Προς το περιεχόμενο

wiring streatocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μία stratocaster στην οποία είχα βάλει κάποτε ένα loaded pickguard με μαγνήτες texas specials.Τώρα θέλω να τους βγάλω και να δοκιμάσω ένα σετ παλιούς Bill Lawrence που μου δώσανε.Το wiring είναι ίδιο?Οι BL έχουν μόνο άσπρο και μάυρο καλώδιο ένω οι texas έχουν και ένα κίτρινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αυτος που ειναι αναποδα τυλιγμενος και με αντιστροφη πολικοτητα ετσι ωστε σε συνδυασμο με τους bridge και neck να κανει hum cancelling και να δινει τις αθορυβες θεσεις 2 και 4 στις στρατ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ειναι αυτος που ειναι αναποδα τυλιγμενος και με αντιστροφη πολικοτητα ετσι ωστε σε συνδυασμο με τους bridge και neck να κανει hum cancelling και να δινει τις αθορυβες θεσεις 2 και 4 στις στρατ

Ακριβώς.

 

Κι επειδή είχα γράψει μια πιο επεξηγηματική απάντηση, την παραθέτω.

 

RWRP σημαίνει Reverse wound - Reverse Polarity.

 

Με απλά λόγια σημαίνει ότι το πηνίο του είναι τυλιγμένο ανάποδα και επιπλέον έχει και τους μαγνητικούς πόλους ανάποδα (Αν φερ'ειπείν από τους άλλους πόλους -του neck και του bridge μαγνήτη- ξεπροβάλλει "βόρειος" μαγνητικός πόλος και ο "Νότιος" είναι μέσα στην κιθάρα, τότε αυτός είναι ανάποδα έτσι ώστε να ξεπροβάλλει "Νότιος" πόλος).

Ο συνδυασμός αυτών των 2 "ανάποδων" στοιχείων ταυτόχρονα τον κάνει να βγάζει σήμα ίδιας πολικότητας με τους άλλους δύο μαγνήτες όταν η χορδή κινείται προς την ίδια κατεύθυνση. Παράλληλα όμως, ένα εξωτερικό μαγνητικό πεδίο επάγει  αντίθετης πολικότητας σήμα σε αυτόν σε σχέση με τους άλλους δύο. Όταν βάλει την κιθάρα στη θέση 4 ή 2 που αυτός ο μαγνήτης παίζει μαζί με κάποιος από τους άλλους 2, τότε το σήμα της χορδής είναι σε φάση μεταξύ των 2 μαγνητών  ενώ ο εξωτερικός θόρυβος είναι σε αντίθεταη φάση και ακυρώνεται.    

Στην πράξη, καθώς δεν είναι ακριβώς στην ίδια θέση (αλλά απέχουν λίγα εκατοστά) ούτε το σήμα που πιάνουν από τις χορδές είναι απολύτως συμφασικό (ιδιαίτερα στις ψηλότερες αρμονικές) ούτε ο θόρουβος που "πιάνουν" είναι ακριβώς ο ίδιος (σε πλάτος).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τουσ bl θα έχω θόρυβο στις θέσεις 2 και 4?  Το κίτρινο του μεσαίου των texas είναι  για να ξεχωρίζεις ποιός είναι ο μεσαίος εκτός απο τη δουλειά που κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τουσ bl θα έχω θόρυβο στις θέσεις 2 και 4?  Το κίτρινο του μεσαίου των texas είναι  για να ξεχωρίζεις ποιός είναι ο μεσαίος εκτός απο τη δουλειά που κάνει?

ναι θα εχεις θορυβο στις 2,4 θεσεις εαν δεν ειναι rw/rp σε μερικα σετ μαγνητων δεν υπαρχει διαφορα μεταξυ neck/middle/bridge σε τιποτα ουτε σε dc resistance ουτε σε output.π.χ 57/62

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου