Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο κορυφαίος riffmaster?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλός ο Wylde αλλά τουλάχιστον στις συνεργασίες του με τον Ozzy η σύγκριση είναι αναπόφευκτη με τον Randy rhoads και τον Jake E Lee.Αυτοί οι 2 είναι καλύτεροι κατά τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχετε αναφερει ολοι εξαιρετικους riff-αδες(page, gallagher, van halen, ...) ....αλλα αν ηταν δικη μου επιλογη να ξεχωρισω καποιους θα ελεγα...

 

Billy Gibbons

Angus Young

James Hetfield

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατήρηση: οι περισσότεροι από τους νεώτερους φίλους' date=' όχι τυχαία, επέλεξαν μεταλλικά γκρουπ και κιθαρίστες. Αν μου επιτρέπουν, και πολύ πολύ φιλικά, ιδιαίτερα περιορισμένη επιλογή...

[/quote']

 

Αυτό δε μειώνει όμως το riff του μέταλου όμως έτσι; :wink:

 

 

Με κάνει εντύπωση που δεν αναφέρατε τον Ray Davies για το riff του "Υou really got me".Εντάξει δεν ειναι "καθημερινός" αλλά όσο να ναι απο εκεί ξεκίνησαν τα riffs όπως τα ξέρουμε σήμερα

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ναι....

 

Τα απιστευτα riffs των Kinks....105.gif

 

Μίλησα για το συγκεκριμένο κομμάτι όχι για όλα :roll:

 

Κι εγω για περισσοτερα...

 

Πειραζει; :wink: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δε μειώνει όμως το riff του μέταλου όμως έτσι; :wink:

 

Όχι βέβαια! Έλα ρε Μπάμπη' date=' πιστεύω θα έχεις καταλάβει ότι μόνο να μειώσω την αξία της προσφοράς του σκληρού Ροκ δεν θα επεδίωκα... Από τη στιγμή που αυτό το ιδίωμα ήταν που διατήρησε ένα ολόκληρο κομμάτι της κληρονομιάς του Ροκ μέσα σε 2 δεκαετίες! :wink:

 

Με κάνει εντύπωση που δεν αναφέρατε τον Ray Davies για το riff του "Υou really got me".Εντάξει δεν ειναι "καθημερινός" αλλά όσο να ναι απο εκεί ξεκίνησαν τα riffs όπως τα ξέρουμε σήμερα

 

Αυτό ακριβώς που γράφεις εννοούσα κι'εγώ! Να μη μένουμε σ'αυτό που έχουμε γνωρίσει αλλά να κοιτάμε και λίγο πίσω προς τις ρίζες του... Πόσοι ας πούμε από μας που μας αρέσει η instrumental κιθαριστική μουσική, έχουμε στο μυαλό μας τον Hank Marvin όταν ακούμε;

 

Και μπορεί να ανακαλύψουμε στην πορεία ότι οι ήρωές μας πολλές φορές αντέγραψαν απλώς τους παλιότερους... άσε και που οι ίδιοι πολλές φορές το παραδέχονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια! Έλα ρε Μπάμπη' date=' πιστεύω θα έχεις καταλάβει ότι μόνο να μειώσω την αξία της προσφοράς του σκληρού Ροκ δεν θα επεδίωκα... Από τη στιγμή που αυτό το ιδίωμα ήταν που διατήρησε ένα ολόκληρο κομμάτι της κληρονομιάς του Ροκ μέσα σε 2 δεκαετίες! :wink:

[/quote']

 

 

Όχι το μειώνει δεν πήγαινε σε εσένα. :wink: Γενικά εννούσα το ότι μπορεί τα riff αυτά να "επιρρεάστηκαν" απο παλιούς αλλά όπως και να΄χει απο αυτά ξεκινάμε όλοι πριν σκεφτούμε "Ρε συ αυτοί τι ακούγαν;" και αναζητήσουμε τις ρίζες.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου