Προς το περιεχόμενο

Αγορά αυτοενισχυόμενης κονσόλας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!Καλώς σας βρήκα :) Είμαι προς αναζήτηση αυτοενισχυόμενης κονσόλας και χρειάζομαι βοήθεια.Το bugdet κυμαίνεται από 200-300 ευρώ.Οπότε κοίταζα κυρίως για μεταχειρισμένη ή κάποια καλή οικονομική λύση.Η χρήση κατά βάση αφορά live σε μαγαζιά όχι ιδιαίτερα μεγάλα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

2 κιθάρες και 3 φωνές. Ίσως κάποια στιγμή και πλήκτρα.

Οπότε 8 κανάλια, με εφφέ για τις φωνές, καλά είναι.

 

Για τι ποσό μιλάς εσύ;

Εγώ δεν μίλησα για κανένα ποσό, εσύ είπες για 200-300 ευρώ, σε αυτά τα χρήματα μάλλον κάτι σε Behringer.

Ηχεία έχεις ή στην τιμή αυτή είναι και τα ηχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία, η αυτοενισχυόμενη (και δη μια φθηνή) κονσόλα, αν και δείχνει βολικά εύκολη λύση, σπάνια είναι πλέον η σωστή λύση.

Η λύση κονσόλα-τελικός-παθητικά ηχεία ή κονσόλα-ενεργά ηχεία (καλύτερη η δεύτερη για μικρά σχήματα) είναι μακράν προτιμότερη.

 

Με 200-300 Ευρώ (συνολικά μαζί με κονσόλα, μικρόφωνα, καλώδια, ηχεία), αμφιβάλλω καν αν υπάρχει οιαδήποτε λύση, ακόμα και στα μεταχειρισμένα.

 

Τα φθηνά ημίμετρα, δυστυχώς, αργά ή γρήγορα (αν και εγώ θα έλεγα άμεσα), θα δείξουν τους (μεγάλους) περιορισμόυς τους.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα φθηνά ημίμετρα, δυστυχώς, αργά ή γρήγορα (αν και εγώ θα έλεγα άμεσα), θα δείξουν τους (μεγάλους) περιορισμόυς τους.

+1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα λεφτά που λέω αφορούν μόνο την αγορά κονσόλας.Μικρόφωνα κτλ υπάρχουν ήδη.Έριξα μία ματιά στην Phonic 740 plus η οποία μοιάζει να με καλύπτει.Το μόνο πρόβλημα μου ειναι οτι δίνει 2X220 Watt και δεν ξερω μήπως με "προδώσει" σε κάποιο live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία, η αυτοενισχυόμενη (και δη μια φθηνή) κονσόλα, αν και δείχνει βολικά εύκολη λύση, σπάνια είναι πλέον η σωστή λύση.

Η λύση κονσόλα-τελικός-παθητικά ηχεία ή κονσόλα-ενεργά ηχεία (καλύτερη η δεύτερη για μικρά σχήματα) είναι μακράν προτιμότερη.

 

 

Ο ΟΡ αναφερθηκε σε κονσολα δεν νομιζω να εχει σκοπο να  "γκαβατζωσει" μαγαζι στο θεμα την ηχητικων.Φανταζομαι αναφερεται σε ακουστικα live που απλα θελει κατι γρηγορο και ευκολο ωστε να μην  στηριζεσαι αμεσα στο αν εχει η οχι το μαγαζι ηχητικα.Γιατι θεωρεις οτι δεν ειναι ειναι καλη λυση?

Επειδη το ψαχνα και γω τι διαφορες θα δει απ μια ακριβοτερη?Σε προενισχυτες πχ κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τίποτα πιο γρήγορο και εύκολο από μια καλή κονσόλα (ναι, οι προενισχυτές και η ποιότητα κατασκευής παίζουν ρόλο) και 2 αξιοπρεπή ενεργά ηχεία.

Έτσι έχεις παραμετροποίηση αναγκών και κατανομή του βάρους που μεταφέρεται ευκολότερα.

 

Το ηχείο επίσης είναι σημαντικότατο και από πλευράς εντάσεων (θα πρέπει να έχει αποθέματα για τον χώρο αλλά και για τις εντάσεις/είδος μουσικής που θα καλύπτει) και ποιότητα ενίσχυσης (μια σοβαρά υλοποιημένη -μόνο με smd πλέον υποθέτω- ενισχυτική μονάδα) αλλά και από πλευράς μεγαφώνων (οι απαίσιες κόρνες και τα ανεπαρκή/harsh midwoofer θα κουράσουν ακόμα και τους ευνοϊκά διακείμενους ακροατές ενός ακουστικού γκρουπ).

 

Έχω κόψει πολλάκις κι εγώ γωνίες λόγω περιορισμένου budget αλλά ακόμα και αν δεν το καταλάβεις αμέσως (η πρόθεση να σου αρέσει αυτό που αγόρασες και η ακουστική προσαρμοστικότητα) θα το καταλάβεις σύντομα (όταν τύχει να ακούσεις κάτι καλύτερο).

 

Μικρόφωνο, προενίσχυση, τελική ενίσχυση, ηχείο, όταν έχεις σκοπό να αναπαράγεις ακουστικά σχήματα ξεκούραστα (για τον ακροατή) και με ακρίβεια, είναι μια ευαίσθητη αλυσίδα που δεν πρέπει να σχηματίζεται με ελαφρά τη καρδία.

 

Το ξέρω ότι είναι ευκολότερο να το λες από το να τα αγοράζεις αλλά νομίζω ότι πλέον στην αγορά μεταχειρισμένου μπορείς να βρείς πολύ καλές ευκαιρίες.

 

Σας εύχομαι το καλύτερο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου