Προς το περιεχόμενο

The Motive Project at the Noiz Circus (βίντεο)


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Ετσι για να έχουμε να λέμε και όχι για κάτι σοβαρότερο, ανεβάζω και εγώ εκ μέρους των Motive Project, το πρώτο από τα τρία τραγούδια που είπαμε στο Noiz Circus by Loose Rag.

 

Ξέρω πως είστε ευγενικά παιδιά και λέτε καλά λόγια αλλά θα ήθελα να σχολιάσω κι εγώ την μπάντα μου για να γινόμαστε καλύτεροι.

 

Πρώτον είναι ένα σχήμα σε εξέλιξη. Ο απανταχού και αεικίνητος TerryRoscoebeck5 με την καλή διάθεση, ο Γιώργος Μανδρέκας στα κόνγκας προερχόμενος από την καθαρά latin μουσική σκηνή και η Εβελίνα Μιαούλη με την "εκνευριστικά" πάνσωστη μονίμως φωνή (αφού άλλοι φαλτσάρουμε), είναι τα άτομα που βρεθήκαμε τον Ιούλιο για μια αρπαχτή σε κάποιο καλοκαιρινό ξενοδοχείο. Στήσαμε ρεπερτόριο ασανσέρ και τελικά... δεν πήγαμε λόγω του αφερέγγυου ατζέντη. :D

 

Ετσι μας έμεινε η μπάντα αφού ο ήχος του μπάσου, κιθάρας, κόνγκας και φωνής μας άρεσε για τη λιτότητα που αφήνει να φανεί η φωνή αλλά και τις εναλλακτικές προσεγγίσεις ενορχήστρωσης ενώ ταυτόχρονα διασκεδάζαμε με τα σουβλάκια από το κάτω μαγαζί...

 

Στο δρόμο κάναμε προσπάθειες να προσθέσουμε πιό upbeat ρεπερτόριο με στόχο όμως πάντα τα ακουστικά live (για πεθαμένους  ;D ) και προσθέσαμε την προηγούμενη βδομάδα και τον Γιώργο Φραντζεσκάκη στη φωνή.

 

Κάναμε μια πρόβα πριν την εμφάνιση, κυρίως συνδυάζοντας τις δύο φωνές.

 

Στην εμφάνιση βάλαμε και βαθμό δυσκολίας σε όλους μας, αφού προσθέσαμε επι τόπου και ντραμς με τον Γιώργο Γκαρτζόπουλο των 4WD. Να 'χουμε και τον αστάθμητο παράγοντα... :D που βέβαια αυτός δεν είναι η τεχνική κατάρτιση του Γιώργου που γαζώνει στο ρεπερτόριο των 4WD, αλλά στην διαφορετική και laidback προσέγγιση που θέλαμε να έχουμε.

 

Τεσ'πα, τηρουμένων των αναλογιών μια χαρά τα πήγαν όλοι αν και υπολειπόμαστε σε σκηνική παρουσία (εκτός του απανταχού...) και προετοιμασία.

 

Σε ενα σχόλιο που άκουσα από τον φίλο Νέστορα θα ήθελα να σταθώ. Μου είπε πως δεν ακουγόμουν όταν έπαιζα ακόρντα. Θα έλεγα πως επιβεβαιώνομαι με το βίντεο πως έτσι ακριβώς ήθελα να ακούγομαι σε ένταση, με πολλές δυναμικές για να καθαρίζουν οι λεπτομέρειες στο παίξιμο των άλλων και οι φωνές.

Δεν μου αρέσει το χαλί από σταθερή ένταση της συνοδείας, που επιτρέπει ένα συμπιεσμένο άκουσμα σε κάποιο περιορισμένο περιθώριο +/- 2-3 ντεσιμπέλ. Σε αυτές τις περιπτώσεις ο σολίστας ή η φωνή, δύο πράγματα έχει να κάνει για να ξεχωρίσει. Είτε να ανεβάσει την ένταση πολύ είτε να παίξει γρήγορα. Κλασική προσέγγιση ροκ δηλαδή.

 

Εγώ θα σταθώ στα παιδαριώδη "λαθάκια" μου που μόνο σε συνέπειες προηγούμενου ...εγκεφαλικού μπορώ να τα αποδώσω ή στα 20 χρόνια αποχής από την ετοιμότητα του live.

 

Ξανα τεσ'πα... αυτοί είμαστε. Τα παιδιά παίξανε εξαιρετικά και τους ευχαριστώ.

 

Ευχαριστώ και τον Haris για το βίντεο αλλά και την βόλτα που έκανε για να τα παραδώσει. Εχω πλέον όλα τα βίντεο της βραδιάς για όσους ενδιαφέρονται να παραλάβουν.

 

The Motive Project - Light my fire (live at the Noiz Circus)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα ξέρεις ότι μου αρέσει αυτό το στυλ και ο τρόπος παιξίματος...απλά μου λείπουν λίγο το πλήκτρα ή μία δεύτερη κιθάρα....και πείτε του Τέρρη να μην κουνιέται τόσο πολύ...δεν παίζει disco!!!! ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μάλιστα... μάλιστα...

 

Χμμμμ.... τώρα που το ακούω, νομίζω ότι έπρεπε να είχα χαμηλώσει λιγάκι το «νολουμέ» του ενισχυτή μου. Και less notes  ;D

 

Να την πω την αμαρτία μου. Ένα κλικ (όχι παραπάνω) θα την ήθελα την κιθάρα. Πάντως όπως είπε και ο admin « τηρουμένων των αναλογιών» μια χαρά  :D  

 

Μπράβο σε όλους- μου άρεσε πολύ ο... κουβανός  ;D που είναι το αλατοπίπερο- και ε του λόγου σου, που ήσαντε πολύ αισθαντικός αγόρης  ;) 8)  

 

 

ΥΓ: Να βάλουμε και κάνα disco την άλλη φορά  ;) ;D ;D ;D

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Να βάλουμε και κάνα disco την άλλη φορά  ;) ;D ;D ;D

Disco να παίζετε...μην σου μείνει το κουσούρι να κουνιέσαι φοβάμαι!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως γενικα πιστευω,η φωνη-ες σε  ενα γκρουπ ειναι το Α και το  Ω.

Φωναρες και οι δυο,με μια ελαφρα  προτιμηση στην κοπελα λογω μαυριλας(you know what I mean) και επειδη ειμαι αντρας. ;D

Μπασο-ντραμς-κρουστα,σωστα θεμελια μεσα στο ρολο της ''αποπλανησης''.Μπραβο!

 

Ενα επιθετο για τον κιθαριστα:Σαγηνευτικος.

Σπανιο φαινομενον...

 

μου λείπουν λίγο το πλήκτρα ή μία δεύτερη κιθάρα....

Συμφωνω.

 

και πείτε του Τέρρη να μην κουνιέται τόσο πολύ...δεν παίζει disco!!!! ;D

Διαφωνω.Μ  αρεσει η αβασταχτη ελαφροτητα που προσδιδει φρεσκαδα στο προιον. :D

Ο Τερρυ εχει νομιζω ενα χαρισμα:Προκαλει στο φιλοθεαμον κοινο ενα χαμογελο ευεξιας.Τι πιο ωραιο απ αυτο για ενα παιχτη στο παταρι!

 

Ειστε καλαισθητα εμπορικοι,γουσταρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σχολιάσω (πάλι) το θέμα της έντασης, αν και θεωρώ ότι το ένα πολυφωνικό όργανο που καλώς ή κακώς υπάρχει θα' πρεπε να έχει λίγο πιο πολύ παρουσία. Εδώ ή κάμερα έχει ''φάει'' την ένταση του μπάσου που σε live συνθήκες έδειχνε ανισσοροπία.

Θα σχολιάσω όμως το μπάκινγκ του σόλο που κατά τη γνώμη μου έπρεπε να γίνει στα Am7-F#m7 και όχι στα Αm7-D καθ' ότι εκεί σε πάει, αλλά και διότι στη ''στούντιο'' βερσιόν  εκεί είχες δώσει ''ρέστα''. ;)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=189481.0

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εξαιρετικό. Όπως το θυμάμαι. Για αυτούς που δεν γνώριζαν, είμαι σίγουρος ότι ουδείς κατάλαβε ότι ο Γιώργος στα ντραμς προστέθηκε την τελευταία στιγμή. Επίσης δύο από τις τρεις καλύτερες φωνές της βραδιάς. (δε λέω για την τρίτη φωνή, είναι προφανές  ;D)

 

Όσον αφορά την κιθάρα του αφεντικού, προσωπικά θεωρώ ότι είχε τον καλύτερο ήχο της βραδιάς και όσον αφορά την ένταση. Το δε παίξιμο είναι υποδειγματικό του ύφους "παίζω λίγα - λέω πολλά".

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν θα σχολιάσω (πάλι) το θέμα της έντασης, αν και θεωρώ ότι το ένα πολυφωνικό όργανο που καλώς ή κακώς υπάρχει θα' πρεπε να έχει λίγο πιο πολύ παρουσία. Εδώ ή κάμερα έχει ''φάει'' την ένταση του μπάσου που σε live συνθήκες έδειχνε ανισσοροπία.

Σκέψου τι θα είχε συμβεί στα congas αν έπαιζα στη στάθμη του μπάσου.

Αυτό που ακούγεται δυνατότερα σε full range ηχεία είναι το μπάσο και τα ντραμς... και τα ντραμς δεν έπρεπε να παίζουν τον καθοριστικό ρόλο αφού ήταν το αλατοπίπερο για εκείνη τη βραδιά. Οι δε φωνές δεν ακουγόντουσαν πάνω στα πατάρι.

Είναι μια απόφαση της στιγμής αυτή: θα πάω με τους δυνατότερους ή θα υποστηρίξω τους ασθενέστερους; ;)

 

Θα σχολιάσω όμως το μπάκινγκ του σόλο που κατά τη γνώμη μου έπρεπε να γίνει στα Am7-F#m7 και όχι στα Αm7-D καθ' ότι εκεί σε πάει, αλλά και διότι στη ''στούντιο'' βερσιόν  εκεί είχες δώσει ''ρέστα''. ;)

Είσαι πολύ παρατηρητικός ρε φίλε μου! Τόσο... που θυμάσαι περισσότερα από εμάς που σε κάθε εκτέλεση αλλάζουμε την δομή των κομματιών... :D

 

Jazzjoker, freerock1974, marathon ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Πιάνο έχουμε δοκιμάσει και περάσανε πολύ καλοί παίκτες αλλά διαφορετικού ύφους. Δεν καταλήξαμε ακόμα και έχω δεύτερες σκέψεις ακόμα και για το όργανο που χρειάζεται.

Δεν είναι επιστήμη αυτά που παίζουμε αλλά το feel είναι το Α και Ω.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάνο έχουμε δοκιμάσει και περάσανε πολύ καλοί παίκτες αλλά διαφορετικού ύφους

...εκείνος ο παιχταράς σε ένα κλιπ που είχες ανεβάσει...που είναι?????

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου