Προς το περιεχόμενο

Tap tempo σε tremolo πεταλάκι... τόσο καλό όσο ακούγεται?


NoIzY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβαζα κάποια ποστ εδώ μέσα για τα tremolo... Συγεκριμένα, ότι αν το πεταλάκι δεν έχει tap tempo προκύπτουν προβλήματα συγχρονισμού σε live καταστάσεις κλπ...

 

Ποστάρω λοιπόν το παρακάτω άρθρο σαν τροφή για σκέψη, δε θέλω να εκφράσω ακόμα το αν συμφωνώ ή διαφωνώ...

 

Θα ήθελα να δω τις απόψεις σας.

 

Why Delay should be the only tap tempo effect (<--link είναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα κάποια ποστ εδώ μέσα για τα tremolo... Συγεκριμένα, ότι αν το πεταλάκι δεν έχει tap tempo προκύπτουν προβλήματα συγχρονισμού σε live καταστάσεις κλπ...

 

Ποστάρω λοιπόν το παρακάτω άρθρο σαν τροφή για σκέψη, δε θέλω να εκφράσω ακόμα το αν συμφωνώ ή διαφωνώ...

 

Θα ήθελα να δω τις απόψεις σας.

 

Why Delay should be the only tap tempo effect (<--link είναι)

 

Δε διαφωνω αλλα και διαφωνω... ;D

 

Καλα τα λεει οτι αν εχεις πχ τρεμολακι σε γρηγορες ταχυτητες δε χρειαζεται tap.

 

Αλλα λεει και κατι αλλο. Πως με το tap δε μπορεις να εισαι 100% in time με το drummer σου γιατι το ποδι σου θα εχει καποια msec αποκλιση απο το beat. Και αυτα τα 10-15 msec μετα απο 35-40 δευτερολεπτα στο τραγουδι δηλαδη μετα απο εναν αριθμο μετρων θα εχουν γινει 600msec και θα ειναι απολυτα αντιληπτα.

 

Και ΠΑΛΙ ομως τη λυση στη δινει το ...tap tempo. Δεν εχεις παρα να πατησεις δυο φορες το tap και..... IN time again. ;D

Μια ακομα λοιπον θαυμαστη λειτουργια του tap tempo switch ειναι οτι δεν υπαρχει καποιος περιορισμος μιας φορας ανα τραγουδι! ;D

 

Επειδη ο τυπος αναφερθηκε στο tremolo συγκεκριμενα, θυμαμαι πριν 2,3 χρονια που παιζαμε εμπορικα ποπροκακια μια ομηρικη μαχη με το drummer μου. Ηταν να παιξουμε το ''Boulevard of broken dreams'' και δεν ειχα tremolo με tap. Το κομματι δεν το παιξαμε ποτε  ;D  :D

 

Κατ'εμε λοιπον σε live καταστασεις οπου θες ΓΡΗΓΟΡΟ και ON THE FLY ελεγχο η μικρη εμπειρια μου λεει πως το tap ειναι ο καλυτερος μας φιλος.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρησιμοποιώ το tremolo σε όλα τα κομμάτια που παίζω στα live. Σε αυτά που το κάνω όμως, έχω φωτογραφισμένη (στην μνήμη μου :) την θέση στην οποία πρέπει να βρίσκεται το rate για το κάθε κομμάτι. Από εκεί και πέρα, φροντίζω το παίξιμό μου να είναι timed με τον drummer (το stroke μου δεν είναι πάντα στην 'θέση'), και μέχρι στιγμής ο drummer δεν με έχει σκοτώσει, απεναντίας, θα λεγα πως παίζουμε 'σωστά' μεταξύ μας. Αυτό δεν σημαίνει ότι θεωρώ το tap κακό ή άχρηστο, αλλά προσωπικά δεν θα θυσίαζα χρήμα και χώρο στο pedalboard για να το έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω δεν εχω Tap tempo στο tremolo μου αλλα δεν εγινε και τιποτα  ;D

το εχω παντα σε μια ρυθμιση και ταιριαζει παντου  ;D

ασε ρε πολυ μπερδεμα και αλλο tap εχουμε να συγχρονιζουμε το delay φτανει  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν να παιξουμε το ''Boulevard of broken dreams'' και δεν ειχα tremolo με tap. Το κομματι δεν το παιξαμε ποτε  Grin  Cheesy

 

& φαντασου οτι στο δισκο το εφε..ΔΕΝ ειναι τρεμολο... ;D ;D (κομμενο και ραμμενο στα pro tools ειναι... ;D)

 

προσωπικα επειδη χρησιμοποιω πολυ τρεμολο το θεωρω απαραιτητο το tap tempo.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσθετη Δυνατότητα.Για κάποιους χρήσιμη για κάποιους όχι.Ανάλογα το είδος μουσικής,διαφέρει η χρήση της.Βρες όμως το τρέμολο ή το delay που σου αρέσει ηχητικά 100% και θα σου πω που θα το γράψεις το tap tempo.... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες όμως το τρέμολο ή το delay που σου αρέσει ηχητικά 100% και θα σου πω που θα το γράψεις το tap tempo.... ;D ;D

 

Αυτος θα το γραψει. Ο ντραμερ οχι. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε ρε πολυ μπερδεμα και αλλο tap εχουμε να συγχρονιζουμε το delay φτανει  ;D

 

Αν και θεωρω πολυ χρησιμο το tap δεν εχω παρα να συμφωνησω με τα παραπανω.

 

Βεβαια για να το παμε και πιο μακρια, εχουν βγει universal tap tempo switchers.... Που συγχρονιζουν οσα εφε μας εχουν δυνατοτητα tap.

Παντως εγω μπορω και να ζησω με ενα tap delay + tremolo tap. Για λιγο tap dancing δε χαλασε κι ο κοσμος.  ;D

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την Μ9 παντως, αυτα τα προβληματα που λετε με τα ταπ και τον συγχρονισμο ντιλει - τρεμολο και λοιπα εγω τα χω λυσει. Ταπ και κατω.

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου