Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει φτηνος λαμπατος η κεφαλι που να μοιαζει με fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Superfunk , συμφωνω απολυτα με αυτο που λες , γιατι μπορει πχ ο Blues Junior να μην θυμιζει deluxe reverb κτλ , αλλα εμενα να μου κανει . Και ετσι συνηθως κανω τις αγορες μου , ακουγοντας ! Απλα ρωτησα επειδη δεν εχω ψαξει πολυ τις φθηνες μαρκες (bugera , vht , blackherat κτλ ) , για να ξερω αν υπαρχει κατι τετοιο για να παω να το δοκιμασω !

αν θεωρεις τους bugera και blackheart "φτηνες" μαρκες τοτε πρεπει να το ξανασκεφτεις

 

O bugera v55 με τις 6L6 άραγε προσεγγίζει καθόλου;

ελπιζω να καταλβαινεις καποιες "διαφορες"  ;) ;) :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το βιντεάκι είναι ενδιαφέρον αλλά αφ'ενός πρέπει να υπάρχει μια προσπάθεια να ρυθμιστούν όσο γίνεται πιο όμοια τονικά, και αφ'ετέρου αυτές οι απόπειρες/προσπάθειες είναι καταδικασμένες να έχουν έναν μεγάλο βαθμό υποκειμενικότητας που αφαιρεί την όποια αξιοπιστία από μια σοβαρή προσπάθεια εξαγωγής συμπερασμάτων, κάτι που ξεχνά ή δεν συνειδητοποιεί καν το 90% του κοινού του Youtube.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιντεάκι είναι ενδιαφέρον αλλά αφ'ενός πρέπει να υπάρχει μια προσπάθεια να ρυθμιστούν όσο γίνεται πιο όμοια τονικά, και αφ'ετέρου αυτές οι απόπειρες/προσπάθειες είναι καταδικασμένες να έχουν έναν μεγάλο βαθμό υποκειμενικότητας που αφαιρεί την όποια αξιοπιστία από μια σοβαρή προσπάθεια εξαγωγής συμπερασμάτων, κάτι που ξεχνά ή δεν συνειδητοποιεί καν το 90% του κοινού του Youtube.

+10000

αλλα δεν υπαρχει καλυτερος (2ος) τροπος για να κανεις καποιες διαπιστωσεις

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι καταδικασμένες να έχουν έναν μεγάλο βαθμό υποκειμενικότητας

 

Εφόσον η ρύθμιση των δύο ενισχυτών και η ηχογράφηση είναι "επαρκώς καλή", μας νοιάζει η υποκειμενική γνώμη του τύπου που έφτιαξε το βίντεο;

 

Το δικό μας συμπέρασμα θα είναι βέβαια κι αυτό υποκειμενικό αλλά ο επόμενος που θα ενδιαφερθεί δεν έχει πάλι λόγο να δώσει σημασία, βλεπει ο ίδιος το βίντεο και βγάζει μόνος του το δικό του συμπέρασμα

 

άρα για μένα το ζήτημα είναι (1) η ρύθμιση και (2) η πιστότητα της ηχογράφησης και απόδοσης μέσω youtube

 

το πρώτο παλεύεται, το δεύτερο όχι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι... μας νοιάζει η εσφαλμένη εντύπωση που δίνεται σε αυτούς που το παρακολουθούν. Πχ. αν δεν ήταν τα ρυθμιστικά του Μπουγκέρα στις 12 αλλά με λίγα πιο scooped mids, δεν θα ακουγόταν πιο συγγενικός με τον Ηot Rod Dlx?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι... μας νοιάζει η εσφαλμένη εντύπωση που δίνεται σε αυτούς που το παρακολουθούν. Πχ. αν δεν ήταν τα ρυθμιστικά του Μπουγκέρα στις 12 αλλά με λίγα πιο scooped mids, δεν θα ακουγόταν πιο συγγενικός με τον Ηot Rod Dlx?

 

συμπλήρωσα κάποια πράγματα πιο πάνω..

 

πάντως η απάντησή σου παραπέμπει ξανά στο θέμα των ρυθμίσεων, ναι συμφωνώ, αλλά οι ρυθμίσεις είναι εύκολο να γίνουν όμοιες, αυτό που δεν αντιμετωπίζεται με τίποτε είναι η απώλεια του αληθινού ήχου λόγω youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βugera, vht, blackherat κλπ εχουν και τα συν τους και τα πλην τους.

Οπως εχουν και οι πιο "επωνυμες"  μαρκες.

Το θεμα ειναι να ζυγιζεις και αποφασιζεις, αναλογα με τις αναγκες σου παντα, περισσοτερο με το αυτι και λιγοτερο με το ματι.

 

Πληροφοριακα, ο συγκεκριμενος "ανεξαρτητος δοκιμαστης" ειναι γνωστος στο ιντερνετ, οπως και ειναι γνωστο οτι "σπρωχνει" γενικα τα προιοντα behringer και bugera.

 

Χωρις βεβαια να σημαινει  οτι αναμεσα σε αυτες τις μαρκες δεν υπαρχουν προιοντα αξιολογα και προιοντα οχι και τοσο καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παντως με 550 ευρω, μπορεις να βρεις αρκετα μοντελα fender μεταχειρισμενα, οποτε εγω θα εκανα υπομονη.

 

σχετικα με τον ηχο fender, εγω ας πουμε που ειμαι λατρης  ;D, δεν εχω βρει αλλο μηχανημα που να τον εχει. απο τον alessandro μου (που εχει 6L6) προτιμω τον blues deluxe που εχω (και μου κοστισε και 3-4 φορες λιγοτερο). βεβαια .. 25 κιλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πληροφοριακα, ο συγκεκριμενος "ανεξαρτητος δοκιμαστης" ειναι γνωστος στο ιντερνετ, οπως και ειναι γνωστο οτι "σπρωχνει" γενικα τα προιοντα behringer και bugera.

 

γιατι εμενα μου "φενεται" οτι στο συγκεκριμενο βιντεο ΟΣΟ και να το ζορισει το μηχανημα η "ανωτεροτητα" του fender ειναι ξεκαθαρη

 

 

@gdevelek

δεν αντιμετωπιζεται αλλα εχεις μια γενικη εικονα για το τι και πως.....(βεβαια ειναι μαλακια να το συζηταμε καν οταν προκειτε για ενισχυτες αλλα.......)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια , ως γνωστον λεφτα δεν υπαρχουν , καθως ο ποθος ειναι ενας fender deluxe reverb . Για αυτο σκεφτηκα αν υπαρχει καποιος αλλος ενισχυτης combo η κεφαλι , σε τιμη εως 550 ευρω ( οσο κανει ο blues junior δλδ ) , που να εχει καθαρο καναλι που να θυμιζει (γιατι ιδιο δυσκολα θα ειναι ) τα καθαρα των blackface/silverface fender !

Δεν με χαλαει να ειναι κινα , να μην ειναι κτλ , και επειδη εχουν ξεπεταχτει διαφορες budget μαρκες , ρωτω μηπως και αν !

 

Hot Rod Deluxe με JJ 6v6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου