Προς το περιεχόμενο

Καλές, φτηνές κιθάρες.


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση ,ποιες είναι κατά την γνώμη σας καλές και φτηνές κιθάρες;

Καλό θα ήταν να είναι στα χέρια μας κάποιο χρονικό διάστημα για να έχουν αποδείξει την αξία τους .

 

Ξέρω ότι έχει γίνει πολλές φορές αναφορά στο θέμα αλλά θα ήθελα την γνώμη σας με σημερινά δεδομένα .

Ξεκινάω με :

 

Fender Squier Classic Vibe Tele '50s BB - 359 €

 

4 μήνες στα χέρια μου και είναι καλύτερη από κιθάρες  με τα τετραπλάσια χρήματα .

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Αντε παλι τα ιδια .

Εχω την τυχη να εχω την ιδια κιθαρα και εχει γινει ή παει να γινει το βασικο μου οργανο.

Αφου ειναι πολυ καλη.Αν και παιζοντας την βλεπω οτι πχ στερειτε λιγο ογκο.Πχ η μι καντινι μου ακουγεται αρκετα θιν στα αυτια μου σε σχεση πχ με μια μεξικανα τελε που εχω ή την στρατ  ,και δεν μιλαω στο βυσμα αλλα στο τεστ το ακουστικο ,πως σκαει το οργανο χωρις ρευμα.

Μιλωντας για αυτο τελικα ειναι σημαντικο νομιζω περα απο τα ηλετρικα το πως σκαει ενα οργανο ξερο.Γιατι αυτο περναει τελικα και στο βυσμα μετα.

  Anyway.φοβερο οργανακι οντως για τα λεφτα του .

Αν ειχα φραγκα θα αγοραζα και αλλες τετοιες  ,πχ μια jazzmaster μια Thinline 72 και παει λεγοντας.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Budget μεταλοκίθαρο: Schecter Demon στα 350-400 Ευρώ.

 

Η δουλειά στα τάστα είναι άψογη, ξεπερνάει ακόμα και πιο ακριβά όργανα. Γιομάτο μπράτσο, καλοκομμένο nut, πολύ καλοί active μαγνήτες Duncan Designed θα καλύψουν όλες τις μεταλ απαιτήσεις και πολύ καλά tuners. Το string-through εγγυάται σταθερότητα και minimum hardware issues. Ελαφρύ και ανθεκτικό!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Budget μεταλοκίθαρο: Kramer Pacer Classic,300-350 ευρώ.

 

Πολύ καλοφτιαγμένη κιθάρα,εξαιρετικό για τα χρήματα τρέμολο,αξιοπρεπείς μαγνήτες και ξύλα.Με ένα καλό set up είναι ισάξια με πολλά γνωστά ονόματα που παίζουν σε υψηλότερες κατηγορίες χρημάτων.Πρώτο upgrade οι μαγνήτες και μετά θα νομίζετε ότι παίζετε με κιθάρα των 1000 ευρώ.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση ,ποιες είναι κατά την γνώμη σας καλές και φτηνές κιθάρες;

Καλό θα ήταν να είναι στα χέρια μας κάποιο χρονικό διάστημα για να έχουν αποδείξει την αξία τους .

 

Ξέρω ότι έχει γίνει πολλές φορές αναφορά στο θέμα αλλά θα ήθελα την γνώμη σας με σημερινά δεδομένα .

Ξεκινάω με :

 

Fender Squier Classic Vibe Tele '50s BB - 359 €

 

 

 

4 μήνες στα χέρια μου και είναι καλύτερη από κιθάρες  με τα τετραπλάσια χρήματα .

 

 

 

δλδ εχεις και κιθαρα με 1600 και λες τζαμπα τα εδωσα?

ηηηηη! μαλων οτι ειναι σαν μια που ειχες πιασει,αισθανθει,και ο παραγωντας οτι πρεπει να λεω καλα λογια για το σπιτι μου αλλιως με πλακωνει μπαινει στην μεση????

κατι που φτιαχνεται με 1 ευρω δεν μπορει να ειναι καλυτερο απο κατι που φτιαχνεται με 2 γιατι μπορει οχι αμεσως αλλα σε βαθος χρονου θα φανει η διαφορα....

με αλλα λογια υπαρχει φτηνη βενζινη αλλα δεν ειναι βενζινη

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουστική μπατζετιάρα: Ibanez AC2040 (≈ € 430)

 

Solid mahogany σώμα grand concert μεγέθους, καλά κλειδιά, bone nut & saddle. Μια πολύ καλή λύση (και σε λογική τιμή) για ποιοτικά κατ'οίκον γρατζουνίσματα η/και unplugged χαβαλέδες με τη παρέα... τουλάχιστον για όποιον ξέρει ότι οι ακουστικές δε βγαίνουν μόνο dreadnought.  :D

Στη δική μου τα nut & saddle είχαν 16'' radius ενώ η ταστιέρα 14''. Είναι λεπτομέρεια μεν (γιατί η κιθάρα "παίζει" επαρκέστατα και έτσι), αλλά αν το έχουν διορθώσει είναι σημαντικό.

Εγώ έχω το προγενέστερο μοντέλο με μόνη διαφορά το solid spruce καπάκι.

 

EDIT:

@Jase: Δεν έχω παίξει με τη συγκεκριμένη. Προσυπογράφω πάντως ότι η Schecter δεν αστειεύεται καθόλου σε καμία κατηγορία τιμής. Μακάρι να επιμείνει στο διακριτικό φλερτ που κάνει προς τους μη μεταλλάδες (γιατί αυτούς δε τους χάνει από πελάτες) με ορισμένα λιγότερο "τρομακτικά"  :D μοντέλα.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, θεωρώ τις Vintage value for money όργανα, μια και το hardware είναι, εξ ολοκλήρου, Wilkinson.

 

Έχω παίξει με μια tele, που στον neck φοράει μαγνήτη strat, και είναι σούπερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

κατι που φτιαχνεται με 1 ευρω δεν μπορει να ειναι καλυτερο απο κατι που φτιαχνεται με 2 γιατι μπορει οχι αμεσως αλλα σε βαθος χρονου θα φανει η διαφορα....

με αλλα λογια υπαρχει φτηνη βενζινη αλλα δεν ειναι βενζινη

Αν σου δένανε τα μάτια, σου δίνανε 10 όργανα και τον αγαπημένο σου ενισχυτή και με κριτήριο την αφή και την ακοή σου έλεγαν να τα ταξινομήσεις κατά αύξουσα τιμή, θα πετύχαινες 10/10; Αν όχι, σκέψου ποιοι άλλοι παράγοντες μπορεί να επιρεάζουν την αξία ενός οργάνου και εν τέλει με τι κριτήρια πρέπει κάποιος να επιλέγει κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ εχεις και κιθαρα με 1600 και λες τζαμπα τα εδωσα?

ηηηηη! μαλων οτι ειναι σαν μια που ειχες πιασει,αισθανθει,και ο παραγωντας οτι πρεπει να λεω καλα λογια για το σπιτι μου αλλιως με πλακωνει μπαινει στην μεση????

κατι που φτιαχνεται με 1 ευρω δεν μπορει να ειναι καλυτερο απο κατι που φτιαχνεται με 2 γιατι μπορει οχι αμεσως αλλα σε βαθος χρονου θα φανει η διαφορα....

με αλλα λογια υπαρχει φτηνη βενζινη αλλα δεν ειναι βενζινη

Ποιος τα λεει αυτα ρε φιλε.Αν καταλαβα αυτο που λες γιατι δυσκολευτηκα ειναι η αληθεια,μας λες δηλ οτι μια κθαρα με ενα χιλιαρικο ειναι καταδικασμενη να ειναι καλυτερη απο αλλες πιο φθηνες.

 Εδω εχουμε διαβασει οτι ο αλλος εχωσε 2 χηνες για gibson και τελικα παιζει με την epiphon ή συγκρινουν σε blind test την αμερικανα τελε με την CV και η CV ,νικαει.

Η δεν εχεις οικονομικα θεματα και εχεις ψωνισει ακριβα οργανα ή απεχεις τελειως απο την εξελιξη των μουσικων οργανων τελευταια .Νομιζεις οτι μια αμερικανικη κιθαρα κοστιζει παραπανω στην ουσια.Αν η CV φτιαχνοταν οπως ειναι στην Αμερικη πιθανον να εκανε ενα χιλιαρικο.Τοτε μαλον θα αξιζε αλλα τωρα οχι.Δεστα τα πραγματα οπως ειναι ρε μαγκα και οχι οπως στα πουλανε τα αμερικανακια.Και αυτοι τα προιοντα τους θελουν να σπρωξουν.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου