Προς το περιεχόμενο

Πως να ρυθμησω το delay μου για το input ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βαρεθηκα σημερα να ψαχνω... Παραιτηθηκα στο τελος...Εχω συνδεσει την hd300 στο input του ενυσχητη και θελω να βγαλω ενα τιμιο delay αλλα δεν μπορω με τιποτα... Ρε τι πατουσα το tap σε διαφερετικους χρονους , ρε τι το ενα ρε τι το αλλο τιποτα... ο ηχος δεν εφτιαχνε...

 

Ο λογος που δεν την συνδεω στην λουπα του ενισχυτη που ενδεχωμενως να μου ελυνε τα χερια ειναι το γεγονος οτι χρησημοποιω το screamer της , και απο μπροστα ειναι ονειρο... Στην λουπα ειναι αισχος... Εν τελει καταφερα να βγαλω ενα πολυ καλο καθαρο ηχο χρησημοποιωντας το dealy και το chorus... Στα γκαζια ομως δεν καταφερα να το ρυθμησω... Το ζητουμενο λοιπον ειναι οταν παρω το delay της πεταλιερας να

 

βγαινω λιγο πιο μπροστα

να γεμιζει λιγο ο ηχος

και να ακουγεται να ενα...

δηλαδη να μην παιζω πενια και να κανει μπιπ.....μπιπ...μπιπ....μπιπ... αλλα μπιιιιιιιιιιιπ....μπιιιμπουπουουουπμπιιιιπ....

 

Τωρα βεβαια δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος... αλλα... οκ !!!

 

Σας αναφερω παρακατω τι ρυθμησεις εχει το digidelay της hd...

 

Routing---pre/post

Tapcontrol-----control/dont control

Tempo----ειναι το tap

Fdbk------0% εως 100%

Bass------ 0% εως 100%

treble------0% εως 100%

Mix-------- 0% εως 100%

 

Αυτα... οτι μπορειτε προτεινεται...

 

Εχει και αλλα τυπου delay μοντελα βεβαια... δεν ξερω αν το digidelay ειναι αυτο που ψαχνω... Εδω λεει και τα υπολοιπα μοντελα...

 

Analog Echo

Analog with Mod

Auto Volume Echo

Digital Delay

Digital Delay with Mod

Dynamic Delay

Echo Platter

Echo Platter Studio

Lo Res Delay

Multi-head Delay

Ping Pong

Reverse Delay

Reverse Delay

Stereo Delay

Sweep Echo

Sweep Echo Studio

Tape Echo

Tape Echo Studio

Tube Echo

Tube Echo Studio

 

οποτε αν γινεται η δουλεια μου με καποιο αλλο πειτε μου...Μην ξεχασετε οτι μιλαμε για το input του eνισχυτη και οχι για λουπα... Η πεταλιερα δεν υποστηριζει μεθοδο 4αρων καλλωδιων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τα γκαζια ομως δεν καταφερα να το ρυθμησω... Το ζητουμενο λοιπον ειναι οταν παρω το delay της πεταλιερας να

 

βγαινω λιγο πιο μπροστα

να γεμιζει λιγο ο ηχος

και να ακουγεται να ενα...

δηλαδη να μην παιζω πενια και να κανει μπιπ.....μπιπ...μπιπ....μπιπ... αλλα μπιιιιιιιιιιιπ....μπιιιμπουπουουουπμπιιιιπ....

 

Τωρα βεβαια δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος... αλλα... οκ !!!

 

Σας αναφερω παρακατω τι ρυθμησεις εχει το digidelay της hd...

 

Αυτα... οτι μπορειτε προτεινεται...

 

 

 

καλημερα

 

αν καταλαβα ...θες ενα delay Που να μην κανει εντονες επαναληψεις αλλα διακριτικες

βρες ενα echo tape η ενα vntage delay και βαλε λιγες επαναληψεις  πχ...15 με 20%  και πολυ λιγο  mix,,, px  10 me 12 %

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη να μην παιζω πενια και να κανει μπιπ.....μπιπ...μπιπ....μπιπ... αλλα μπιιιιιιιιιιιπ....μπιιιμπουπουουουπμπιιιιπ....

 

σε τι τέμπο το θες αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όταν λες "γκάζια" εννοείς βρώμικο ήχο από την HD ή το βρώμικο κανάλι του ενισχυτή?

 

Αν δεν σου είναι αναγκαίος ο βρώμικος ήχος του ενισχυτή δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς τη λούπα.

Σε σχέση με τις ρυθμίσεις του delay για βρώμικο ήχο (γι αυτό που νομίζω ότι ψάχνεις) πρέπει να δώσεις μεσαία στον αρχικό ήχο, να χρησιμοποιήσεις κάποιο delay αναλογικής χροιάς (το analog ή το tape), να κόψεις τις επαναλήψεις (feedback πολύ χαμηλό) και να ρυθμίσεις το χρόνο ώστε να είναι 4α (ή 8α) ανάλογα με το τι παίζεις. (Μπορείς να κόψεις και πρίμα από την επανάληψη. Η απουσία πρίμων και ο συγχρονισμός με το τέμπο του κομματιού μπορούν να "κρύψουν" το delay και να σου επιτρέψουν να δυναμώσεις το mix ώστε να σου "γεμίσει" ο ήχος χωρίς να ακούγονται έντονα οι επαναλήψεις.

 

 

... μπιιιιιιιιιιιπ....μπιιιμπουπουουουπμπιιιιπ....

Πααα πα τουρού τουρουρουρούρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος τρόπος να χρησιμοποιήσεις το screamer στο input και το delay στη λούπα αλλα και όταν θες να χρησιμοποιείς τη βρωμιλα του ίδιου του ενισχυτή σου είναι μόνο με το 4 cable method ψάξε το στο youtube, θα σου λύσει τα χέρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε ενα analog-tube-κατι...

Κοψε και λιγα πριμα.

Feedback 20-35%

Mix οσο σ αρεσει

 

 

Ασχετα απο ολα αυτα,εγω θα κρατουσα τα εφφε στη λουπα και θα επαιζα με το γκαζι του -πολυ καλου- ενισχυτη σου.

Αν ολο μα ολο σου το θεμα ειναι ενα screamer,ε,παρε ενα εξωτερικο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου