Προς το περιεχόμενο

Τενοντιτιδα και αλλοι τραυματισμοι


lampofgod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανεις δεν ειπε οτι κοπηκε ο τενοντας παιζοντας τυμπανα.

Ο Περικλης ειπε πως γενικα παιζει με κομμενο τενοντα ο συγκεκριμενος ντραμερ και ειναι και αρκετα ενθαρρυντικη πληροφορια κιολας. Ειχαμε το αστερι των def leppard και τωρα μαθαινουμε και για αλλους.

(φυσικα δεν  συγκρινω τπτ κτλπ κτλπ)

Ακριβως ετσι !!!

Αυτες οι ενοχλησεις μου ειχαν τυχει και μενα στο παρελθον (μετα απο διακοπες 7 ημερων γυρισα και ''πλακωθηκα στο κοπανημα'' ξερεις τωρα ...23 χρονων αμυαλος ..Οποτε το βραδυ στο μαγαζι απλως επαιζα με το ενα χερι μετα απο μιση ωρα παιξιμο.Ευτυχως υπηρχε ο ντραμμερ απο την αλλη ορχηστρα και με αντικατεστησε 3 μερες .Ο γιατρος μου εδωσε κατι χαπια &μια αλοιφη και ολα καλα. Σιγουρα δεν ηταν τενοντιτιδα ηταν καποιο ζορισμα που ολοι λιγο πολυ παθαινουμε απο καο ζεσταμα η αποτομο ''πλακωμα''.Παντως μη φοβασαι λιγη ξεκουραση και προσοχη οταν ανεβαζεις ρυθμους στη μελετη σου....απαλα και σταθερα .Καλη μερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@ΝORDIC οτι πεις εσυ ''γιατρε μου''.Δηλαδη εσυ θα μας πεις τωρα ποια ειναι τα αυτονοητα ,ποιος εχει μεγαλυτερη εμπειρια και οτι ο Τενοντας του Τerry Bozzzio δεν κοπηκε αλλα το ανεβασε στο site του για να τον λυπηθουνε.

Επισης να καταλαβαινουμε και τι γραφουμε (ειναι μια απο τις πολλες φορες που με κοντραρεις χωρις λογο ) Σε εχω παρακαλεσει στο παρελθον να διαβαζεις πιο προσεκτικα τι γραφουμε στο forum και εσυ δεν...!!!!!!!!!!!!!Ενταξει ,δικαιωμα σου αλλα μην μας την λες και απο πανω !!

Εγω εχω καταθεσει και τα χρονια που παιζω και την ηλικια μου αλλα και εχω ανεβασει και cd live με την μπαντα μου στο forum/clips .Εσυ δεν ξερω αν εχεις κανει κατι παρομοιο (ισως δεν το αντιληφθηκα ) Οποτε μαθε πρωτα με ποιον ''συνομιλεις '' και μετα απο τις αναλογες ''καταθεσεις ''

σου τα ξαναλεμε παντα στο φιλικο !

 

 

 

Ειναι κακια συνηθεια να εισαι καχυποπτος και να νομιζεις οτι σε κοντραρουν ολοι..Σε ρωτησα μετραμε τις εμπειριες μας?

Γενικα εχεις μια ταση να υπενθυμιζεις σε ολους την εμπειρια σου ανευ προφανους αιτίας...

Γιατι στο τελος δειχνεις σαν να αποζητας επιβεβαιωση εδω στο φορουμ κατι το οποιο θα σου ηταν αδιαφορο εντελως αμα οπως λες εχεις τυχει ηδη επιβεβαιωσης στον "πραγματικο" κόσμο με την πολυχρονη πορεια σου στο αντικειμενο.

Επισης, ακριβως λογω της εμπειριας που ισχυριζεσαι πως εχεις πανω στο σετ επιμενω και σε ρωταω, για την τυχον τεντονιτιδες

Επι της ουσίας τωρα..

Οσον αφορα τα λεγομενα σου προσεκτικα τα διαβασα και την μια μου αναφερεις οτι λογω πολυχρησιας το επαθες και μετα στο καπακι μου γραφεις κατι εντελως αοριστο και παραπλανητικο:

Αυτα nordic και οπως εχουμε ξαναπει πολλακις στο παρελθον :αλλο να εισαι μουσικος εν ενεργεια και να κουβαλας 30 χρονια εμπειριας πανω στο διαφορα παλκο και αλλο να εισαι μαθητευομενος και να παιζεις 1-2 φορες το μηνα (στην καλυτερη περιπτωση )

Που ειτε μου την λες, ειτε αναφερεσαι στην ηλικιακη αντοχη γενικα.

Οποτε γινε σαφης σε αυτα που γραφεις χωρις υπονοούμενα και γκριζες ζωνες.

 

Υ.σ.Δεν ειπα οτι ο  τενοντας του Bozzio δεν κοπηκε.Απλα γνωριζω επι της ουσιας ποσο ευκολο ή δυσκολο ειναι να κοψεις τενοντα και υπαρχουν πολλοι παραγοντες που δεν εχουν να κανουν με το παιξιμο πανω στα τυμπανα.Αλλα μιας και το ανεφερες θα το τσεκαρω στο forum του για λεπτομερειες.

 

edited by ndnikola

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς το θεώρησα αυτονόητο: όταν βλέπετε να παρεμβαίνει κάποιος από την συντονιστική ομάδα, αυτό δεν πρέπει να λαμβάνεται ώς σημάδι για να περάσετε στην αντεπίθεση. Επ ουδενί δεν θέλουμε να σταματήσει η κουβέντα, οπότε συνεχίστε σε ήπιους τόνους, ώστε να μην γινόμαστε μπίλιες.

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχραιμια παιδια  :)

Ευχαριστω για τις απαντησεις και τις συμβουλες.

Δεν ειπα ομως οτι εχω τενοντιτιδα , απλα καποιες ενοχλησεις που απλα θα το ψαξω και σε γιατρο.

Αν αμφιβαλλουμε οτι η ενασχοληση με μουσικο οργανο μπορει να προκαλεσει τενοντιτιδα ,δεν ειμαι ο πιο καταλληλος να απαντησω  αλλα μπορουμε να κανουμε ενα search στο νοιζ με την συγκεκριμενη λεξη(φυσικα και ενας απο τους πολλους λογους μπορει να ειναι λανθασμενη τεχνικη). Νομιζω πως το συνδρομο καρπιαιου σωληνα λεγετε και νοσος του γραφειου...νομιζω..

Λοιπον εκτος απο το απαραιτητο ζεσταμα , μπορουμε να κανουμε κατι αλλο? πχ το να γυμναζουμε τον καρπο μας ειναι υπερβολικο ή ειναι στα πλαισια της προληψης ?

:)

 

Κανενας δεν αμφιβαλλει οτι μπορει να προκληθει τεντονιτιδα με λανθασμενη τεχνικη...

Κατι πολυ σημαντικο αν δεν το γνωριζεις ηδη...

Πρεπει να εχεις κενο μεταξυ του αντιχειρα και δεικτη την ωρα που παιζεις...

Προσεξε την ωρα που παιζεις αν ο αντιχειρας κολαει πανω στον δεικτη εστω και ασυναισθητα και διορθωσε το.Ειναι ενας πολυ καλος λογος που μπορει να αρχισει με μικροενοχλησεις και να οδηγησει μεχρι και σε τεντονιτιδα.

Κατι που εγω εχω βρει χρησιμο ειναι το streching πριν το παιξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ποιό? ... το να παίζεις τύμπανα ή το να σκαβεις σε χωράφι?! ...  ;D

 

Χαχαχα..Το αλλο το ξερεις??

Ποσα τυμπανα χρειαζονται για να βγαλουν μια οκταβα?? ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα αυτο που μου φαινεται περιεργο ειναι η αιτιολογηση "το εγραψε ο terry bozzio στο σαιτ του" νταξει αφου το εγραψε αυτος πρεπει να το παρουμε σαν κατι το οποιο ειναι 100% αληθες. εξαλλου ο τερυ ποτε δεν θα εγραφε αρλουμπες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα αυτο που μου φαινεται περιεργο ειναι η αιτιολογηση "το εγραψε ο terry bozzio στο σαιτ του" νταξει αφου το εγραψε αυτος πρεπει να το παρουμε σαν κατι το οποιο ειναι 100% αληθες. εξαλλου ο τερυ ποτε δεν θα εγραφε αρλουμπες  ;D

Ρε συ davidoff μαλλον παρεξηγησες τα γραφομενα μου  .ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ TOY Τερρυ ειναι ενα απο αυτα που ξερω και το ανεφερα επειδη ειναι διασημος .Επισης ξερω και αλλα ντοπια παραδειγματα απο αλλους συναδελφους ντραμμερς που εχουν παθει χοντρες ζημιες και τραβιουνται ακομα.ΑΛΛΑ κανεις απ'οτι ξερω δεν εχει κοψει τενοντα .Ο BOZZIO ΤΟ ΕΠΑΘΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ .( 61 ετων ειναι και παιζει οτι πιο power του ζητησουν καποια στιγμη θα το παθαινε ) .Ελπιζω να εγινα κατανοητος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα..Το αλλο το ξερεις??

Ποσα τυμπανα χρειαζονται για να βγαλουν μια οκταβα?? ;D ;D ;D ;D ;D ;D

  Δύο! ... το ένα σε Χ νότα και το άλλο Χ, μια οκτάβα πάνω. Όποιος δεν είναι κουτός, αποφεύγει να ρωτά ... τα αυτονόητα ... Χί,χί,χί ...  ;D

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να είμαι λιγάκι άκυρος τώρα βέβαια :P,αλλά βρήκα δυο άρθρα με αρκετό ενδιαφέρον!Το πρώτο έχει τον ορισμό,συμπτώματα κλπ,ενώ το δεύτερο αναφέρεται στο συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε...Βουαλά--->

 

http://www.mileikanea.gr/ygeia/1633-tenontitida

 

http://www.sportsrehab.com/drumminginjuries.htm#tendon

 

Ααα και κατι ακόμη που ήθελα να σημειώσω.Στις αρχές του 2010 είχα αγορασει ένα βιβλίο με τίτλο"Σωματικά και Ψυχολογικά προβλήματα των Μουσικών¨,του Ηλία Σακαλάκ.Αναφέρεται βέβαια για μουσικούς της κλασσικής αλλά όπως και να έχει πιστεύω οτι θα βρείτε-αρκετοί-αρκετό ενδιαφέρον...Κάντε το δώρο στον εαυτό σας τώρα που είναι και Κρίστμας :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου