Προς το περιεχόμενο

Καλές, φτηνές κιθάρες.


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τα χέρια μου έχουν περάσει πάνω απο 25 κιθάρες ,φτηνές και ακριβές και η γνώμη μου είναι οτι το ηχητικό κομμάτι της κιθάρας λίγο επηρεάζεται απο την τιμή.

 

Κατ'αρχάς είναι οι μαγνήτες και τα ηλεκτρικά που αναμφισβήτητα διαμορφώνουν τον ήχο αλλά αυτά πες οτι μπορείς να τα διορθώσεις και σε μια φτηνή κιθάρα βάζοντας ποιοτικότερα..

 

Μετά ο ήχος επηρεάζεται σε κάποιο βαθμό απο τα ξύλα και μιλάω κυρίως για το είδος του ξύλου ,το πάχος του όπως και το ξύλο και πάχος του μπράτσου που παίζει μεγάλο ρόλο..

Η ποιότητα του ξύλου νομίζω οτι μικρό ρόλο παίζει ,πάντα μέσα σε λογικά πλαίσια.Οπότε και πάλι μπορείς να βρεις ότι θες και σε μια φτηνή κιθάρα,αρκεί να το προσφέρουν οι εταιρίες.Γιατί είναι κάποια στοιχεία όπως πχ maple καπάκι στις les paul που δεν το προσφέρουν στις epiphone.

 

Άρα με μια κιθάρα περίπου 500 ευρώ μπορείς να έχεις ένα εξαιρετικό ηχητικό αποτέλεσμα.

 

Απο κει και πάνω τα χρήματα πάνε σε διάφορα που λίγο επηρεάζουν τον ήχο

 

1)Διακόσμηση και βερνίκι

Στοιχεία όπως fret binding, binding στο σώμα, τάστα με blocks αυξάνουν σημαντικά την τιμή..Επίσης το nitro κοστίζει παραπάνω..

Γι'αυτό βλέπεις να υπάρχουν gibson απλές ξεγυμνωμένες πχ sg junior με 450 ευρώ

 

2)Χώρα κατασκευής και εργατικά

Πολλές φορές το αποτέλεσμα είναι το ίδιο ακόμα και ανάμεσα σε μία κινέζικη και μία αμερικάνικη κιθάρα,αλλά η τιμή έχει τεράστια διαφορά..

 

3)Όνομα στο headstock και μοντέλο

Είναι προφανές δεν μπορεί να έχει ίδια τιμή μια Gibson με μια Epiphone,ούτε μια les paul cutsom με μία studio.

 

4)Διάφορα αξεσουάρ και συλλεκτικές εκδόσεις ή signature,

πχ η ύπαρξη σκληρής θήκης μπορεί να ανεβάσει την τιμή κατα 200 ευρώ.

όπως και και η συμμετοχή ενός κιθαρίστα μπορεί να ανεβάσει την τιμή.

 

5)Ειδικοί τεχνίτες ή custom shop

 

6)Ποιοτικός έλεγχος

όσο ανεβαίνει η τιμή είναι πιθανότερο να πάρεις ένα όργανο με καλύτερο finish καλύτερο setup κτλ..

 

Συμπέρασμα!

Όποιος έχει λεφτά να διαθέσει απλόχερα,παίρνει εξ'αρχής ένα ακριβό όργανο και έχει μεγάλες πιθανότητες να πέσει και σε καλό όργανο.

 

Όποιος δεν μπορεί να αγοράσει ακριβό όργανο αναγκάζεται να κάνει διάφορες θυσίες σε χαρακτηρηστικά,αλλά σίγουρα με σωστή επιλογή, ένα καλό setup και στην πορεία κάποιες αναβαθμίσεις μπορεί να έχει ένα αξιοπρεπές όργανο που παίζει και ακούγεται σχεδόν όπως ένα ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά δεν είναι όλοι οι παίκτες ίδιοι. Άλλοι καταλαβαίνουν περισσότερα, άλλοι λιγότερα.

+1000

με μια προταση τα ειπες ολα...

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό:

 

Επίσης την διαφορά ποιότητας την καταλαβαίνεις όταν τα όργανα αυτά τα πιάσεις στα χέρια σου.

 

Πράγματι, ο ήχος μπορεί να είναι και το τελευταίο με τον εξοπλισμό που έχουμε πλέον. Ειδικά αν μιλάμε για live. Με λίγα χρήματα βγάζεις ό,τι ήχο θέλεις αν ξέρεις τι κάνεις. Αλλά με το που πιάνεις όργανο στο χέρι καταλαβαίνεις τι έχεις πληρώσει. Σήμερα βγαίνουν που και που διαμαντάκια από Κίνα (βλέπε CV) αλλά άλλο το vfm και άλλο η ποιότητα. Για όσους από εσάς είναι επαγγελματίες αυτό ισχύει δύο φορές.

 

Για μένα η σχέση τιμής/ποιότητας γίνεται σχεδόν γραμμική από τα 400 μέχρι τα 1200 ευρώ, την περιοχή που είναι και το ζουμί δηλαδή. Υπάρχουν λόγοι να κινηθεί κανείς έξω από αυτήν - διαφορετικοί για τον καθένα - αλλά μετά οι συγκρίσεις γίνονται υποκειμενικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει η δική σας γνώμη και στα όργανα αυτό μπορεί να είναι πολύ υποκειμενικό .

 

Ναι έχω μια κιθάρα της κατηγορίας 1400 ευρώ που, κατά την γνώμη μου πάντα ,ο ήχος της είναι αδιάφορος σε σχέση με την CV.

Για την ακρίβεια όταν έγραψα χ4 την τιμή έκοψα κάτι για να μην αρχίσουμε αυτό ακριβός.

Έχω παίξει με πολύ ακριβότερα όργανα που δεν μου άρεσε ο ήχος τους .

Γνώμη σου θα μου πείτε ,ναι θα σας πω .

Αυτό θέλω ,την άποψή σας.

Σε αυτό το κονάκι διάβασα για την cv και την πήρα και έχουμε γίνει αχώριστοι. Σε λίγα χρόνια που δεν θα υπάρχουν αυτά τα μοντέλα ίσως μας λείψουν "if you know what i mean". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την ταπεινή μου άποψη,δεν αποκλείεται και κατά καιρούς συμβαίνει μια κιθάρα φθηνή σχετικά των 300-350 ευρώ(αν και το φθηνό ειναι πάντα σχετικό)να παίζει παααρα πολύ καλά.κι έτσι κάνει αρκετες πωλήσεις,την αγοράζουν άλλοι για 1η και άλλοι για 2η κιθάρα και δεν τη λυπούνται όπως μια ακριβή gibson ή fender ή carvin.αυτό ειναι και το σημαντικιότερο που την κανει στα μάτια μας φιλικη.Αλλα προς θεού μη τρελαθούμε κιόλας.μια classic vibe 50s δεν είναι ισάξια με μια american deluxe.και η διαφορά δεν παει σε μικροπραγματα.η διαφορά παει σε 1)καλύτερους μαγνήτες 2)καλύτερα κλειδιά schaller

3)καλύτερα εως τραγικα καλύτερα ηλεκτρικά 4)καλύτερο τρέμολο 5)σκληρή θήκη 6)καλύτερο εως τραγικα καλυτερο στησιμο του οργάνου 7)προσεγμένο μπράτσο και στο φινιρισμα και στην ταστοδουλειά..δηλαδη δεν είναι μια μονο λεπτομέρεια,είναι πολλες που κάνουν τη διαφορά.τώρα ας μη μιλήσουμε και για όργανα πιο μικρης παραγωγής όπως carvin,vigier,pensa.δεν είναι οτι έχω και τα υπερασπίζομαι,έχω όμως παίξει πολλές φορές και η διαφορά είναι αισθητή.Παρ'ολα αυτά αν κάποιος ψάχνει για value for money fenderοειδές νομίζω η λυση είναι κάποια παρτκαστερ με ποιοτικά κομμάτια (warmoth,musikraft,allparts,usacg,rockinger)και ποιοτικο hardware.Aν μάλλιστα τα παρει κανείς και μεταχειρισμένα τότε ναι θα μπορούσε με 650-750 ευρώ να κάνει μια κιθάρα αντάξια και ίσως καλύτερη της deluxe με τα μισά χρήματα.οχι όμως με 300 ευρώ αλλα με 700.υπάρχει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 μηνες μετα εξακολουθει και με εκπλησσει

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=204837.msg831250#msg831250

 

 

με εξαιρεση το αθλιο input jack & το ακομα πιο αθλιο plate  (το οποιο ομως αλλαζω ακομα και στις Fender custom shop γιατι ειναι το ΙΔΙΟ αθλιο... ;D) η κιθαρα ειναι απλα απιστευτη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

epiphone les paul tribute plus...

carved maple  καπακι, locking tuners, Gibson classic 57 μαγνητες, switchcraft επιλογεα, Mallory πυκνωτες και αριστη ποιοτητα κατασκευης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 μηνες μετα εξακολουθει και με εκπλησσει

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=204837.msg831250#msg831250

 

 

με εξαιρεση το αθλιο input jack & το ακομα πιο αθλιο plate  (το οποιο ομως αλλαζω ακομα και στις Fender custom shop γιατι ειναι το ΙΔΙΟ αθλιο... ;D) η κιθαρα ειναι απλα απιστευτη.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα παίξει τις Michael Kelly Patriot και Patriot Decree (LesPaulοειδή) και μου είχαν φανεί όργανα πολύ πιο ακριβά από την τιμή τους (300 κ 360 γιούρια αν θυμαμαι καλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου