Προς το περιεχόμενο

Κιθαρίστες και τρόποι παιξίματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνοι, και χωρίς αυτά καλά πάμε. Γιατί όμως υπάρχει αυτή η διαφορά στη φιλοσοφία μελέτης? Εξάλλου καλό θα ήταν κάθε κιθαρίστας να έχει πρόσβαση στη γνώση όλων των δυνατών τρόπων πιο οργανωμένα για να βρεί πιο έυκολα αυτόυς που ταιριάζουν στις ανάγκες και τα γούστα του.

 

Δεν έχει να κάνει. Αν αλλάξεις κράτημα στην πένα δεν εξαφανίζεται το ταλέντο. Αυτοί που λες απλά αφιερώνουν όλο το χρόνο τους εκεί για αυτό δεν ακούγονται (αν και ορισμένοι καραγουστάρουν). Δε λέμε για υπερανάλυση και τεχνική σαν αυτοσκοπό, άλλωστε οι ντράμερ δεν κάνουν αυτό, τα μελετάνε βλέπουν τι τους βολεύει και συνεχίζουν με το ρυθμό τους ;D ;D Απλά είμαι περίεργος πως δεν προέκυψε ανάλογη ταξινόμηση στην κιθάρα. Πέρα από προτιμήσεις, για κάθε τεχνική υπάρχουν περιπτώσεις που βολέυει καλύτερα οπότε έχει νόημα η μελέτη τους.

 

Κάποιος προσπάθησε κάποια στιγμή να αναλύσει (και εννοώ, με video closeups, και γενικότερα επιστημονική μέθοδο) το πως γίνεται και κάποιοι παίζουν τόσο απίστευτα γρηγορα και με ακρίβεια. Νομίζω ότι η προσπάθεια έμεινε στη μέση... γιατί άραγε;  ;)

 

Το θέμα είναι πως, σε πείσμα όσων προσπαθούν να τα βάλουν όλα σε (Νέα?) Τάξη (jawohl herr kommandant!!!  :P), διάφορες "λάθος" τεχνικές δείχνουν να λειτουργούν μια χαρά για συγκεκριμένα παιξίματα, κιθαρίστες, είδη κλπ. Το κράτημα της πένας του Morse ας πούμε, μπορείς να το μελετήσεις και χωρίς να έχει όνομα... αλλά το θέμα είναι αν και κατά πόσον (και που) θα σου φανεί χρησιμο και ουσιαστικό.

 

Πρόκειται για "λάθος" κράτημα πένας, έτσι για να ξέρεις.  ;D ;D ;D ;D

 

 

Όχι. Αυτό που προσπαθεί να πεί είναι ότι αυτός ξέρει το σωστό και όλοι οι άλλοι λένε μπούρδες.

 

Afto ine.  8)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάποιος προσπάθησε κάποια στιγμή να αναλύσει (και εννοώ, με video closeups, και γενικότερα επιστημονική μέθοδο) το πως γίνεται και κάποιοι παίζουν τόσο απίστευτα γρηγορα και με ακρίβεια. Νομίζω ότι η προσπάθεια έμεινε στη μέση... γιατί άραγε;  ;)

 

Το θέμα είναι πως, σε πείσμα όσων προσπαθούν να τα βάλουν όλα σε (Νέα?) Τάξη (jawohl herr kommandant!!!  :P), διάφορες "λάθος" τεχνικές δείχνουν να λειτουργούν μια χαρά για συγκεκριμένα παιξίματα, κιθαρίστες, είδη κλπ. Το κράτημα της πένας του Morse ας πούμε, μπορείς να το μελετήσεις και χωρίς να έχει όνομα... αλλά το θέμα είναι αν και κατά πόσον (και που) θα σου φανεί χρησιμο και ουσιαστικό.

 

 

Η προσπάθεια στην οποία αναφέρεσαι είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον (αν και ρε παιδια ειναι τραγικο στα χρόνια που ζούμε αυτα να μην ειναι αυτονόητα). Μάλιστα ορισμένοι πρέπει να δουν πως παίζει ο Scotty Anderson, καθώς και μια συνέντευξη του M.Angelo batio που λέει ότι κάποτε είχε βρεθεί επι σκηνής με έναν μαθητή του L.Coryell o ο οποίος έπαιζε ότι έπαιζε και αυτός με εντελώς διαφορετική τεχνική, πράγμα που ο ίδιος πίστευε ότι ήταν αδύνατον (και φυσικά το ίδιο πίστευε και ο άλλος για αυτός).

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσπάθεια στην οποία αναφέρεσαι είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον (αν και ρε παιδια ειναι τραγικο στα χρίνια που ζούμε αυτα να μην ειναι αυτονόητα). Μάλιστα ορισμένοι πρέπει να δουν πως παίζει ο Scotty Anderson, καθώς και μια συνέντευξη του M.Angelo batio που λέει ότι κάποτε είχε βρεθεϊ επι σκηνής με έναν μαθητή του L.Coryell o ο οποίος έπαιζε ότι έπαιζε και αυτός με εντελώς διαφορετική τεχνική, πράγμα που ο ίδιος πίστευε ότι ήταν αδύνατον (και φυσικά το ίδιο πίστευε και ο άλλος για αυτός).

 

Το βρήκα:

 

http://www.troygrady.com/code.php

 

Σε παραγωγή από το 2004...

 

I rest my case...

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο σωστό είναι αυτό που λές εσύ. Εκτός αν πράττεις το κατά εσένα λάθος, που πάλι σημαίνει ότι ξέρεις το σωστό.

Μπορεις να παιζεις με τις λεξεις οσο θες.Ριξε μια ματια στο κοσμο που ζεις προσεκτικα και μετα ελα να μου πεις.Εκτος και αν εσυ πχ...σχολειο δεν πηγες,τα μαθηματικα τα εμαθες μονος σου..απεδειξες τα θεωρηματα με τον τροπο σου, την ξενη γλωσσα την εμαθες διαβαζοντας απλα λεξεις απο το λεξικο χωρις γραμματικη και συντακτικο κτλ κτλ κτλ....Ναι υπαρχει ο ποιο καταλληλος τροπος για να μαθεις το καθε τι.Αν δεν υπηρχε δεν θα μπορουσε  καν να αφομοιωθει και να συγκεντωθει ολος αυτος ο ογκος γνωσεων που απεκτησε η ανθρωποτητα ανα τους αιωνες.Ακομα τον τροχο θα προσπαθουσες να ανακαλυψεις.Το οτι απλα διαβαζεις αυτα που γραφονται  αυτη τη στιγμη ειναι οτι μεθοδολογικα φτιαχτηκε το συγκεκριμενο συστημα και μαθευτηκε για να μπορεσουμε να το ακολουθησουμε και να συεννοουμαστε...αλλιως θα ησουν στην απεναντι κορφουλα και θα ειδοποιουσες με αναρθρες κραυγες τον...Τασο που το ονομα του τοτε θα ηταν "αααουυεε".

Ζεις σε ενα ολοκληρο κοσμο που ειναι φτιαγμενος ετσι...γιατι νομιζεις οτι η ηλεκτρικη κιθαρα υπακουει σε διαφορετικους κανονες...its beyond me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού κσέρεις πιο είναι το σωστό γιατί με ρωτάς; Δεν υπάρχει λόγος για συζήτηση.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού κσέρεις πιο είναι το σωστό γιατί με ρωτάς; Δεν υπάρχει λόγος για συζήτηση.

Προφανως δεν υπαρχει...εκτος και αν διαφωνεις με οσα εγραψα παραπανω(δεν ακουσα τη γνωμη σου).Η αν εσυ εχεις μαθει ενα διαφορετικο κοσμο...ποιος ξερει μπορει να μιλαμε απο παραλληλα συμπαντα  με κοινη νετ συνδεση ::)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες πήρα την απάντησή μου. Μα πως μου διέφυγε! Ο πραγματικός λόγος που δεν έχουμε καμία τάξη είναι επειδή κατα βάθος όλοι οι κιθαρίστες θέλουμε να (π)σολάρουμε! Ο καθένας μόνος του και το βόλιουμ στο 11 γιατί έτσι είναι πιο δυνατό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού συγκρίνεις τα μαθηματικά, την γραμματική και τον Τάσο με το παίξιμο κιθάρας, μπορώ ποτέ να διαφωνήσω;

 

Ααα, ναι, είμαι δισδιάστατο πλάσμα. Εσείς τα τρισδιάστατα πλάσματα μου φαίνεστε σχεδόν...μαγικοί.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται για "λάθος" κράτημα πένας, έτσι για να ξέρεις.  ;D ;D ;D ;D

 

Φίλε μου εγώ δεν είπα για σωστό και λάθος. Λάθος είναι μόνο άμα δε σου αρέσει. Άλλοι τα λένε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εγώ δεν είπα για σωστό και λάθος. Λάθος είναι μόνο άμα δε σου αρέσει. Άλλοι τα λένε αυτά.

 

Μα... δεν ειπα ότι το είπες εσύ...  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου