Προς το περιεχόμενο

Beethoven moonlight sonata copyright claim


gmoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι κάτι καινούριο.....αλλά δε παύει να είναι κάτι θλιβερότατο που αξίζει να την προσοχή όλων που είναι στο χώρο.

 

 

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εγώ θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη του ΙΔΙΟΥ του ΜΠΕΤΟΒΕΝ για το θέμα.

 

Θα έλεγε "copyright claim? δεν ακούω τίποτα!"

  • Like 1
  • Χαχα 2

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά φταίει το youtube και εμείς οι ίδιοι που του δίνουμε υπόσταση.

 

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα και είναι μια σκέτη αηδία.

Φυσικά το πρόβλημα υπάρχει βασικά στην κλασσική μουσική, καθώς οτιδήποτε άλλο ΕΧΕΙ δικαιώματα και έτσι καλώς κοιτάνε το ποιός χρησιμοποιεί τι.

Ως συνθέτης και εκδότης αυτό το θέμα με αγγίζει. Δε θα ήθελα κάποιος να πάρει τη μουσική μου και να κάνει την μπούρδα του και να βγάζει χρήματα.

Είναι άδικο αυτό που συμβαίνει με την κλασσική μουσική, αλλά τα appeals πετυχαίνουν τελικά. Τουλάχιστον αυτή είναι η εμπειρία μου.

Έτσι όπως το θέτει η κοπέλα: Corporate κλπ... τρέχα γύρευε. Ναι υπάρχει τo google, facebook, twitter, κλπ... Τίποτε από αυτά δεν έχει να κάνει με το "freedom of speech". Όλα αυτά είναι εταιρίες που δουλεύουν για το κέρδος. Αν σου αρέσει έχει καλώς, αν όχι, πήγαινε αλλού. Στο κάτω κάτω υπάρχει και το vimeo. και το soundcloud, κλπ...

Στο κάτω κάτω, και ο Λάκης μπορεί να το επιβεβαιώσει, η δικαιοσύνη συνήθως οφελεί αυτούς με τα περισσότερα χρήματα (γιατί appeal στο appeal κοστίζει και ο μικρός δε μπορεί να αντέξει τα συνεχή δικαστήρια, ακόμη και αν έχει δίκιο. Μιλάω για μεγάλα ονόματα και τα copyrights εξετάζονται από τα federal courts γιατί το copyright infringment είναι ένα federal crime...).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μισό λεπτάκι, θα ρωτήσω κάτι αδαές μάλλον γιατί δεν είμαι νομικός.

 

Εφόσον έχουν περάσει 70 χρόνια από τον θάνατο του Beethoven, πώς στέκονται τέτοια copyright claims;

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BillTrantos είπε

Μισό λεπτάκι, θα ρωτήσω κάτι αδαές μάλλον γιατί δεν είμαι νομικός.

 

Εφόσον έχουν περάσει 70 χρόνια από τον θάνατο του Beethoven, πώς στέκονται τέτοια copyright claims;

στήνονται εταιρείες από επιτήδειους Μπιλ. Που εκμεταλλεύονται την αδιαφορία του youtube.

Γυρεύουν από οποιονδήποτε.

εδω σίγουρα δεν υπάρχουν δικαιώματα. Αλλά όπως βλέπεις εκμεταλλεύονται το κενό που έχει το youtube

 

μόλις έρθει claim το youtube σε κόβει και δίνει τα "λεφτά" σου στον απατεώνα. Ο απατεώνας στηρίζεται στο ότι εσένα σε καίει να είναι το βίντεο επάνω no matter what και έτσι σου παίρνει τις λίγες σου δεκάρες

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
56 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Μισό λεπτάκι, θα ρωτήσω κάτι αδαές μάλλον γιατί δεν είμαι νομικός.

 

Εφόσον έχουν περάσει 70 χρόνια από τον θάνατο του Beethoven, πώς στέκονται τέτοια copyright claims;

Η ηχογράφηση ενός έργου που είναι public domain μπορεί να έχει δικαιώματα. Αν εγώ ηχογραφήσω ένα έργο του Beethoven, ΑΥΤΗ η ηχογράφηση έχει δικαιώματα κι εγώ δικαιώματα πάνω της. 

Και φυσικά στην κλασσική μουσική η κάθε εκτέλεση μοιάζει πολύ, αρκετά δε για να μπερδευτεί το AI του google/facebook/youtube και να σου πει ότι το έκλεψες (και μεταξύ μας αυτό γίνεται συνέχεια σε άλλα βίντεο).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα ψάξιμο δίνει πολλές θλιβερές ιστορίες, αλλά και λύσεις

 

https://www.google.com/search?q=apra_cs+copyright+claim&oq=apra_cs&aqs=chrome.1.69i57j0j0i10i30l2j0i30l5.6609j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου