Προς το περιεχόμενο

ενισχυτης η monitor για modeling


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να επεκταθώ λιγάκι στο ερώτημα του OP:

απέκτησα προσφάτως την προενίσχυση presonus tubepre (thanx TGL  :)), την οποία συνδέω μέσω της κάρτας ήχου (Behringer UCA2220) στον υπολογιστή, για να ηχογραφώ με τη βοήθεια των amplitube, guitar rig, audacity.

Για να ακούω τι παίζω/γράφω έχω συνδέσει τα μικρά (και χάλια) ηχεία μάρκας Genius του pc στην κάρτα ήχου, με το αναμενόμενο αποτέλεσμα (black rag).

Ωστόσο, έχω μεγάλα ηχεία από στεροφωνικό (rotel και kenwood, δε θυμάμαι περισσότερα στοιχεια γι'αυτά, τώρα).

Μπορώ να συνδέσω αυτά στην κάρτα ήχου;

Θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωστόσο, έχω μεγάλα ηχεία από στεροφωνικό (rotel και kenwood, δε θυμάμαι περισσότερα στοιχεια γι'αυτά, τώρα).

Μπορώ να συνδέσω αυτά στην κάρτα ήχου;

Θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα;

 

Εννοείς να συνδέσεις τις εξόδους της κάρτας στον ενισχυτή του στερεοφωνικού γιατί τα ηχεία από μόνα τους είναι passive.

 

Φυσικά και μπορείς και θα έχεις σίγουρα καλύτερη ποιότητα σε σχέση με τα Genius (με τα οποία δηλώνω ότι δεν έχω καμμία σχέση!!  :P). Ωστόσο, ο ενισχυτής και τα ηχεία θα χρωματίζουν κάπως τον ήχο και πρέπει να "μάθεις" ποιες συχνότητες πρέπει να κόβεις/ράβεις για να το φέρεις όσο γίνεται πιο κοντά στο "ουδέτερο".

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στουντιακά μόνιτορ όντως ανέκαθεν είχαν άλλο σκοπό από το να παίζουν κιθάρα. Από κει και πέρα μπορεί όντως να αποδώσουν καλά όταν τους παραδίδεται σήμα επεξεργασμένο με όλες τις χάρες της μοντέρνας τεχνολογίας, σε βαθμό που να μην χρειάζεται ο παραδοσιακός ολοκληρωμένος ενισχυτής, αναλόγως βέβαια με το στυλ και με την έμπνευση που ο κάθε παίκτης αντλεί από το εκάστοτε μηχάνημα. Το τι ακριβώς θα ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ο συνφορουμίτης το ξέρει μόνο ο ίδιος, και ακόμη περισσότερο οφείλει να το ανακαλύψει ο ίδιος. Σύμφωνα πάντως με αυτά που γράφει, δεν βλέπω το λόγο να μην προχωρήσει σε μια τέτοια αγορά, αρκεί να αξιοποιήσει τα monitors αυτά σε ηχογραφήσεις κι όχι μόνο σε παίξιμο κιθάρας (που αν το ήθελε αποκλειστικά, θα έπρεπε να στραφεί αλλού).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά όλα αυτά που προτείνεις είναι nearfield monitors ή δεν κατάλαβα καλά;

 

Εδώ μιλάμε για powered PA monitors. ΑΣΦΑΛΩΣ και τα nearfield δεν μπορούν να αποδώσουν όπως μια καμπίνα κιθάρας, αυτό έλειπε.

 

Για τα PA monitors, εσύ φίλε Mike έχει τύχει να σταθείς ένα μέτρο από 8άρι μεγάφωνο που τυχαίνει να βγάζει 300 watt RMS?  ;D ;D ;D Τζάμπα ξύρισμα, κούρεμα, χαλάουα, ταπάνταόλα.  :P

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά όλα αυτά που προτείνεις είναι nearfield monitors ή δεν κατάλαβα καλά;

 

Εδώ μιλάμε για powered PA monitors. ΑΣΦΑΛΩΣ και τα nearfield δεν μπορούν να αποδώσουν όπως μια καμπίνα κιθάρας, αυτό έλειπε.

 

Ναι, για active nearfield monitors μιλάω, όπως και ο φίλος dimitrismaster. Ποιός σου είπε ότι ο φίλος αναφέρεται σε powered PA monitors; Λάθος κατάλαβες φίλτατε, εξ'ου και το post του Superfunk ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, για active nearfield monitors μιλάω, όπως και ο φίλος dimitrismaster. Ποιός σου είπε ότι ο φίλος αναφέρεται σε powered PA monitors; Λάθος κατάλαβες φίλτατε, εξ'ου και το post του Superfunk ;)

 

Μια χαρά κατάλαβα.  ;)

 

Απλώς πάω αλλού τη συζήτηση.  :P

 

Η απάντησή μου είχε σχέση με τα FRFR monitor γενικότερα vs τον Παντοδύναμο Λαμπάτο Ενισχυτή και τις κιθαροκαμπίνες.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτό που γράφεις (emphasis mine) δεν δικαιολογεί το τελευταίο σου post.

 

 

 

τοτε να το κανω ΑΚΟΜΑ πιο εμφατικο:

 

οποιος αγοραζει nearfield monitors για να παιζει...κιθαρα....ΚΑΚΙΣΤΑ πρατει....

 

 

 

Η απάντησή μου είχε σχέση με τα FRFR monitor γενικότερα vs τον Παντοδύναμο Λαμπάτο Ενισχυτή και τις κιθαροκαμπίνες.

 

ενταξει σε αυτο δεν τιθεται θεμα παντα ενα μονιτορ μπροστα σε εναν καλο λαμπατο ενισχυτη θα ειναι για ΓΕΛΙΑ.... ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά κατάλαβα.  ;)

 

Απλώς πάω αλλού τη συζήτηση.  :P

 

Η απάντησή μου είχε σχέση με τα FRFR monitor γενικότερα vs τον Παντοδύναμο Λαμπάτο Ενισχυτή και τις κιθαροκαμπίνες.

 

Άντε καλά, ας το πιστέψω :P Όπως και να'χει ο φίλος περιμένει απαντήσεις για τα active nearfield monitors :)

 

τοτε να το κανω ΑΚΟΜΑ πιο εμφατικο:

 

οποιος αγοραζει nearfield monitors για να παιζει...κιθαρα....ΚΑΚΙΣΤΑ πρατει....

 

Συμφωνώ...ο φιλός όμως δεν τα θέλει μόνο γι'αυτό...οπότε; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς να συνδέσεις τις εξόδους της κάρτας στον ενισχυτή του στερεοφωνικού γιατί τα ηχεία από μόνα τους είναι passive.

 

Αν δε θέλω να χρησιμοποιήσω τον ενισχυτή του στερεοφωνικού, να υποθέσω πως χρειάζομαι τελικό ενισχυτη;

 

E D I T : Δε συνδέω στις θύρες output της κάρτας ήχους, αλλα στην υποδοχή phones.

Αλλάζει κάτι, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε θέλω να χρησιμοποιήσω τον ενισχυτή του στερεοφωνικού, να υποθέσω πως χρειάζομαι τελικό ενισχυτη;

 

Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να χρησιμοποιήσεις τον ενισχυτή του στερεο, μιας και αυτός θα συνεργάζεται καλύτερα με τα ηχεία. Αλλιώς, ναι, χρειάζεσαι έναν τελικό.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου