Προς το περιεχόμενο

Κιθαρίστες και τρόποι παιξίματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Dreamdancer

Δεν θεωρώ ότι είναι τίποτα σωστό, όπως και τίποτα λάθος. Όπως ξέρει, μπορεί και βολεύεται ο καθένας. Ακόμα και στην κλασσική μουσική. Αν μιλαμε βέβαια για μουσική, δημιουργια και τέχνη. Αν μιλάμε για αθλητισμό και επιδόσεις, άλλο πράγμα.

 

Καταλαβαίνω ότι καθώς έχεις περάσει κάποια χρόνια, προφανώς αφοσιωμένος, στην κλασσική κιθάρα και στις φόρμες στις οποίες σε φορμάραν, δεν μπορείς να επιτρέψεις στον εαυτό σου να δεχτεί ότι μπορεί να υπάρχουν και άλλες δυνατότητες. Αλλά τουλάχιστον μην προσπαθείς να πείσεις τον κόσμο για αυτό που πιστεύεις εσύ.

 

Η κιθάρα δεν είναι θετική επιστήμη.

 

Το να μαθεις ενα οργανο με σωστη τεχνικη φιλε μου δεν ειναι αθλητισμος...οπως και το να γρατζουνας το εξαχορδο κοιτωντας με παθιαρικο βλεμα το κοριτσακι μπροστα και τιναζοντας το μαλλι δεν ειναι απαραιτητα..τεχνη.

 

η κιθαρα ειναι μια δεξιοτητα οπως οτιδηποτε.Αν τη μαθεις σωστα εχεις και τα καλυτερα αποτελεσματα.Αυτοι που μαθαινουν κλασσικη η πχ αντιστοιχα οργανα δεν ειναι αθλητες...ειναι καλοι μουσικοι που και ξερουν τι παιζουν και εχουν την..δυνατοτητα να το παιζουν.Η καλη τεχνικη ειναι εργαλειο οχι τροχοπεδη...πες μου που την βλεπεις την ελευθερια οταν δεν μπορεις να εκτελεσεις αυτα που εχεις στο μυαλο σου(η αυτα που ειχε στο μυαλο του ο συνθετης του κομματιου).Εχεις δυο επιλογες..ειτε αναδιπλωνεσαι και λες αυτα ειναι χαζομαρες και ....αθλητισμος-μιας και ειναι περαν των δυνατοτητων σου- ειτε ανασκουμπωνεσαι και μαθαινεις σοβαρα.

 

Οσο για την κλασσικη την αναφερω σαν παραδειγμα.Θα μπορουσε να ηταν οποιοδηποτε αλλο οργανο.Εξαλλου εχω πολλα περισσοτερα χρονια πλεον που παιζω ηλεκτρικη παρα κλασσικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Freerock ευχαριστώ για τη νορμάλ απάντηση. Ξέρεις τι, μάλλον έπρεπε να το βάλω στο φόρουμ των κρουστών το θέμα γιατί αύτοί είναι που τα μελετάνε, ενώ εμείς τα θεωρούμε αυτονόητα από το μηδέν όλα αυτά ή είμαστε της φιλοσοφίας "όπως την πιάσω πρώτη φορά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και άσχετο με το αρχικό θέμα μου (σπλιτ παίζει?), ρε π****η μου δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το κόλλημα από που βγήκε, ότι όποιος ξέρει δυο πράγματα παραπάνω δε νιώθει τη μουσική... Και γιατί το έχουν μόνο αυτοί που ξέρουν δυο πράγματα λιγότερα. Βγήκε ποτέ κανείς να πεί ότι έμαθε chord substitutions και από τότε δεν μπορεί να παίξει?

 

Αν δεν διαβάζεις αυτά που θέλεις να διαβάσεις, ίσως να καταλάβεις αυτά που λέω. Πάντως, δεν λέω αυτά που εσύ καταλαβαίνεις.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μαθεις ενα οργανο με σωστη τεχνικη φιλε μου δεν ειναι αθλητισμος...

 

Λοιπόν, πραγματικά δεν μπορώ να συζητήσω με κάποιον που μιλάει για μια σωστή και άγια τεχνική, δλδ αυτή που ξέρει αυτός, και δεν μπορεί να δεχτεί ότι σε ένα όργανο μπορεί να υπάρχουν χιλιάδες διαφορετικές τεχνικές και να είναι όλες σωστές γιατί απλώς αυτές βολεύουν αυτούς που τις χρησιμοποιούν.

 

Στο παλαιότερο θέμα, σου έβαλα βίντεο από τους τεχνικότερους κιθαρίστες που δεν χρησιμοποιούσαν την τεχνική που εσύ θεωρείς σωστή.

 

Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Freerock ευχαριστώ για τη νορμάλ απάντηση. Ξέρεις τι, μάλλον έπρεπε να το βάλω στο φόρουμ των κρουστών το θέμα γιατί αύτοί είναι που τα μελετάνε, ενώ εμείς τα θεωρούμε αυτονόητα από το μηδέν όλα αυτά ή είμαστε της φιλοσοφίας "όπως την πιάσω πρώτη φορά".

Οχι,μην το λες αυτο. ;)

Ολα διαμορφωνονται,αλλαζουν και βρισκουμε αυτο που μας βολευει στον χρονο μεσα απο την μελετη και τις προσωπικες δοκιμες ή τις υποδειξεις-προτασεις ενος δασκαλου.

Αφου μπορουμε να συνεννοουμαστε,ολα καλα!

Απ την αλλη δε νομιζω οτι υστερουμε ονοματολογιας εναντι των ντραμερς.

Μην βγαζεις αυτο το συμπερασμα επειδη δεν καταλαβαινουμε τι ακριβως ειναι το snare grip.

Γι αυτους μπορει να ειναι κινεζικα το ''hamer on'' π.χ.

Παιζε κιθαρα φιλε μου! :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν διαβάζεις αυτά που θέλεις να διαβάσεις, ίσως να καταλάβεις αυτά που λέω. Πάντως, δεν λέω αυτά που εσύ καταλαβαίνεις.

 

Ναι, και εγώ εκεί που δε σου άρεσε εννοούσα κάτι άλλο από αυτό που διάβασες. Ετσι γίνεται και κουβέντα και είμαστε όλοι αγαπημένοι, σωστός?

 

Απ την αλλη δε νομιζω οτι υστερουμε ονοματολογιας εναντι των ντραμερς.

Μην βγαζεις αυτο το συμπερασμα επειδη δεν καταλαβαινουμε τι ακριβως ειναι το snare grip.

Γι αυτους μπορει να ειναι κινεζικα το ''hamer on'' π.χ.

 

Άλλο το ένα άλλο το άλλο όμως. Το ένα είναι τεχνική παιξίματος, πως να κρατάς τη μπακέτα, και του κάνουν ολόκληρη ανάλυση. Το χάμερ ον είναι μουσική τεχνική, άσχετο με το πως βολεύεται να το παίζει ο καθένας. Τη στιγμή που ξέρουμε ότι έχουμε ένα-δύο-πέντε διαφορετικά γκριπ και εμείς στην πένα άλλες τόσες θέσεις χεριού αλλά και 500 είδη πενας, αφού όλα αυτά επηρεάζουν τον ήχο που βγάζουμε γιατί να μην είναι πιο εύκολο να τα μελετήσει όποιος θέλει να βρει τι τον βολεύει καλύτερα?

 

Τωρα θα μου πείς ποιος είμαι εγώ που πάω να αλλάξω τον κόσμο, ε δε θέλω να αλλάξω τον κόσμο με το ζόρι. Να ακούσω γνώμες θέλω αλλά μερικοί λενε τα δικά τους.

 

Παιζε κιθαρα φιλε μου! :)

 

Κάτσε, πρώτα πρέπει να μάθω στους άλλους να παίζουν όπως θέλω εγώ! Μόνο έτσι! Δε γκρηκ γουέη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε, πρώτα πρέπει να μάθω στους άλλους να παίζουν όπως θέλω εγώ! Μόνο έτσι! Δε γκρηκ γουέη...

 

Πάντως εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί αρπάχτηκες εξαρχής.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ακούσω γνώμες θέλω αλλά μερικοί λενε τα δικά τους.

 

Από πλευράς μου σου ζητάω ταπεινά συγγνώμη και υπόσχομαι στο εξής, στα θέματα που ανοίγεις, να λέω τα δικά σου, και να έχω μόνο τη δική σου γνώμη.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί αρπάχτηκες εξαρχής.

 

Επειδή μπήκες και άρχισες να πετάς άσχετες παπαριές με το θέμα ίσως?

 

Από πλευράς μου σου ζητάω ταπεινά συγγνώμη και υπόσχομαι στο εξής, στα θέματα που ανοίγεις, να λέω τα δικά σου, και να έχω μόνο τη δική σου γνώμη.

 

Άντε πάλι... βρε άνθρωπε μη μπερδεύεις τα ποστ μεταξύ τους. Σε λένε και εσένα χταπόδι ή κάνουμε με διχασμένη προσωπικότητα? Εσύ συμφωνούμε-διαφωνούμε δεν άρχισες να πετάς άσχετα ούτε να τσακώνεσαι με τους δίπλα σε δικό μου θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέλλον σου προβλέπεται λαμπρό. Συνέχισε την καλή δουλειά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου