Προς το περιεχόμενο

ηχογράφηση σε εξωτερικούς χώρους: Μικρόφωνο;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Πρόκειται, σχετικά σύντομα (σε 8-9 μέρες) να κάνω μία βιντεοσκόπηση σε παραλία (ή κάποιον άλλο εξωτερικό χώρο (δάσος, κλπ)...

 

Πρέπει λοιπόν να έχω, εκτός απ'το μικρόφωνο της κάμερας και ένα άλλο μικρόφωνο από πάνω μου. Ένα μπούμερ δηλαδή... (έτσι δε λέγονται?)

 

1. Τι μικρόφωνο θέλει για κάτι τέτοιο;

2. Πού μπορώ να νοικιάσω ένα τέτοιο μικρόφωνο και τον κατάλληλο εξοπλισμό (κοντάρι, κλπ);

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λες για τον χειριστη, τον αποκαλουν "μπουμαν".

To πτυσσομενο κονταρι "καλαμι".

Οσο για το, τι μικροφωνο, εξαρταται απο το τι θα γραψεις και πως.

 

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δύο ποστ παραπάνω και ως ηλίθιος είπα τον μπούμαν, μπούμερ... Τι άλλο θα πω...

 

Πρόκειται για κείμενο που θα διαβάζω... ένας μονόλογος θα έλεγα. Μικρός του ενός λεπτού τέλος πάντων... αλλά και πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Περί τα 3-5 μέτρα φαντάζομαι. Δε νομίζω πολύ πιο μακριά... ή πιο κοντά (γιατί θα είναι "πολύ πάνω μου" έτσι)...

 

απλά φοβάμαι τον αέρα, και τους διάφορους θορύβους γενικά (είναι και χειμώνας...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαπα η ερωτηση που σου εκανα για την αποσταση... :P

 

Παμε ξανα.

Φανταζομαι οτι εχεις στο νου σου καποιο καδρο, σωστα??

Σε τι αποσταση ειναι τοποθετεις την καμερα (με zoom out)

ετσι ωστε να εχεις το καδρο που θες?

 

Καλα κανεις και φοβασαι.

Το dubbing το εχεις απορριψει?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που μοιαζει σαν ξεσκονπανο το (Windscreens) πανω στο μπουν ειναι για να μην εχεις θορβο απο τον αερα.. πρεπει να εχεις κατι τετοιο ..αν εισαι και σε παραλια....

K_ZEPP_M_OB041.thumb.jpg.96be3de534c7c2a926b241454acf2a7f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί τα 3-5 μέτρα φαντάζομαι. Δε νομίζω πολύ πιο μακριά... ή πιο κοντά (γιατί θα είναι "πολύ πάνω μου" έτσι)...

 

απλά φοβάμαι τον αέρα, και τους διάφορους θορύβους γενικά (είναι και χειμώνας...)

 

Υπάρχει ένας μικρός άτυπος κανόνας μεταξύ των κινηματογραφιστών.. Όταν κινηματογραφούμε κοντά στη θάλλασα(όταν έχει βέβαια λίγο αέρα), πάμε για dubbing ή στην χειρότερη φοράμε ψείρες..

 

Δηλαδή ένας απλός και αποτελεσματικός τρόπος είναι να ηχογραφήσεις τον μονόλογό σου σε ένα στούντιο ή ακόμα και στο σπίτι σου, και μετά φοράς και την ατμόσφαιρα που ταιριάζει στο περιβάλλον που δείχνεις.

Στο link στην υπογραφή μου μπορείς να βρεις ατμόσφαιρες και ήχους σε καλή ποιότητα.

 

Αν θες ντε και καλά σύγχρονο ήχο, τότε προτείνω set ψείρας όπως αυτό:

http://www.bhphotovideo.com/c/product/618739-REG/Sennheiser_EW_112P_G3_A_EW112_p_G3_Camera_Mount.html

 

Σε συνδιασμό με boom και ένα καλό shotgun mic τύπου rode ntg-3 ή κάτι τέτοιο..

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που μοιαζει σαν ξεσκονπανο το (Windscreens) πανω στο μπουμ ειναι για να μην εχεις θορβο απο τον αερα.. πρεπει να εχεις κατι τετοιο ..αν εισαι και σε παραλια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για το dubbing (θα είναι και στα Αγγλικά μαμώτο μου) το φοβάμαι επίσης. άντε να κάνω sync όταν ο άλλος βλέπει το στόμα μου... μπρρρ...

 

για το "ξεσκονόπανο". Πού... νοικιάζουμε ένα, please?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου