Προς το περιεχόμενο

πεταλιερα ή πεταλακια?


nyctimos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου ολα καλα ειναι.Οποια αποφαση και να παρεις ηχο θα βγαλεις αρκει να μη εισαι κολλημενος με το αναλογικο η...ψηφιακο της υποθεσης..ζεστασιες και φουμαρα....αυτα ειναι για γεμιζει η κιθαριστικη παραφιλολογια με σελιδες.Με ολα οσα ανεφερες μπορεις να βγαλεις πολυ καλο ηχο.Κοιταξε τι ειναι ποιο βολικο για σενα και προσιτο σε τιμη και τσιμπα το.

Προσωπικα θα επαιρνα πεταλιερα για να μη μπλεκω με επιπλεον καλωδιακια που μπορει και να βραχυκυκλωσουν η να μπαινω στο τριπακι να αγοραζω συνεχεια καινουργια πεταλακια(ειναι αρρωστια) για να πετυχω το ταδε η το δεινα που νομιζω εγω ως τελειο κτλ κτλ κτλ.Παιρνω λοιπον πεταλιερα που εχει τα εφε που θελω σε καλη ποιοτητα-μπορεσει να αποτελεσει και το κυριο rig μου σε περιπτωσεις που ενισχυτης δεν παιζει- και μπορω να βρω καλης ποιοτητας πεταλιερες γιαυτο που θελω ακομα και οχι τελευταιας γενιας σε πολυ καλες τιμες μεταχειρισμενες.Win Win 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια Πολλά σε όλους!

 

Το θέμα "Πεταλιέρα ή πετάλια" έχει προταθεί για 121 Όσκαρ αλλά τελικά έχασε από το Μπεν Χουρ. Κέρδισε όμως βραβείο κοινού μαζί με το "Μαχόγκανι καλώ στο σπίτι για Γιορτές"...

 

Επειδή ανήκει στα θέματα που έχουν εξαντληθεί (και τα θέματα αλλά και οι αναγνώστες) θα προσπαθήσω να απαντήσω στην ερώτηση αυτή με βάση τα πολύ συγκεκριμένα δεδομένα που θέτεις.

 

Αφού σε καλύπτει ο ενισχυτής σου σε βρόμικα και καθαρά νομίζω ότι εσύ προσωπικά, χρειάζεσαι πεταλιέρα. Διότι οι πεταλιέρες κάνουν πολύ καλή δουλειά σε όλα τα εφέ που συμπληρώνουν ένα καλό καθαρό και ένα καλό βρόμικο ήχο. Και delay, και modulation και φίλτρα για post-ροκιές και eq κ.λπ. θα πάρεις αξιοπρεπέστατα από μία καλή Boss, Tonelab, Line6 κλπ κλπ.

 

Κατά τη γνώμη μου μία πεταλιέρα για live είναι χρήσιμη ούτως ή άλλως, ακόμη και αν είσαι πεταλάκιας. Ελάχιστα και προικισμένα αυτιά είναι σε θέση να ακούν τις διαφορές μεταξύ αναλογικού, ψηφιακού, boutique και mainstream σε ένα live post-rock ή stoner, ιδίως όταν η μπάντα βαράει. Και οι πεταλιέρες είναι απείρως πιο πρακτικές (και συνήθως και πιο ελαφριές) για live.

 

Εκεί που τίθεται θέμα με τις πεταλιέρες είναι στα drive. Άλλοι καλύπτονται, άλλοι όχι. Εσύ δεν γνωρίζεις ακόμη σε ποια κατηγορία ανήκεις. Πάρε μία πεταλιέρα, εξάντλησέ την και αν κάποια στιγμή νιώθεις ότι θέλεις και άλλους βρόμικους ήχους, ψάξου για stomp boxes.

 

Αν διαλέξεις το δρόμο "πετάλια" να ξέρεις ότι θέλει πολύ ψάξιμο και πολλά λεφτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονια πολλα σε ολους. παρε μια πεταλιερα που εχει και ολα τα εφε που θα χρειαστεις και εισαι ετοιμος. Ειδικα στο stoner σχεδον ολοι κυνηγανε το vintage και αντι να γραψουν κανα τραγουδι της προκοπης ψαχνουν να βγαλουν τον ηχο των Kyuss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα στο stoner σχεδον ολοι κυνηγανε το vintage και αντι να γραψουν κανα τραγουδι της προκοπης ψαχνουν να βγαλουν τον ηχο των Kyuss.

 

Ναι, να ήταν μόνο στο Stoner....  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, να ήταν μόνο στο Stoner....  ;D

 

Δεν εχεις κι αδικο, απλα επειδη παρακολουθω την σκηνη βλεπω κι ακουω μπαντες με 700 πεταλια και καλο ηχο αλλα δεν μου μενει κανενα τραγουδι στο μυαλο.

back to topic με τον ενισχυτη που εχεις και αφου σου αρεσουν και τα γκαζια που εχει παρε μια πεταλιερα(tonelab  ;D) και καθαρισες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου