Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενη semihollow guitar μεχρι 1000€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Gibson στα 1100 ευρώ φαίνεται καλή ευκαιρία..

Έχει καλο hardware ,έχει και θήκη.

Τώρα με το μπράτσο που λέει ο φίλος δεν ξέρω τι παίζει.

 

Απο τις epi αν πάρεις τη sheraton και της αλλάξεις μαγνήτες και ηλεκτρικά θα έχεις παρόμοιο αποτέλεσμα με την gibson αλλά θα έχεις φτάσει γύρω στα 700ευρώ και δε θα έχεις και θήκη.Επιπλέον αν θελήσεις να την πουλήσεις θα χάσεις μεγαλύτερο ποσοστό χρημάτων.

Οι άλλες 2 epi κατα τη γνώμη μου δεν αξίζουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα με το μπράτσο που λέει ο φίλος δεν ξέρω τι παίζει.

 

μη μπερδευεσαι,με το μπρατσο δεν παιζει ΤΙΠΟΤΑ ειναι μια χαρα ξυλινο,απλα το 30% της ΤΑΣΤΙΕΡΑΣ (η οποια ειναι κολλημενη πανω στο μπρατσο και αποτελει το 5% του..συνολου του) ειναι φτιαγμενο απο ενα alternative μοντερνο υλικο που μοιαζει με εβενο και ειναι 100 φορες πιο ανθεκτικο,το...υπολοιπο της ταστιερας ειναι οπως και σε ΟΛΕΣ τις Gibson με block inlays.....ΠΛΑΣΤΙΚΟ..... ;)

 

συντομα βεβαια ,μια και ενας φιλος θα την παραγγειλει ,θα εχω και σχετικο review... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

H Gibson είναι Gibson...

όπως και να το κάνουμε, έχει καλύτερη τιμή μεταπώλησης, άμα δεν σου κάτσει και έχει πιό ποιοτικά μέρη επάνω της.

 

Η Eastman είναι πιο resonant όργανο, με μασίφ ξύλα και πιό καλή δουλειά από όλες όσες αναφέρθηκαν.

 

Οι Ibanez  και οι Epiphone είναι αξιοπρεπή όργανα για τα λεφτά τους, μάλιστα πριν απο μερικές ημέρες είχα δει στις αγγελίες του noiz μια Ibanez AS 103 (η πιο καλή σειρά με σκληρή θήκη) με περίπου 600 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

 

Το ιδανικό σε τέτοια όργανα είναι να τα παίξεις και ν'αποφασίσεις, αλλά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Googlarete το Richlite και δείτε περί τίνος πρόκειται.

 

Richlite is a dense material made from partially recycled paper and phenolic resin. Phenolic resin is made of formeldahyde and phenol. Individually, these are potent chemicals, but create a harmless, inert substance when combined. The paper is soaked in phenolic resin, then molded and baked into net shape in a heated form or press.

 

Tο συμπέρασμα ότι είναι 100 φορές πιο ανθεκτικό δεν ξέρω πως βγήκε.Μπορεί και να είναι όντως.Ας αφήσουμε όμως τα χρόνια να αποφανθούν γι αυτό.

 

Όπως και να 'χει είμαι επιφυλακτικός,όπως και εκατομμύρια fan άλλωστε,όσον αφορά τις ταστιέρες τύπου obeche,richlite και baked maple που χρησιμοποιεί πλέον η Gibson λόγω της γνωστής ιστορίας.Το κράξιμο στα forum πέφτει σύννεφο.Φοβάμαι πως σύντομα το rosewood (ας μην μιλήσουμε για το ebony) θα είναι δακτυλοδεικτούμενο δυστυχώς.

 

Υ.Γ Γνωρίζω ότι το Richlite ήδη χρησιμοποιείται από την Μartin εδώ και χρόνια.Αυτό που μετράει όμως είναι ότι η χρησιμοποίηση του σαφώς και δεν ήταν επιλογή της Gibson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πάλι αδυνατώ να καταλάβω ποιό είναι το πρόβλημα με το richlite. γιατί το κράζουν στα fora, οι 'εκατομμύρια fans'?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο συμπέρασμα ότι είναι 100 φορές πιο ανθεκτικό δεν ξέρω πως βγήκε

 

εμ,δεν ΨΑΧΝΕΙΣ,εμ δεν διαβαζεις κι ολας..... ;D

 

 

RichliteStrengthCompression2.png

 

ειναι 10 φορες πιο ανθεκτικο απο το ΤΣΙΜΕΝΤΟ στo compression και εκατονταδες φορες στο tension ...αν σκεφτεις ποσο πιο ανθεκτικο ειναι το τσιμεντο απο το ξυλο.....το βρισκεις.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πάλι αδυνατώ να καταλάβω ποιό είναι το πρόβλημα με το richlite. γιατί το κράζουν στα fora, οι 'εκατομμύρια fans'?

 

Αν δεν έχει αισθητικό πρόβλημα τότε είναι το γνωστό θέμα συντηρητισμού που διακατέχει εμάς τους κιθαρίστες.   ;D

 

 

Μια φωτο που βρήκα για τον εν λόγω υλικό

richlite_600lbon1x25x65_6-2-09_007%5B1%5D.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορείς αγαπητέ ndikola να μπεις να διαβάσεις και να σχηματίσεις μόνος σου μια καλύτερη γνώμη.

Φαντάζομαι πως τα αμερικανάκια δεν θα δώσουν εύκολα τα δολάρια τους για μια ταστιέρα από πεπιεσμένο χαρτί.Φαντάζομαι...

 

Απλά μία ενημέρωση έγινε.Αν ο συμφορουμίτης θέλει να δώσει τα ωραία του euro για αυτό το μοντέλο πολύ ωραία καλόπαιχτη και μεγειά.Κανένα πρόβλημα.

Το δικό σου πρόβλημα που βρίσκεται? Στην Gibson δουλεύεις?

Διάβασες κάτι αναληθή?Διαπίστωσες κάπου παραπληροφόρηση?

 

Αγαπητέ Superfunk αν δεν σε ενοχλεί να παίζεις σε τέτοια ταστιέρα κανένα πρόβλημα επίσης.Ειλικρινά.Απλά επειδή μιλάμε για μουσικό όργανο προσωπικά προτιμώ την αίσθηση του ξύλου και όχι κάτι που είναι πιο ανθεκτικό και από το τσιμέντο :o :o

Ο Χριστός και η Παναγιά  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά προτιμώ την αίσθηση του ξύλου

 

ΠΟΙΑ αίσθηση του ξύλου ανθρωπε μου? :o

 

εχεις παιξει ποτε με 355?

 

πανω στο ΠΛΑΣΤΙΚΟ απο τα inlays ειναι το δακτυλο στο 60% του παιξιματος! ;D

 

να δες και μονος σου (10 απο τα 22 ταστα μονο ειναι.....Κσυλινα... ;D)

 

63_gib_es355_1.jpg

 

για να πετυχεις....Κσυλο πρεπει να εχεις Αγιο! ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk κατάλαβες τι εννοώ και χαίρομαι πολύ  ;)

Όχι δεν έχω παίξει με 355 και ούτε πρόκειται.

Και οι 4 κιθάρες που έχω είναι με dot inlays και ξύλινη ταστιέρα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου