Προς το περιεχόμενο

πσηφίο? Problem solved : EHX Analogizer


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Όχι. Κατά πάσα πιθανότητα και σύμφωνα με ό,τι έχω διαβάσει πρόσφατα πρέπει να έχει ένα τσιπάκι BBD σε πολύ μικρό χρόνο delay, μαζί με κάποιο καθαρό mosfet booster. Αν και όντως, το υποτιθέμενα ολοκαίνουργιο σαν concept "βρωμισματάκι" που κάνει τοποθετημένο μπροστά από το πσηφίο στο ανωτέρω ντέμο θα μπορούσε να επιτευχθεί ανετότατα από οποιοδήποτε ήπιο crunchy overdrive.

 

Ναι, μάλλον έχει και analog delay για να προσομοιώσει τα vintage μηχανήματα με το echo τους. Ακούγεται ωραίο σε κάθε περίπτωση αλλά θα μπορούσε να το ονομάσει vintage amp ή κάτι τέτοιο που του ταιριάζει.

Φαντάσου όμως να έχει digital delay αντί για bbd !!?...  :D

 

 

 

υ.γ. Μπορεί να κερδήθηκε μια μάχη αλλά η αναμέτρηση με το Pcηφίο (01110001...) δεν έχει τελειώσει ακόμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aγαπητέ Πέτρο, αν και καταλαβαίνω απόλυτα πως έχεις αναπτύξει μια κολοσσιαία αντιπάθεια (που παράλληλα πυροδοτεί την αίσθηση του χιούμορ σου) απέναντι στην προαιώνια - και αστεία τις περισσότερες φορές - διαμάχη πσηφίου και γνήσιου παρθένου αναλογικού (που ως γνωστόν τοις πάσι το "κάνει" καλύτερα), το Analogizer είναι απλά ένα... όνομα που σου κλείνει το μάτι, περισσότερο από το να παίρνει απ'το χέρι απαίδευτα και ανυποψίαστα θύματα και να τους κάνει πλύση εγκεφάλου περί ανωτερότητας της Αρείας Αναλογικής Φυλής!

 

μπα, δεν είναι αντιπάθεια ειδικά απέναντι στο analog vs. digital, πραγματικά βρίσκω τρομερά αστείο να υπάρχει πετάλι με τέτοιο όνομα. Χωρίς να ψάξω κυκλώματα, έχω την εντύπωση που έχει και ο Sottos, αλλά δεν με ενδιαφέρει : είναι ένα "κουτί" που παίρνει ένα ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ σήμα και βγάζει ένα αλλο επίσης αναλογικό σήμα. Αυτό είναι απλά το κερασάκι στην έκφανση μιας βαριάς άγνοιας, άσε που ένα σωρό άλλα πετάλια (πχ τα character της Tech21) θα μπορούσαν να ισχυριστούν τα ίδια.

 

Εντωμεταξύ θεωρώ την ΕΗΧ μία από τις σοβαρότερες εταιρίες που βγάζει κυρίως χρήσιμα εφέ και ανεβάζει τον πήχη, χωρίς να κοροϊδεύει τον κόσμο. Αν υποχρεούμαι να μαντέψω γιατί το έβγαλαν έτσι, θα ποντάρω στο οτι θεωρούν (καθόλου άδικα) την ονομασία του περιγραφική (μάλλον αυτοβιογραφική ;D) για τους κιθαρίστες.

 

Όταν είδα το youtube προτεινόμενο Analogizer σκέφτηκα οτι πρόκειται για φάρσα του failblog (είμαι σθβσψριβεδ και στην ΕΗΧ και στο failblog) και περίμενα να δω ΑΚΡΙΒΩΣ το σχήμα που έδωσε ο κος bihlas.

 

Eπίσης, εδώ και χρόνια έχω ανακαλύψει και μια μάρκα ΡΟΥΧΩΝ Analog (της οποίας ένα αυτοκόλλητο χρησιμοποιώ πάνω στη Μ9 μου). Κάποιος κοινωνιολόγος ? ;D

 

http://www.analogclothing.com/home

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

O Mike Matthews είναι κοινό μυστικό ότι έχει ιστορικό σοβαρών καταχρήσεων απαγορευμένων ουσιών, στα νεανικά του χρόνια.

 

Φαίνεται ότι μερικές φορές οι συνέπειες εμφανίζονται στα γεράματα.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΠΕΤΡΟΣ στα καλυτερα του  ;D........μαλλον για paparizer μου κανει και eanexeisleftagiapetamarizer μου κανει.....αλλα τεσπα.!

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα, δεν είναι αντιπάθεια ειδικά απέναντι στο analog vs. digital, πραγματικά βρίσκω τρομερά αστείο να υπάρχει πετάλι με τέτοιο όνομα. Χωρίς να ψάξω κυκλώματα, έχω την εντύπωση που έχει και ο Sottos, αλλά δεν με ενδιαφέρει : είναι ένα "κουτί" που παίρνει ένα ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ σήμα και βγάζει ένα αλλο επίσης αναλογικό σήμα. Αυτό είναι απλά το κερασάκι στην έκφανση μιας βαριάς άγνοιας

 

Γιατί βρε Πέτρο? Βλέπεις κάπου να ισχυρίζονται το αντίθετο ή να αποπειρώνται κάποια φαιδρή συνομωσιολογική παραπληροφόρηση τεραστίων διαστάσεων ύφους Λιακόπουλου? Πιστεύω ότι σπατάλησες άδικα τόση φαιά ουσία, και πως το πήρες υπερβολικά σοβαρά και πατριωτικά, σε ένα βαθμό δυσανάλογο με το μέγεθος του προβλήματος (σαν πχ. να χρησιμοποιούσες πυρηνική βόμβα για να εξολοθρεύσεις μια σφηκοφωλιά), αν βέβαια όντως παραδεχθούμε πως όντως υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, που για μένα μάλλον εμπίπτει στην κατηγορία νομπιγκντίαλ.

 

Όσον αφορά το προϊόν, μάλλον ζήλεψαν την σχετικά πρόσφατη δόξα που έχουν άλλα πεταλάκια που χρωματίζουν και "γλυκαίνουν" το σήμα, όπως πχ. το Clinch EP Pre, το Badgerplex, το standalone preamp του Korg SDD3000, το Νοcturne και το EP Booster, και είπαν να βγάλουν κάτι ανάλογο. Στο πλαίσιο της διαρκούς ανανέωσης των προϊόντων μιας κλασσικής εταιρίας που πάντα είχε στοιχεία "τρέλας" ως χαρακτηριστικό και διαφοροποιητικό στοιχείο, τη βλέπω σαν μια ενδιαφέρουσα κίνηση άνευ κατανάλωσης ναρκωτικών χωρίς να διαρρηγνύω τα ιμάτιά μου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boss japanizer (κάνει τα ταϊβανέζικα boss να ακούγονται σαν γιαπωνέζικα),

 

Εδω γελασα.  ;D

 

tr-1.jpg

 

Αυτο ηταν το τελειωτικο χτυπημα.  ;D

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blue...δεν υπαρχεις... ;D

 

Για καποιον λογο τα ehx τα γουσταρω πολυ...αλλα δεν μου καθοντε...ολα εχουν εναν δικο τους εντελως ηχο...που δεν ειναι για ολα τα αυτια και γουστα...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπεις κάπου να ισχυρίζονται το αντίθετο?

 

Nαι! Ένα μηχανισμα που λέγεται analogizer (ελεύθερα "αναλογικοποιητής") δημιουργεί αυτόματα το συνειρμό οτι παίρνει κατι που ΔΕΝ είναι αναλογικό και το ΚΑΝΕΙ αναλογικό. Ε, αυτό παίρνει κάτι που είναι αναλογικό στην είσοδό του, άρα ΔΕΝ "αναλογικοποιεί" κάτι. Θα μπορούσε να λέγεται μουντoποιητικός τονοπαχυντής (και πάλι θα κορόιδευα) ;D

 

Εξάλλου, μεγαλύτερος analogizer από το DAC*  δεν μπορεί να υπάρξει :)

 

Επίσης, ούτε σοβαρά το παίρνω ούτε διαρρηγνύω τα ιμάτιά μου (αλλά ελπίζω να το κάνει ο ignantios). Λιακόπουλοι, συνωμοσίες, πυρηνικά αχρείαστα : το θέμα είναι πανάλαφρο (όπως τα όντως βινταζ αναλογικά μου ρούχα) :)

 

_______

* Aπό εκεί βγαίνει και το σύνθημα ΚΑΙ Α ΚΑΙ ΟΥ ΚΑΙ DAC-ΝΔΦΚ ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου