Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά keyboard με αεροπλάνο


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.

Οταν ταξιδεύω με αεροπλάνο για να παίξω κάπου, προβληματίζομαι πάντα με τις συσκευασίες των keyboards μου. Συνήθως τυλίγω πάνω από τις μαλακές θήκες αυτό το νάιλον με τις φυσαλίδες και όταν πάω στο αεροδρόμιο τα τυλίγω και με εκείνο το ναίλον που έχουν αυτοί (το μηχάνημα).Η λύση αυτή όμως δεν είναι σίγουρη.Εχει τύχει να πάρω το όργανο σπασμένο μετά από ταξίδι.

 

Πήρα πρόσφατα flight case αλλά το πρόβλημα είναι ότι αυξάνεται πολύ το βάρος κι ετσι είναι σχεδόν απίθανο να πάρω πάνω από ένα όργανο μαζί μου, μιας και ζυγίζει μαζί με τη βαλίτσα περίπου 22-23 κιλά το ένα.

 

Πέιτε μου καμία λύση ρε παιδιά. Τι κάνετε εσεις σε ανάλογες περιπτώσεις; Γνωρίζεται ποιο είναι το κόστος ανα κιλό αν υπερβεις το όριο βάρους;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Εξαρτάται από την εταιρία. Με ένα πρόχειρο search βρήκα αυτό. Εαν μιλάς για ταξίδια στην Ελλάδα, μπορείς να δεις τα sites των βασικών αερομεταφορέων ή να τους τηλεφωνήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντιμετώπισα πρόβλημα πριν από χρόνια - και ακόμη κάνω καμμιά 12-15αριά ταξίδια στο εξωτερικό και κατά καιρούς, και μέσα στην Ελλάδα.

Το πρόβλημα ΔΕΝ λυνεται παρά μόνο με μία λύση: VSts, modules ή μικρά πλήκτρα

Εξηγούμαι: αγοράσα πριν από χρόνια το Xv2020 και ταξιδεύω μαζί του, με το Μacbook και με τα ωραία μου VSTs. Και ένα κοντρόλερ 2 οκτάβες. Οπου πάω μου νοικιάζουν ένα Nord και ένα Axiom (αυτά έξω). Ολα χωράνε μέσα σε μία M Audio gig bag, μαζί με κάρτα ηχου, καλώδια κτλ κτλ. Στις πολύωρες αλλαγές σε διάφορα αεροδρόμια μακαρίζω τον εαυτό μου για τη τσαντούλα!

Στα ελληνικά live ταξιδεύω/α με αεροπλάνο ΜΟΝΟ με τα Nord (Electro 2, Lead 2) σε soft case - το maximum! Aπό κει και πέρα πληρώνεις overload και μάλιστα πολλά λεφτά! Το κατάλαβα όταν, από Ρώμη-Αθήνα μου ζήτησαν 40 ευρώ μόνο για το softcase που μου είχε χαρίσει ο συνεργάτης μου. Εκτοτε το softcase χαρίστηκε σε φιλό στην Αθήνα και όποτε ταξιδεύω με τα keyboards -και όχι την M Audio- παίρνω τα Νορτάκια μου και καθάρισα... Πλέον το συνιστώ σε όλους. Αλλιώς πληρώνεις γαμη****κα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θελω να τρομάξω κανεναν, αλλα πριν ενα μήνα, πηγα Κυπρο, με το Kurzweil k2661.

 

Απο τη στιγμή που ολα ηταν πληρωμένα, το εβαλα στις αποσκευες, με σκληρη flight case, με εξτρα 2πλη επενδυση σφουγγαρι απο μεσα, και τυλιγμένο, με εξτρα (τριπλο) σφουγγαρι στην οθονη....

 

Λεω νταξει, αν δεν περάσει οδοστρωτήρας απο πανω του δεν παθαίνει τιποτα....

 

Τα νταααααα. 4 σπασμενα πλήκτρα παρακαλώ....πως? ουτε μπορω να φανταστω :)

 

Η λύση μαλλον ειναι ρακ και να σου εχουν καποιο midi keyboard. Αν εσπασε οργανο με τα μετρα που πηρα, παει να πει οτι περνουν απο εξτριμ κακομεταχείριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολως τυχαίως κι εμένα όταν πήγα Κύπρο εγινε η στραβή (χωρίς να σημαίνει τίποτα αυτό βέβαια).

Εγώ δεν το είχα τυλίξει τόσο καλά βέβαια αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι μου σπάσε όλη η δεξιά πλευρά του triton extreme  μου.

 

Είδα ότι η ολυμπιακή χρεώνει 2 ευρώ ανα κιλό.

Θα πάρω να ρωτήσω.

 

Το πρόβλημα παραμένει άλυτο όμως. Δεν μπορούμε να κουβαλήσουμε 2 όργανα με flight case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολως τυχαίως κι εμένα όταν πήγα Κύπρο εγινε η στραβή (χωρίς να σημαίνει τίποτα αυτό βέβαια).

Εγώ δεν το είχα τυλίξει τόσο καλά βέβαια αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι μου σπάσε όλη η δεξιά πλευρά του triton extreme  μου.

 

Είδα ότι η ολυμπιακή χρεώνει 2 ευρώ ανα κιλό.

Θα πάρω να ρωτήσω.

 

Το πρόβλημα παραμένει άλυτο όμως. Δεν μπορούμε να κουβαλήσουμε 2 όργανα με flight case.

 

δυστυχώς, θα πληρώσεις τα κέρατά σου! Καλύτερα βρες το Triton σε rack και κάνε τη δουλειά σου με κάποια keyboard controller ποθ κουβαλιέται μέσα στον θάλαμο, διότι κινδυνεύεις πάντα. Επίσης πολλοί υπάλληλοι σε αεροπορικές εταιρείες δεν δίνουν δεκάρα. Είχε τύχη να κουβαλήσω από την Ινδία ένα harmonium και δεν με άφησαν να το πάρω επάνω. Αποτέλεσμα: ξεκόλλησαν 3 κομμάτια, που ευτυχώς ξανακόλλησα. Αν ήταν ένα hardware synth δεν θα κόλλαγε ξανά. Και αν έσπαγε δεν θα μπορούσα να πάρω τα λεφτά μου πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι το extreme δεν υπάρχει σε rack. Το motif xs που έχω υπάρχει βέβαια αλλά έχω δώσει τόσα λεφτά για να τα πάρω, τι θα κάνω τώρα θα τα ξανα αγοράσω;

 

Εχω ακούσει από γνωστό μου ότι μέχρι και θέση κλείνουν στο αεροπλάνο για το όργανο προκειμένου να το βαλουν δίπλα τους.........Απίστευτο.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλτα με ειδική courrier.

Τα εργαλεία της δουλειάς σου είναι.

Και στην αμοιβή σου να εμπεριέχονται και αυτά τα κόστη.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ να σου πω........

Η καλύτερη λύση αυτή είναι αλλά μόνο για εντός Ελλάδος.......

 

Κάτι μου είπαν ότι στο αεροπλάνο μπορόν να μεταφερθούν και ως ''cargo'' που εκεί λένε ότι τα προσέχουν ιδιαίτερα αλλά κοστίζει περίπου 35 ευρώ ανα 15 κιλά.

 

όπως και να χει πρέπει να πληρώνουμε τα κ'ερατά μας καθε φορά δλδ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου