Προς το περιεχόμενο

πειραματισμοι σε stratocaster κιθαρα!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω βγάλει στο συμπέρασμα ότι το σώμα της κιθάρας παίζει σημαντικό ρόλο στον ήχο...

 

Στην παλιά μου ΜΙΜ κιθάρα, άλλαξα 2 φορές μαγνήτες (Vintage Noiseless και μετά Custom Shop 69), έβαλα steel block, άλλα τάστα στο μπράτσο, άλλαξα saddles, δοκίμασα με πάρα πολλούς τύπους χορδών και όμως οι μπάσες χορδές δεν έλεγαν να αποκτήσουν το twang που είχα στα αυτιά μου.

 

Σίγουρα το Steel Block αναβαθμίζει κατά ΠΟΛΥ μια κιθάρα, σίγουρα οι μαγνήτες είναι το 80% του ήχου μιας ηλεκτρικής, αλλά αν το σώμα δεν έχει ταιριάξει με το μπράτσο, ο ήχος δεν είναι με τίποτα σωστός.

 

Πχ συνέκρινα τον ήχο αυτής της κιθάρας ασύνδετης με μια άλλη Squier που έχω και η Squier είχε σαφώς πιο twangy ήχο στα μπάσα. Βέβαια στον ενισχυτή η ΜΙΜ ακουγότανε πολύ ποιοτικότερη μιας και είχε steel block και τους CS69, όμως η μουντάδα στα μπάσα (που κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται στο σώμα ή στο συνδυασμός σώματος-μπράτσου της) συνέχιζε να υπάρχει... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βέβαια στον ενισχυτή η ΜΙΜ ακουγότανε πολύ ποιοτικότερη μιας και είχε steel block και τους CS69' date=' όμως η μουντάδα στα μπάσα (που κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται στο σώμα ή στο συνδυασμός σώματος-μπράτσου της) συνέχιζε να υπάρχει... :roll:

 

και εγω αυτο ακριβως πιστευα οτι ο συνδιασμος του μανικιου και του σωματος της squier δεν ειχε καθησει καλα και γιαυτο αλλαξα το μανικι με ενα τελειως πιο παχυ,jumbo ταστα,lock κλειδια.βαζω λοιπον το καινουριο μανικι στο squier σωμα και παλι ο ηχος εμεινε κατα 90% ο ιδιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Squier Japan του 91 την οποία ΕΔΩΣΑ πρόπερσι και το μετάνοιωσα οικτρά μετα.... (πέρα του ότι ήταν η δευτερη και μακροβιότερη στρατ μου) έκανα το εξής απλό πριν 3,5 χρόνια έβαλα σε μία Fender 70s Mexico JBjr και 2 Texas Special και τα vintage style alnico της Μεξικο στην Squier Japan.

 

Αποτέλεσμα?????? Αρχισα να παίζω με την Squier ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!! χωρίς να έχει ιδιαίτερα καταπληκτικούς μαγνήτες απλά σίγουρα καλύτερους από τους στοκ Γιαπωνέζικους, η κιθάρα "γέμισε" "ζωντάνεψε" και "γλύκανε" 100%.

 

Η Squier μου να σημειώσω ότι δεν είχε το μπράτσο της καμία σχέση με τα υπόλοιπα ΛΕΠΤΑ μπράτσα Squier Mexico / Korea της εποχής! Ήταν σαφέστατα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ σε πάχος όπως τα Fender Japan της εποχής. Το σώμα αν και basswood ήταν σαφώς όμως ΛΕΠΤΟΤΕΡΟ σε πάχος όπως και των λοιπών Squier σε σχέση με Fender.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρίξω μια σκέψη εδώ:

 

Μήπως όλες οι φοβερές vintage κιθάρες που όλοι μένουν μ@λ@κες όταν τις ακούσουν, είναι αυτές που έτυχε να πετύχει το γλυκό;; Τόσο σαν συστατικά όσον και σαν 'εκτέλεση'; :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Squier Japan του 91 την οποία ΕΔΩΣΑ πρόπερσι και το μετάνοιωσα οικτρά μετα.... (πέρα του ότι ήταν η δευτερη και μακροβιότερη στρατ μου) έκανα το εξής απλό πριν 3' date='5 χρόνια έβαλα σε μία Fender 70s Mexico JBjr και 2 Texas Special και τα vintage style alnico της Μεξικο στην Squier Japan.

 

Αποτέλεσμα?????? Αρχισα να παίζω με την Squier ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!! χωρίς να έχει ιδιαίτερα καταπληκτικούς μαγνήτες απλά σίγουρα καλύτερους από τους στοκ Γιαπωνέζικους, η κιθάρα "γέμισε" "ζωντάνεψε" και "γλύκανε" 100%. [/quote']

 

τακη δεν διαφωνω ισα ισα και εγω με το που εβαλα τους texas hot στην squier αρχισα να παιζω και με την squier(πριν δεν γουσταρα να παιζω καθολου).αλλα ξενερωνα μονο και μονο με την ιδεα του ποσο χαλια ακουγοντουσαν οι texas hot πανω στην squier σε σχεση με την αμερικανα που ειχα...και τελικα με ολα τα upgrade που της εκανα εφτασα στο σημειο να μου μενει να αλλαξω ΜΟΝΟ το σωμα για να γινει ιδια με την αμερικανα και οι μαγνητες επαιζαν χαλια πανω της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως όλες οι φοβερές vintage κιθάρες που όλοι μένουν μ@λ@κες όταν τις ακούσουν' date=' είναι αυτές [b']που έτυχε να πετύχει το γλυκό[/b];; Τόσο σαν συστατικά όσον και σαν 'εκτέλεση'; :?:

 

ΑΚΡΙΒΩΣ!δεν χωραει συζητηση πανω σε αυτο.οπως βεβαια υπαρχουν vintage κιθαρες οι οποιες ειναι χαλια και δεν μπορεις να παιξεις κιολας.

την..πετυχημενη συνταγη δεν θα την βρεις μονο στις vintage εννοειται αλλα και σε τωρινες κιθαρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα πέρα από την μεξικάνα και μιά αμερικάνικη ως μέτρο σύγκρισης τότε Τάκη, αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ενώ οι μαγνήτες (οι vintage style PUs alnico) στην Μεξικο 70s Ash natural body, maple fretboard είχαν μια μεσαία χροιά με τον neck όλα τα λεφτά αλλά πολύ αδύναμος και καραvintage ο bridge, στην Japan Squier ΑΠΟΓΕΙΩΘΗΚΑΝ! ακουγόντουσαν αρκετά διαφορετικά με τον neck να "γλυκαίνει" χωρίς να "μπουκώνει" ή να "ξύνει" και ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ η Bridge θέση επιτέλους είχε ΧΡΩΜΑ και λίγο περισσότερο "όγκο" από ότι στη μέξικο!!!!!!!!!! αυτό και αν ήταν καρακουφό! αλλά έτσι ήταν! η Japan είχε maple μπράτσο with rosewood ταστιέρα και το σώμα basswood!

Το σημαντικό είναι ότι δεν είχε γίνει καμία άλλη αλλαγή στην squier πέρα από ένα μάζεμα στα τάστα... και αλλαγή του ΄5θέσιου. Εβαλα αυτόν της Μέξικο & στην Μέξικο έβαλα US.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι καταλαβα...καλη φαση!

απλα εγω στην περιπτωση μου σκεφτηκα οτι δεν θα ταιριαζαν οι texas hot,βαζω και τους 57/62 και full πριμα και χαλια και αυτοι....τι να πω..ειναι πως θα σου κατσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πως θα σου κατσει...

 

Όντως... :roll: :roll:

 

Πχ εγώ τώρα' date=' (όπως έχω ξαναγράψει) θέλω να φτιάξω μια τέτοια strat από κομμάτια με όσο τον δυνατόν λιγότερα χρήματα:

 

[img']http://www.hendrixguitars.com/Images/Fe030.jpg[/img]

 

Δεν με πολυενδιαφέρει αν το headstock θα είναι στυλ CBS ή όχι...

 

Με απασχολεί όμως πολύ το ερώτημα πόσο τελικά ρόλο παίζει το σώμα της κιθάρας στον ήχο, και δεν ξέρω τι να κάνω...

 

Τα πιθανά σενάρια είναι:

1) Να πάρω ένα φτηνό σώμα Squier από ebay και τα υπόλοιπα από Rockinger

 

2) Να πάρω μια Fender 50's και να της αλλάξω pickguard (555¤ χωρίς το extra pickguard)

 

3) Να πάρω μια Fender 70's και να της αλλάξω pickguard (659¤ χωρίς το extra pickguard)

 

4) Να πάρω αυτή την προσφορά του Thomann που έχει και τους TEXAS SPECIALS αλλά ουσιαστικά είναι μια απλή ΜΙΜ standard (444 ¤ χωρίς το extra pickguard)

 

5) Να πάρω μια Rockinger black strat και να πουλήσω το μπράτσο (αν βρεθεί κάποιος να το πάρει... :roll: ) και να βάλω maple

 

Βέβαια, όποια λύση και να προτιμήσω πάλι θα είναι ρίσκο, και επιπλέον θα χρειαστεί να βάλω άλλους μαγνήτες καθώς και steel block (ευτυχώς έχω ένα περισσευούμενο ;))

 

Μπέρδεμα.... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου