Προς το περιεχόμενο

Τενοντιτιδα και αλλοι τραυματισμοι


lampofgod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Εγώ πάλι ... παθαίνω τενοντίτιδες, αλλά ... απο το τέννις και απο τα βάρη ... Απο τις μπαγκέτες όμως ... τί να σας πω βρε παιδιά, ... κομμάτι δύσκολο μου φαίνεται πώς ... !

 

Eλα να απορησουμε μαζι..σου εχω κρατημενη θεση..Θελει πολυ κοπο και χρονο για να το καταφερεις αυτο.. ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτα nordic και οπως εχουμε ξαναπει πολλακις στο παρελθον :αλλο να εισαι μουσικος εν ενεργεια και να κουβαλας 30 χρονια εμπειριας πανω στο διαφορα παλκο και αλλο να εισαι μαθητευομενος και να παιζεις 1-2 φορες το μηνα (στην καλυτερη περιπτωση ).

 

 

Για να καταλαβω καλυτερα,συγκρινουμε ποιος την εχει μεγαλυτερη??..(την εμπειρια...)

ή μιλας καθαρα για σωματικη συγκριση ηλικιακα και μου λες οτι εισαι κουρασμενο παλικαρι?

 

Και μια συμβουλη η πολλη μελετη οταν δεν βρισκει εφαρμογη (σε live -recording ) κινδυνευει να γινει ''αρρωστια''και να την μισησεις (οχι προσωπικα εσυ αλλα οποιοσδηποτε που μελεταει επι χρονια και καθεται απραγος οσον αφορα την εφαρμογη της ).Καλο απογευμα.

 

 

 

Δεν μου λες κατι καινουριο..Απλα το αυτονοητο..Technique without music is practice.... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Εξ αλλου και οι δυο τενοντιτιδες δεν αφορουν καρπο η δαχτυλα αλλα δεξι ακρακανθιο τενοντα και αριστερο τενοντα που φυεται στην ωμοπλατη.(δεν θυμαμαι πως τον λενε) .Οι ωρες μελετης τοτε ηταν απο 4-6 ημερησιως(ο θεος να την κανει μελετη κοπανημα ηταν !!)και στο μαγαζι απο 3-6 ωρες αναλογως ποτε καναμε και το ρεπο της αλλης ορχηστρας .

 

 

Για να κινηθεις πανω στο σετ χρησιμοποιεις ωμους και ωμοπλατη όμως..Οπότε μην το θεωρεις οτι και αυτο δν μπορει να επαιξε τον ρολο του.Αλλα σιγουρα οταν μιλας για πολυχρησια και οπως υποπτευομαι χειρωνακτικη εργασια σιγουρα απλα θα ητανε το κερασακι στην τουρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλα να απορησουμε μαζι..σου εχω κρατημενη θεση..Θελει πολυ κοπο και χρονο για να το καταφερεις αυτο.. ;D ;D ;D ;D ;D

  Ποιό? ... το να παίζεις τύμπανα ή το να σκαβεις σε χωράφι?! ...  ;D

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ΝORDIC οτι πεις εσυ ''γιατρε μου''.Δηλαδη εσυ θα μας πεις τωρα ποια ειναι τα αυτονοητα ,ποιος εχει μεγαλυτερη εμπειρια και οτι ο Τενοντας του Τerry Bozzzio δεν κοπηκε αλλα το ανεβασε στο site του για να τον λυπηθουνε.

Επισης να καταλαβαινουμε και τι γραφουμε (ειναι μια απο τις πολλες φορες που με κοντραρεις χωρις λογο ) Σε εχω παρακαλεσει στο παρελθον να διαβαζεις πιο προσεκτικα τι γραφουμε στο forum και εσυ δεν...!!!!!!!!!!!!!Ενταξει ,δικαιωμα σου αλλα μην μας την λες και απο πανω !!

Εγω εχω καταθεσει και τα χρονια που παιζω και την ηλικια μου αλλα και εχω ανεβασει και cd live με την μπαντα μου στο forum/clips .Εσυ δεν ξερω αν εχεις κανει κατι παρομοιο (ισως δεν το αντιληφθηκα ) Οποτε μαθε πρωτα με ποιον ''συνομιλεις '' και μετα απο τις αναλογες ''καταθεσεις ''

σου τα ξαναλεμε παντα στο φιλικο !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχραιμια παιδια  :)

Ευχαριστω για τις απαντησεις και τις συμβουλες.

Δεν ειπα ομως οτι εχω τενοντιτιδα , απλα καποιες ενοχλησεις που απλα θα το ψαξω και σε γιατρο.

Αν αμφιβαλλουμε οτι η ενασχοληση με μουσικο οργανο μπορει να προκαλεσει τενοντιτιδα ,δεν ειμαι ο πιο καταλληλος να απαντησω  αλλα μπορουμε να κανουμε ενα search στο νοιζ με την συγκεκριμενη λεξη(φυσικα και ενας απο τους πολλους λογους μπορει να ειναι λανθασμενη τεχνικη). Νομιζω πως το συνδρομο καρπιαιου σωληνα λεγετε και νοσος του γραφειου...νομιζω..

Λοιπον εκτος απο το απαραιτητο ζεσταμα , μπορουμε να κανουμε κατι αλλο? πχ το να γυμναζουμε τον καρπο μας ειναι υπερβολικο ή ειναι στα πλαισια της προληψης ?

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν ειπε οτι κοπηκε ο τενοντας παιζοντας τυμπανα.

Ο Περικλης ειπε πως γενικα παιζει με κομμενο τενοντα ο συγκεκριμενος ντραμερ και ειναι και αρκετα ενθαρρυντικη πληροφορια κιολας. Ειχαμε το αστερι των def leppard και τωρα μαθαινουμε και για αλλους.

(φυσικα δεν  συγκρινω τπτ κτλπ κτλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχραιμια παιδια  :)

Ευχαριστω για τις απαντησεις και τις συμβουλες.

Δεν ειπα ομως οτι εχω τενοντιτιδα , απλα καποιες ενοχλησεις που απλα θα το ψαξω και σε γιατρο.

Αν αμφιβαλλουμε οτι η ενασχοληση με μουσικο οργανο μπορει να προκαλεσει τενοντιτιδα ,δεν ειμαι ο πιο καταλληλος να απαντησω  αλλα μπορουμε να κανουμε ενα search στο νοιζ με την συγκεκριμενη λεξη(φυσικα και ενας απο τους πολλους λογους μπορει να ειναι λανθασμενη τεχνικη). Νομιζω πως το συνδρομο καρπιαιου σωληνα λεγετε και νοσος του γραφειου...νομιζω..

Λοιπον εκτος απο το απαραιτητο ζεσταμα , μπορουμε να κανουμε κατι αλλο? πχ το να γυμναζουμε τον καρπο μας ειναι υπερβολικο ή ειναι στα πλαισια της προληψης ?

:)

Lampofgpd πιστευω οτι ειδες με τι ''πνευμα'' σου απαντησα αρχικα .Απλως παραθεσα την δικη μου εμπειρια και ''καποιοι '' εχουν την ικανοτητα να δινουν συμβουλες λες και ειναι γιατροι.

Εσυ αν εχεις ενοχλησεις να δεις ενα ΓΙΑΤΡΟ κανονικο και οχι εμενα η καποιον αλλο που εχει το ιδιο η παρομοιο προβλημα .Τωρα ο davidoff γραφει οτι ο τενοντας δεν κοβεται ...φιλε μου καλυτερα να ρωτησεις καποιον ειδικο ορθοπεδικο ...τι νομιζεις οτι ο Terry Bozzio ανεβασε μπουρδες στο site του;Ο ανθρωπος εκανε να παιξει 6-7 μηνες και ο τενοντας αντικατασταθηκε απο τον μυ που γυμναστηκε ειδικα γι'αυτο το σκοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω καταθεσει και τα χρονια που παιζω και την ηλικια μου αλλα και εχω ανεβασει και cd live με την μπαντα μου στο forum/clips .Εσυ δεν ξερω αν εχεις κανει κατι παρομοιο (ισως δεν το αντιληφθηκα ) Οποτε μαθε πρωτα με ποιον ''συνομιλεις '' και μετα απο τις αναλογες ''καταθεσεις ''

Άσχετα με την θεματολογία της αντιπαράθεσης: σε καμία περίπτωση δεν είναι επιχείρημα στον διάλογο το 'εγώ έχω παίξει με τον τάδε, ήμουν στα πάλκα κλπ κλπ'. Εαν νιώθετε κάθε φορά την ανάγκη να το 'θυμίζετε' στην κουβέντα, ο αναγνώστης εύκολα μπορεί να θεωρήσει ότι είστε ανασφαλείς σχετικά με το επίπεδό σας και ζητάτε επιβεβαίωση. Με άλλα λόγια, αποφεύγετε τα επί προσωπικού "ξέρεις ποιος είμαι εγώ" στην συζήτηση, σας βλάπτουν πολύ περισσότερο από όσο σας βοηθάνε. Τέλος,

σου τα ξαναλεμε παντα στο φιλικο !
πόσοι γράφετε με τον λογαριασμό "pericles"?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου