Προς το περιεχόμενο

Καλές, φτηνές κιθάρες.


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος τα λεει αυτα ρε φιλε.Αν καταλαβα αυτο που λες γιατι δυσκολευτηκα ειναι η αληθεια,μας λες δηλ οτι μια κθαρα με ενα χιλιαρικο ειναι καταδικασμενη να ειναι καλυτερη απο αλλες πιο φθηνες.

  Εδω εχουμε διαβασει οτι ο αλλος εχωσε 2 χηνες για gibson και τελικα παιζει με την epiphon ή συγκρινουν σε blind test την αμερικανα τελε με την CV και η CV ,νικαει.

Η δεν εχεις οικονομικα θεματα και εχεις ψωνισει ακριβα οργανα ή απεχεις τελειως απο την εξελιξη των μουσικων οργανων τελευταια .Νομιζεις οτι μια αμερικανικη κιθαρα κοστιζει παραπανω στην ουσια.Αν η CV φτιαχνοταν οπως ειναι στην Αμερικη πιθανον να εκανε ενα χιλιαρικο.Τοτε μαλον θα αξιζε αλλα τωρα οχι.Δεστα τα πραγματα οπως ειναι ρε μαγκα και οχι οπως στα πουλανε τα αμερικανακια.Και αυτοι τα προιοντα τους θελουν να σπρωξουν.

Αν σου δένανε τα μάτια, σου δίνανε 10 όργανα και τον αγαπημένο σου ενισχυτή και με κριτήριο την αφή και την ακοή σου έλεγαν να τα ταξινομήσεις κατά αύξουσα τιμή, θα πετύχαινες 10/10; Αν όχι, σκέψου ποιοι άλλοι παράγοντες μπορεί να επιρεάζουν την αξία ενός οργάνου και εν τέλει με τι κριτήρια πρέπει κάποιος να επιλέγει κιθάρα.

καταδικασμενοι...

κυριοι μου λεει ο ενας να εντοπισω 10 διαφορετικα οργανα με την αξια και ο δευτερος μου συγκρινει κιθαρα των 1κ.ευρω και ο αλλος των 2κ.ευρω

δεν  γινεται μια κιθαρα με 400 να ειναι καλητερη απο μια με 1600 καπου θα εκπιπτει η πρωτη ειτε σε φθωρα(μαλακα μεταλλα) ειτε στην κατεργασια ειτε στο υλικο του ξυλου....

οταν μιλαμε για χαμηλες τιμες και οχι για χιλιαρικα πχ μια με 1χιλ με μια με 2 η 3 χιλ

μπαινουν αλοι παραγωντες

αλλα οταν μου λες οτι τα 4 κατοσταρικα παιζουν καλυτερα απο τα 1600

τοτε να μας πει ενας εδω αν ενα jazz της τιμης αυτης(400) τα βαζει με stingray...

και μην δεινετε τζαμπα παραδειγματα τα παραδειγματα ειναι ατοπα... :'(

 

:-Xετσι κι αλλιως σε λιγω θα συνεχισετε να με κραζετε :-X

 

 

δεν λεω οτι μια κιθαρα με 1000ευρω θα ειναι καλυτερη απο μια με 999 αλλα ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ ποσα(4χ400=1600) μαλλον δεν εχουμε δει απο κοντα την 1600αρα...

 

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά δεν είναι όλοι οι παίκτες ίδιοι. Άλλοι καταλαβαίνουν περισσότερα, άλλοι λιγότερα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Επίσης την διαφορά ποιότητας την καταλαβαίνεις όταν τα όργανα αυτά τα πιάσεις στα χέρια σου. Οποιαδήποτε σύγκριση βάσει specs/youtube clips είναι καταδικασμένη. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχουν όργανα 'budget' κατηγορίας που δεν το αξίζουν - προσωπικά είχα ένα (squier Mascis JM) το οποίο ήδη σκέφτομαι να ξαναγοράσω :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν είναι όλοι οι παίκτες ίδιοι. Άλλοι καταλαβαίνουν περισσότερα, άλλοι λιγότερα.

 

Άντε γεια σου! Ξεκινάμε από αυτό. Μετά, άλλοι παίζουμε με τα μάτια, άλλοι με τα χέρια, άλλοι με τα αφτιά κτλ. Το τι τα σκάει στην ψυχούλα του καθένα και την κάνει να κελαηδάει είναι προσωπικό. Ότι υπάρχουν αξιόλογα φθηνά όργανα βεβαίως και υπάρχουν, όπως υπάρχουν και υπερεκτιμημένα "high end" όργανα. Στην τελική μπορεί μία κιθάρα αξίας 10.000 να μην σου κάνει ο ήχος της δεν είναι κακό ή το αντίθετο με μία κιθάρα των 99 ευρώ (και με wilkinson μαγνήτες :P ). Όλα είναι υποκειμενικά και από τη στιγμή που υπάρχει αγοραστικό κοινό και για τα όργανα των 99 ευρώ και για τα όργανα των 10.000+ ευρώ θα συνεχίσουν να υπάρχουν και οι δύο κατηγορίες τιμών -και όλες οι ενδιάμεσες, και εμείς να τρωγόμαστε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, θεωρώ τις Vintage value for money όργανα, μια και το hardware είναι, εξ ολοκλήρου, Wilkinson.

 

Έχω παίξει με μια tele, που στον neck φοράει μαγνήτη strat, και είναι σούπερ.

+ 10000

Για μένα το καλύτερο value for money όργανα LesPaul & Strat σε μικρό μπάτζετ...

Καμμιά σχέση με Squeir κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ψιλοofftopic:  Πάντως εάν κρίνω απ'τον εαυτό μου και μάλλον απ'το 90% των παικτών (το άλλο 10% είναι κατασταλαγμένοι, οπότε δεν τους νοιάζουν τέτοιες λεπτομέρειες ;)), το "με όνομα βαρύ σαν ιστορία" και η γνώση της τιμής του, ψυχολογικά, παίζει μεγάλο ρόλο στο πως αντιμετωπίζεις και εν τέλει παίζεις το όργανο. Με άλλα λόγια με το ακριβό όργανο, στα μάτια και τα αυτιά σου, παίζεις καλύτερα.  Ontopic τώρα,  +1000 στον Mustafank και στον Satana ως προς τις Vintage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Elixir το θέμα δεν είναι να αλληλοκραζόμαστε αλλά να κατανοήσει  ένας τη σκέψη του άλλου και μετά να ακολουθήσει επιχειρηματολογία. Εγώ προσπάθησα να σε προκαλέσω να τα σκεφτείς μόνος σου. Απότι φαίνεται έχεις στερεωθεί στις απόψεις σου και σταματάω εδώ γιατί είμαστε ήδη κάπως εκτός και σε λίγο, όπως λένε μερικοί, θα καταλήξουμε να μιλάμε για κσείλλα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Budget μεταλοκίθαρο: Schecter Demon στα 350-400 Ευρώ.

 

Η δουλειά στα τάστα είναι άψογη, ξεπερνάει ακόμα και πιο ακριβά όργανα. Γιομάτο μπράτσο, καλοκομμένο nut, πολύ καλοί active μαγνήτες Duncan Designed θα καλύψουν όλες τις μεταλ απαιτήσεις και πολύ καλά tuners. Το string-through εγγυάται σταθερότητα και minimum hardware issues. Ελαφρύ και ανθεκτικό!

 

θα συμφωνήσω έχοντας την ίδια εμπειρία με την demon7, την εφτάχορδη. μου άρεσε τόσο πολύ που πήρα λίγο μετά την ακριβή της, την c7 hellraiser. μετά από κάποιο χρόνο την ξεφορτώθηκα και κράτησα την φτηνή, ακριβώς επειδή την γούσταρα περισσότερο. value 320 euro από ελληνικό κατάστημα. αργότερα έγινε και το upgrade σε emg, αν και οι μαμήσιοι ήταν πολύ καλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τα παιδιά που λένε πως ο ήχος εμπεριέχει σε τρομακτικά μεγάλο βαθμό και την αίσθηση του οργάνου και σε μικροτερο αλλα σημαντικο ποσοστο και την εμφανιση / ονομα κτλ (το τελευταίο, το ονομα, ισως λογω των κλασικων μηχανισμων biasing που περιγραφει η ψυχολογια)

 

Κατα τ αλλα η ΤΙΜΗ ειναι μια παράμετρος μη γραμμικα σχετιζόμενη με την ΑΞΙΑ.

 

Εγω τις περισσοτερες φορες που εχω παιξει με καλή fender αταλαβα κιθαρα που λεμε.

 

Αλλα μπαινει και το εξης - μια ακριβη κιθαρα που εχεις καλοπληρώσει ή με την οποια βγάζεις το ψωμί σου έχει καλύτερη πιθανότητα να ειναι καλα σεταρισμενη απο μια φτηνη που ειναι 2ο, 3ο όργανο / εχει μείνει στη θηκη 10 χρόνια και εχει σκεβρωσει, εχει παλιες χορδες και ειναι σεταρισμενη απο τον ιδιοκτητη 10 χρόνια πριν οταν πειραματιζόταν να μαθει να σεταρει.

 

Στα μαγαζιά το ίδιο - η πιθανοτητα να χρειαστει να κουρδισεις κιθαρα οταν δοκιμαζεις αυξανεται δραματικα οσο πεφτει η τιμη. Και το σεταρισμα ΚΟΣΤΙΖΕΙ - δεν θα αφιερωσει δλδ ουτε 15 λεπτα το προσωπικο για μια φτηνη κιθαρα γιατι δεν εχει περιθωρια κερδους (αν και προφανως το κερδος παει συνολικα και οχι ανα κιθαρα αλλα αλλη κουβεντα αυτη)

 

Εγώ πάντως πλεον βλεπω καθε κιθαρα διαφορετικα - όλες μου οι κιθάρες ειναι ως 700 - 800 ευρω - και μπορω να πω οτι μου αρεσουν ολες . Μια epi των 300ε δε, ειναι εξαιρετικότατη. Το θέμα του ήχου ειναι κλασικο - τη δευτερα λεω "τι ηχαρα εχω" και την τρίτη χωρις να πειράξω τπτ αναρωτιέμαι πως επαιζα με τοσο χαλια ηχο την προηγουμενη : ψυχοακουστικη, διάθεση, ear fatigue, κούραση κτλ

 

Η υποθεση κιθάρα όμως ειναι πολύ παραπάνω απο ήχος - ευτυχώς!

 

Αλλιώς θα τα χαμε παρατήσει αρκετοί από πολύ νωρίς :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου