Προς το περιεχόμενο

bass overdrive/distortion


warchief

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το red muck τι λέτε?

Το έχω ακούσει... Δεν το είχα ποτέ οπότε δεν είναι ολοκληρωμένη άποψη... Στην κιθάρα είναι υπέροχο... Στο μπάσο όμως επειδή δεν έχει blend (καθαρό σήμα/βρωμιά) έκοβε πολλά πράγματα από τον όγκο... Ηχητικά ήταν σωστό αλλά δεν έβγαζε τον όγκο ή αυτό το κάτι παραπάνω που θες όταν βάζεις τη βρώμα στο μπάσο (θέλω να ακούγεται ένα τεράστιο hairy zzzzzzzzz αλλά να τρίζει και η καμπίνα)... Αν μπορείς να συνεννοηθείς με τον JAM ώστε να βάλει ένα blend θα ήταν πολύ καλή περίπτωση...

(το αγαπημένο μου fuzz ήταν αυτό:http://www.thomann.de/gr/behringer_vd1.htm... Ναι το παραδέχομαι είμαι απαίσιος και τσίπης αλλά ήταν πιο muff από το muff!!!Μέχρι που ήθελα και όγκο οπότε πήρα κάτι με blend)

Ρε παιδιά...πως γίνεται πάντα εδώ μέσα οι απόψεις των μπασίστων να είναι πάντα δίπλα δίπλα?

Αυτό δεν το έπιασα... :-X Σόρρυ αλλά είχα 5ωρη πρόβα... :-\

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Bass big muff με το bass boost ανοιχτό. Όγκος, φρίκη, καφρίλα, καταστροφή.

Για overdrive και distortion θα πούμε τίποτις; Έχω ακούσει καλά λόγια για κάποιο bass overdrive της Fulltone.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για overdrive και distortion θα πούμε τίποτις; Έχω ακούσει καλά λόγια για κάποιο bass overdrive της Fulltone.

Δεν διαβάζεις ;)

Πάμε αρχικά στον OP...

Δεν μας είπες budget, τι παίζεις και τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου (μπάσο και ενισχυτή)

Στις νορμάλ τιμές (60-100 ευρώ) ψάξε μήπως βρεις το Phat Head της Ibanez! Απλά υπέροχο... (ebay γιατί είναι discontiniued) Επίσης παίζει το Ashdown drive plus http://www.thomann.de/gr/ashdown_drive_plus.htm το οποίο είναι πάρα πολύ καλό όπως και το Digitech Bass Driver http://www.thomann.de/gr/digitech_bass_driver_bodeneffekt.htm

Το ODB3 της boss είναι καλό αν και μου φένεται λίγο στεγνό... Έπαιζα πολύ καιρό με αυτό και αν θες κάτι μοντέρνο στον ήχο μπορεί να σου ταιριάζει αλλά δεν είναι my cup of tea αν έπαιζα κάτι άλλο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε και το ταπεινό bad monkey...δουλεύει πολύ καλά και με μπάσο...

Όντως έχεις (ή έχω) πολύ περίεργο γούστο :-X

(όλα τα screamer μου ακούγονται απλά ΑΠΑΙΣΙΑ σε μπάσο!!!)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά..γούστα...ίσως δεν σ αρέσει επειδή είναι αρκετά ουδέτερο...πάντως δεν κόβει καθόλου συχνότητες πράμα πολύ πολύ καλό...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τώρα...fuzz distortion overdrive...έχουν 2 κοινά...κάνουν θόρυβο και είναι τα πεταλάκια που με το που θα τα δει ένας κιθαρίστας θα σου πει..τι το θες αυτο?μπασο δεν παιζεις?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τώρα...fuzz distortion overdrive...έχουν 2 κοινά...κάνουν θόρυβο και είναι τα πεταλάκια που με το που θα τα δει ένας κιθαρίστας θα σου πει..τι το θες αυτο?μπασο δεν παιζεις?

 

Αχαχαχα, σωστό!! :)

Βέβαια, επειδή οι περισσότεροι κιθαρίστες δεν ξέρουν τις διαφορές και την χρησιμότητα, έχουν ταυτίσει το fuzz με το μπάσο και τα drive/dist με την κιθάρα. Δεν με ενοχλεί καθόλου. Ας παίζουμε οι μπασίστες και ο Gilmour με fuzz.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε αρχικά στον OP...

Δεν μας είπες budget, τι παίζεις και τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου (μπάσο και ενισχυτή)

Επίσης παίζει το Ashdown drive plus

 

Budget δεν εχω ορισει γιατι δεν 3ερω ακομα γενικα προτειμω ποιοτητο εξοπλισμο.εχω ενα ΕΒΜΜ sterling και ενισχυτη orange combo για σπιτι σε Live βαζω το ebs valvedrive σαν προενισχυση στην λουπα του εκαστοτε ενισχυτη.το ashdown πραγματικα θελω να το ακουσω γιατι απο βιντεο μου αρεσε.νομιζω ομως οτι βγαζει αρκετο θορυβο.οτι εχεις παιξει ξερεις τιποτα

Στο μπάσο όμως επειδή δεν έχει blend (καθαρό σήμα/βρωμιά) έκοβε πολλά πράγματα από τον όγκο... Αν μπορείς να συνεννοηθείς με τον JAM ώστε να βάλει ένα blend θα ήταν πολύ καλή περίπτωση...

 

οσο για το muck θα στειλω ενα μηνυμα στον JAM.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου