Προς το περιεχόμενο

combo + cab 2*12


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και χρονια πολλα!!

τον τελευταιο καιρο ψαχνομαι για αγορα combo ενισχυτη..μετα απο καποια ακουσματα κατελειξα στο οτι θα προτιμουσα ενισχυτη με παραπανω απο ενα μεγαφωνα (γτ μου δινουν περισοοτερο ογκο και μπασσα ειδικα σε high gain distortion καταστασεις ) και με πολυ καλα καθαρα μιας και χρησιμοποιω μονο το καθαρο και για εφε χρησιμοποιω πεταλια-πεταλιερα κτλ..τα πολλα watt δεν με ενδιαφερουν θελω να ειναι αρκετα ομως για προβες και live..(15-30 ειναι καλα..)

 

να παρω λοιπον καποιον combo οπως fender blues junior,peavey classic 30 κτλ και οποτε θελω να του προσθεσω ογκο να χρησιμοποιω και τις καμπινες που εχουν στις προβες η και στα live και μελοντικα να αγορασω μια δικια μου?????

 

η θα ειναι μαπα το αποτελεσμα και να παω κατευθειαν σε combo με 2*12  οπως πχ hot rod deville,classic 50 κτλ..πολλα τα watt και μου ειναι αχρηστα νομιζω μιας και προτιμω το μικροφωνο μπροστα στον ενισχυτη οταν χρειαζομαι περισσοτερη ενταση..

 

αυτο που σκεφτομαι εγω ειναι το πρωτο αφου δεν υπαρχει και μεγαλη οικονομικη ανεση..το budget δεν ειναι συγκεκριμενο μιας και ακομα μαζευω ιδεες αλλα ας πουμε 400-500 για καποιον αξιοπρεπη ενισχυτη και καποια χρηματα ακομα μελλοντικα για καμπινα εκτος και αν τελικα δεν θα λεει το αποτελεσμα και θα πρεπει αναγκαστικα να παω σε μεγαλυτερο με 2*12 οποτε αλλαζει το θεμα και θα πρεπει να αυξησω το budget...

 

περιμενω γνωμες,ιδεες και προτασεις..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ει!? εγώ ενα θα σου πω, οι μεγάλοι ενυσχητές ακουγονται σχεδόν ολοι το ιδιο.. αν θέλεις κατι πιο ιδιέτερο, κοιταξε καποιον vox σε λίγα βατ αν και ειναι αρκετά ακριβοι. Να ψαχνεις κυριως με λάμπα γιατι οι μικροι βγαζουν πολυ ηλεκτρονικο ηχο συνηθως.. Αλλιώς παρε μια φτηνη καμπίνα 12αρα στα 60€ που εχει στο Θομαν η το Μιουσικστοουρ, και προσάρμοσε πάνω κεφαλη λαμπατη αν γινεται, ενας tiny terror συγκεκρυμενα που δοκίμασα πολύ καλος ροκ φαση, στα 400 χώνει ενταση αλλα δεν μου φάνικε τόσο ξεχοριστή χρεια..!αλλα ειπες βαζεις πεταλακια! φιλάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ει!? εγώ ενα θα σου πω, οι μεγάλοι ενυσχητές ακουγονται σχεδόν ολοι το ιδιο..

Nope... Δεν παίζει αυτό. ::)

 

 

Λοιπόν, ο φίλος θέλει τουλάχιστον 2 μεγάφωνα και καλώς τα θέλει, αλλά μην ξεχνάμε το βασικό πλην... Το βάρος. Εχω ενα 100αρι combo λαμπάτο με 2x12 και είναι πραγματικά άθλος να το μεταφέρω. Οπότε σκέψου σοβαρά τη λύση που προτείνει η Μαρινα, δηλαδή ένα ξεχωριστό κεφάλι της αρεσκείας σου και μια καμπίνα 2x12. Κεφαλές με λίγα watt υπάρχουν άφθονες πλέον, ανάλογα τα γούστα, τα παιξίματα και την τσέπη σου θα βρεις τον κατάλληλο. Επίσης και καμπίνες παίζουν πολλές, αλλά μην τσιγκουνευτείς και πάρεις την πιο φτηνιάρικη από τον Θώμαν (ή τον κάθε Θώμαν) γιατί μπορέι να σου "θάψει" και τον πιο καλό ενισχυτή. Κοίτα για κάποια γνωστή καλή εταιρία, μπορείς να βρεις σε καλές τιμές, ειδικά στα μεταχειρισμένα παίζουν κατα καιρούς πολύ καλές περιπτώσεις. Για ότι άλλο θελήσεις εδώ είμαστε. ;)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου θαβει τον ηχο? δε το η3ερα αυτο! ε καλα μια επιφον στα 100 ειχα δει! ναι εντα3ι οχι ολοι ρε οι μεγαλοι αλλα συγκρυνε διαφορα ηχου σε 2 μικρους και θα σου πω εγω..νομιζω ειναι μεγαλυτερη, αλλα ενταξι δεν ειμαι και ιδική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό δεν είναι? Ενας καλός ενισχυτής σε ένα μάπα ηχείο πώς να σου δώσει αυτά που έχει? Θα "θαφτεί"... ;)

 

Με το μεγάλους/μικρούς εννοείς σε ισχύ, ή σε κατηγορία τιμής ας πούμε? Καπου το χασαμε μου φαίνεται... Η όχι? ::)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, αυτούς αν τους ανοιξεις πάνω από το 3 (πολλή φασαρία δηλαδή... :P) θα δεις τι χαοτικές διαφορές παίζουν από τον ένα στον άλλον. ;)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, αυτούς αν τους ανοιξεις πάνω από το 3 (πολλή φασαρία δηλαδή... :P) θα δεις τι χαοτικές διαφορές παίζουν από τον ένα στον άλλον. ;)

 

ε αυτο θα συμβένει και χαλαει ολο το σκηνικό... φασαρια πω πω θυμαμαι στο στουντιο ποσο πολυ μου τη δίνει και θα προτιμούσα το 10βατ ιμπανεζάκι που εχω χιχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τη βοηθεια και τις απαντησεις..δεν υπαρχει προβλημα βαρους μιας και συνηθως οι μεταφορες γινονται με αυτοκινητο και δεν με πειραζει πολυ αν δεν παρω σε μια προβα την καμπινα και τον ενισχυτη μου..με νοιαζει κυριως στα live να εχω τον ηχο μου με τον συγκεκριμενο ογκο που θελω...δεν κοιταζω για κεφαλη γτ με τα ιδια χρηματα σχεδον η και με λιγοτερα καμια φορα αγοραζω και τον αντιστοιχο combo..εκτος αυτου αν παρω κεφαλη δεν θα μπορω να παιζω μεχρι να αγορασω καμπινα και θα πρεπει να κανω προσευχες καθε φορα που πηγαινω για προβα για να βρω καμπινα στο στουντιο η στο live..

 

νομιζω οτι για μενα θα ηταν οτι πρεπει ενας blues junior και μια καλουτσικη σχετικα καμπινα στο μελλον...αν μου λετε οτι το ηχητικο αποτελεσμα θα ειναι καλο τοτε δεν εχω προβλημα στα υπολοιπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης και καποιες συγκεκριμενες προτασεις απο σας θα μου ηταν χρησιμες..και για ''μικρο'' combo και για καμπινα η και καποιο ''σωστο'' συνδιασμο αυτων..ακομα και για μικρη κεφαλη σε κατι αντιστοιχο με τους combo που προανεφερα αν και οπως ειπα και πριν προτιμω combo αρχικα...

 

τα ηχοχρωματα που με ενδιαφερουν εχουν να κανουν με ροκ,blues αντε και λιγο αλτερνατιβ..αντε και λιγο progressive...οχι μεταλ ομως μεχρι εκει... με τα καταλληλα πεταλια φυσικα παντα..

αυτο που με ενδιαφερει λοιπον ειναι το καλο καθαρο καναλι που να δεχεται ανετα τα πεταλια και απο κει και περα εναν καλο συνδιασμο καμπινας..(εχω την εντυπωση οτι καμπινα με vintage 30 ας πουμε ισως κανει καλο συνδιασμο ..η με καποια αλλα με περισσοτερα μπασσα..η αλλα που θα μου δινουν περιθωριο να ανοιξω κιαλλο την ενταση πριν αρχισει να σπαει το καθαρο..)

 

τι λετε λοιπον?

τι θα προτεινατε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου