προς τα πανω ανεπαισθητα το μι στο 12ο, αλλα η φα (πρωτο ταστο) ειναι αρκετα ψηλοτερα.. εχει προβλημα και συνεχιζοντας προς τα κατω (φα# σολ κλπ) αλλα οχι τοσο οσο στη φα.

 

Δεν φτιάχνεται με το "πάνω-κάτω" το intonation. Το nut είναι ΓΤΠ, όπως σου είπε ο SF. Πήγαινέ την για σετάπ.

 

επισης ασχετη ερωτηση, αμα βαλω ενα μαγνητη active (emg 85 η SD blacout metal πχ) στη γεφυρα, θα πλησιασω πιο μεταλ ηχο (metallica, opeth ... ) η θα παιξει η υπολοιπη κιθαρα το ρολο της... διαβασα οτι με active μαγνητες λιγο ρολο παιζει το σωμα και η υπολοιπη κιθαρα. Με passive τι θα γινει παλι αν βαλω καποιον παρομοιο? με line6 σε μονιτορ παιζω κυριως. οχι οτι εχει και ασχημο μεταλ η οτι ξερω να παιζω και καλα προς το παρον αλλα εχω απορια.

 

Άσε τις εγχειρήσεις για όταν θα έχεις μεγαλύτερη εμπειρία από κιθάρες. Αν αποφασίσεις κάποια στιγμή να την κάνεις μεταλοκιθάρα, μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξεις όλους τους μαγνήτες. Ή, τελικά, να πάρεις μια άλλη γι'αυτό το σκοπό.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ω θενκς για τις γρηγορες απαντησεις.

 

το υποψιαζομουνα το nut μιας και δεν εβρισκα τι αλλο μπορει να φταιει, και εκανα και μια ψιιιλο πατεντα γιατι ετριζε εκει πανω η σι. το ιntonation θα μπορει να γινει σωστα με το φτιαξιμο του nut?

 

για τους μαγνητες, πρεπει να αλλαχθουν ολοι γιατι? μου αρεσουν οι 2 μονοι για καθαρο ηχο. για το θεμα μαστορατζας ειμαι οκ. ετσι κι αλλιως την ανοιξα ηδη εβαλα ενα αυτοκολλητο στο pickguard. εννοειται πρωτη επιλογη ειναι μια αλλη κιθαρα για μεταλ (δε ταιριαζει και εμφανισιακα εξαλλου αυτη :ΡΡΡ) απλα σα θεμα προς συζητηση λιγακι ειχα την απορια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστεί και τους υπόλοιπους γιατί θα έχουν πολύ χαμηλότερο output απ'τον καφρο-μαγνήτη ή με απλά λόγια όταν αλλάζεις απ'τον διπλό σε κάποιον μονό θα μειώνεται σημαντικά και η ένταση του ήχου που "βγάζει" η κιθάρα. Άστους μια χαρά είναι. Πάνε σε ένα στούντιο κάρφωσε σε ενα hi gain λαμπάτο και θα δεις ότι παίζει μια χαρά και μέταλ η κιθάρα σου. Αλλού είναι το θέμα, αν όντως υπάρχει θέμα (μαθαίνω? guitar tech θα καταντήσω, εδώ δίνω συμβουλές στο κιθαρίστα μας μ'όλα αυτά που διαβάζω εδώ και είμαι μπασίστας :P)

 

Πετάχτηκα σαν τη ... στο θέμα γιατί αυτό το θέμα που το intonation στο 12ο είναι ρυθμισμένο αλλά φεύγει λίγο αλλού (το δικό μου το αυτί φυσικά δεν το πιάνει επ'ουδενί) το χω και γω στο ταπεινό Squier Jazz μου αλλά δεν φαντάστηκα φταίξιμο nut. Έλεγα κακή δουλειά στο μπράτσο. Αλλά το συνάντησα και σε ακριβά όργανα μετά (κιθάρες και μπάσα) οπότε μία ή άλλη, λέω μάλλον συμβιβάζεσαι μ'αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ω θενκς για τις γρηγορες απαντησεις.

 

το υποψιαζομουνα το nut μιας και δεν εβρισκα τι αλλο μπορει να φταιει, και εκανα και μια ψιιιλο πατεντα γιατι ετριζε εκει πανω η σι. το ιntonation θα μπορει να γινει σωστα με το φτιαξιμο του nut?

 

για τους μαγνητες, πρεπει να αλλαχθουν ολοι γιατι? μου αρεσουν οι 2 μονοι για καθαρο ηχο. για το θεμα μαστορατζας ειμαι οκ. ετσι κι αλλιως την ανοιξα ηδη εβαλα ενα αυτοκολλητο στο pickguard. εννοειται πρωτη επιλογη ειναι μια αλλη κιθαρα για μεταλ (δε ταιριαζει και εμφανισιακα εξαλλου αυτη :ΡΡΡ) απλα σα θεμα προς συζητηση λιγακι ειχα την απορια.

 

 

 

 

Με καλό σετάπ θα δεις διαφορά οπωσδήποτε. Απλά, για να μη σκας 25ευρώ κάθε τόσο, καλό είναι σιγά σιγά να μάθεις να ρυθμίζεις προσεκτικά κάποια πράγματα στην κιθάρα σου. Στην αρχή απλά (action, ύψος μαγνητών, ελατήρια στο τρέμολο) και  μετά intonation, βέργα κλπ.

Το nut σου θέλει standard να το περάσεις με λίγο μολυβάκι στις αυλακώσεις όπου ακουμπούν οι χορδές. Βελτιώνει πολύ το κούρδισμα. Μπορείς και να το αλλάξεις με άλλο nut για strat από κόκκαλο ή γραφίτη ή μέταλλο(όλα υπάρχουν). Προσωπικά προτιμώ το μαύρο γραφίτη.

Το θέμα με το intonation και ξεκούρδισμα είναι θέμα του nut που θέλει μολύβι, των χορδών που θέλουν στρώσιμο/streching (βλέπε λινκς) και του τρέμολο που μάλλον θέλει λίγο σφύξιμο στις 2 πίσω βίδες για σταθερότερο κούρδισμα:

 

μολύβι στο nut:

http://www.ehow.com/video_2387947_lubricate-guitar-nuts-graphite.html

 

στρέτς χορδών (στο 2:00 στρώνει τη χορδή):

 

οι 2 βίδες του τρέμολο στην πλάτη που θέλουν λίγο σφύξιμο/βίδωμα:

http://jvguitars.com/images/1980Greco57SunburstStratCBkSteeleTREM-Block1200.jpg

 

 

Αυτά τα 2-3 πραγματάκια τα φτιάχνεις και μόνος άνετα.

 

Για το μαγνήτη: σε line6 και μονούς να είχες, μια χαρά metal sounds θα έβγαζες!

Με τον διπλό στη γέφυρα+γκάζι (metal/insane models) σε line6, δε θα δεις και μεγάλη διαφορά αν αλλάξεις μαγνήτη. Θα πληρώσεις για νέο μαγνήτη+τοποθέτηση ~100eur και θα δεις 5-10% βελτίωση σε eq και output.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου