Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενη semihollow guitar μεχρι 1000€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δεν έχω παίξει με 355 και ούτε πρόκειται.

 

ναι αλλα αυτη η κιθαρα απευθυνεται ,και,σε αυτους που ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ τα block inlays (οπως εγω π.χ.) και δεν εχουν 5000 ευρω να παρουν μια ES 355... ;)

 

Οποτε τι σε πειραξε?Ασε τον κοσμο να γουσταρει... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΠΟΙΑ αίσθηση του ξύλου ανθρωπε μου? :o

 

εχεις παιξει ποτε με 355?

 

πανω στο ΠΛΑΣΤΙΚΟ απο τα inlays ειναι το δακτυλο στο 60% του παιξιματος! ;D

 

να δες και μονος σου (10 απο τα 22 ταστα μονο ειναι.....Κσυλινα... ;D)

 

63_gib_es355_1.jpg

 

για να πετυχεις....Κσυλο πρεπει να εχεις Αγιο! ;D

 

Eίναι τόσο μεταξένια τα blocks της 355 που δεν καταλαβαίνεις ότι δεν πατάς τον έβενο !

 

Μέλι λέμε  ;)

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@les paul

Για να κάνουμε μια περίληψη όσων έχεις πει μέχρι τώρα:

"στα forums που διαβάζω, κράζουν το richlite. Άρα συνεπάγεται (και αντιστρόφως) ότι richlite = bad"

 

Οκ, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, εκτός του ότι δουλεύω στην Gibson, μάλιστα για κάθε αντίστοιχη σοφιστεία που μοιράζεσαι με άλλους στο internet, ο μισθός μου μειώνεται 5%, οπότε ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΑΜΑΤΑ, ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ τι να πειράξει? Λεφτά να υπάρχουν να ψωνίζουμε κιθάρες  ;)

 

Δείτε και αυτή την midtown παίδες

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_midtown_standard_bk_w_bigsby.htm

 

η ταστιέρα οκ χάνει λίγο σε αντοχή αλλά κερδίζει στην αγάπη  ;D ;D ;D

(λίγα euro παραπάνω μόνο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μία ενημέρωση έγινε.Αν ο συμφορουμίτης θέλει να δώσει τα ωραία του euro για αυτό το μοντέλο πολύ ωραία καλόπαιχτη και μεγειά.Κανένα πρόβλημα.

 

 

Όταν με 1100 ευρώ παίρνεις gibson 335 πρέπει να κάνεις κάποιες παραχωρήσεις..Δε συμφωνείς;

 

Να και μια κοντινή φώτο που βρήκα απο την ταστιέρα.

Μοιάζει λίγο ψεύτικη..

 

http://i382.photobucket.com/albums/oo264/midiman56/IMG_0302.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ndikola χαλάρωσε λίγο...ακόμα δεν έχω καταλάβει προς τι αυτό το επιθετικό ύφος.

Είπα googlarete και διαβάστε.Με τον superfunk πιστεύω συννενοηθήκαμε.Βρέθηκε ότι πρόκειται για ένα πολύ ανθεκτικό υλικό.ΟΚ ????Που αρκετοί-λίγοι ??  το γουστάρουν στην κιθάρα τους.

Mην μένεις μόνο όπου σε συμφέρει.

Ας μην το συνεχίσουμε.

 

Καλό απόγευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε η ταστίερα πάει αναλόγως με το είδος μουσικής. Άμα παίζεις blues που είναι αυθεντική μουσική και όχι τίποτα δήθεν τζαζ και βλακείες το δάχτυλο αρνείται να πατήσει ψευτοταστιέρα από υλικά του σατανά.

 

Αυτό Ήνε?>??

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μία ενημέρωση έγινε.Αν ο συμφορουμίτης θέλει να δώσει τα ωραία του euro για αυτό το μοντέλο πολύ ωραία καλόπαιχτη και μεγειά.Κανένα πρόβλημα.

Το δικό σου πρόβλημα που βρίσκεται? Στην Gibson δουλεύεις?Διάβασες κάτι αναληθή?Διαπίστωσες κάπου παραπληροφόρηση?

χαλάρωσε λίγο...ακόμα δεν έχω καταλάβει προς τι αυτό το επιθετικό ύφος.

Καλό απόγευμα και σε σένα εύχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτό Ήνε?>??

 

 

αφτο κε τω μαχογκανη,μι ξαιχνας τω μαχογκανη φιλως.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα Τίμια Ξύλα και την αντικατάστασή τους από Δαιμονικά Σύνθετα Υλικά:

 

Εντάξει, με τα κολλήματα του καθενός δεν θα ασχοληθώ και να με συγχωρείτε, ακόμα και αν ήμουν ψυχίατρος, θα ζητούσα να πληρωθώ για να ακούω παπαριές.

 

Απλά να ενημερώσω ότι ένα ομοιογενές συνθετικό υλικό (το οποίο παρεμπιπτόντως, στην περίπτωσή μας, είναι υποπροϊόν ξύλου), εγγυάται μηδενικά dead notes, ισχυρή fundamental νότα και "ανοσία" σε φαινόμενα όπως σκευρώσεις σε συγκεκριμένα σημεία της ταστιέρας.

 

Τέτοιου τύπου υλικά, εκτός από τη Hagstrom (είχα μια Viking και αν εξαιρέσεις το αστεία λεπτό μπράτσο ήταν ΥΠΕΡΟΧΗ κιθάρα), χρησιμοποιεί η Flaxwood (σε ολόκληρη την κιθάρα) ενώ η Parker χρησιμοποιεί μη-ξύλινα υλικά εδώ και δεκαετίες.

 

Το Roasted Maple, είναι άλλη ιστορία. Παρεμπιπτόντως, το ξεκίνησε η Ernieball και ο Anderson, το έκλεψε ο Suhr (πασίγνωστος κλέφτης σε πατέντες και ιδέες άλλων, και όποιος διαφωνεί να τον ενημερώσω σχετικά) και το καθιέρωσε σε ευρεία παραγωγή η Gibson για να ανταπεξέλθει στην έλλειψη άλλων ξύλων. Τον κόβω ότι η Gibson δεν το κάνει όπως οι άλλοι, γιατί η διαδικασία δεν είναι φτηνή. Τοποθετούν το maple μέσα σε ειδικούς θαλάμους, όπου αφαιρείται όλο το οξυγόνο και μετά "ψήνεται" σε συγκεκριμένες θερμοκρασίες. Αφαιρούνται έτσι κάποια έλαια από το ξύλο και άλλα πολυμερίζονται. Λέγεται ότι το roasted maple, εκτός από πανέμορφο, διατηρεί και καλύτερη ακαμψία. Βέβαια, οι άλλοι το κάνουν σε ολόκληρα μπράτσα, όχι μόνο στις φλούδες που μπαίνουν κάτω από τις χορδές.

 

Θεωρώ ότι τα designer υλικά (να μην τα πούμε "συνθετικά" και μπερδευόμαστε) είναι το μέλλον στη σχεδίαση ηλ. κιθαρών και το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι η γνώμη του μέσου βλάχου κοιλαρά inbred redneck Αμερικάνου που γράφει στα (αμερικάνικα) fora.

 

Πάντα φιλικά, ΙΜΗΟ, YMMV κλπ.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου