Προς το περιεχόμενο

Περί ΜΧR MC401 Booster ερώτηση


Vasmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε.

Έχω μία πολύ γρήγορη και συγκεκριμένη ερώτηση που πολύ εύκολα πιστεύω πως μπορεί να απαντηθεί από τους κατόχους(όχι απαραίτητα) του εν λόγω booster.Here is the concept.

Έχω ένα Boss SD-1 μονταρισμένο από Monte Allums και εν μέρει από εμένα.Είμαι ενθουσιασμένος με το drive του πεταλιού σε συνδυασμό με το clean κανάλι του mesa express μου,τόσο σε rhythm όσο και lead καταστάσεις.Για να επιτευχθεί ωστόσο ο (μοντέρνος)lead ήχος που έχω στο μυαλό μου,χρειάζεται οπωσδήποτε το SD-1 ένα extra punch,ένα boost που θα "το πάει στο 11".ΠΡΟΣΟΧΗ.Δεν τίθεται θέμα έντασης,θέλω απλά να αυξηθεί το ήδη υπάρχον gain του πεταλιού,χωρίς ωστόσο να αλλοιωθεί ο χαρακτήρας του.Ύστερα από μικρή έρευνα και ολίγον διαισθητικά κατέληξα στο MXR MC401 Boost/Line Driver.Η ερώτησή μου είναι απλή: Δεδομένου ότι το mxr θα τοποθετηθεί ΠΡΙΝ το SD-1,θα αυξηθεί το gain του πεταλιού αποτελεσματικά χωρίς να έχω δραματική αύξηση της έντασης?Εν ολίγοις θα την κάνει την δουλειά?Αν θεωρείτε ότι επέλεξα λάθος booster για το συγκεκριμένο σκοπό,είμαι ανοιχτός σε προτάσεις ;)

 

Thanks in advance  :)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Εν ολίγοις θα την κάνει την δουλειά?

2)Αν θεωρείτε ότι επέλεξα λάθος booster για το συγκεκριμένο σκοπό,είμαι ανοιχτός σε προτάσεις ;)

1)Ναι.

2)Μπορείς να το επιτύχεις και μ' άλλους ν τρόπους. ;)

 

Καλή χρονιά.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)Μπορείς να το επιτύχεις και μ' άλλους ν τρόπους. ;)

Καλή χρονιά.

Αν κάποιοι από τους n τρόπους είναι και πιο οικονομικοί,θα ήθελα να τους ακούσω ;)

 

Με το καλό...να μας μπεί ;D

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ ημερών απέκτησα αυτό:

 

http://www.thomann.de/gr/artec_dbt1_dual_booster.htm

 

Χωρίς να το χρησιμοποιώ για την εφαρμογή που το θές, θα στο πρότεινα καθώς νομίζω ότι με το δεύτερο κανάλι του, το vol ρυθμισμένο χαμηλά (λίγο πάνω από το 1/3) και το gain ψηλά, θα μπορέσεις άνετα να πετύχεις επιπλέον punch, όγκο και gain, χωρίς να αυξηθεί σχεδόν καθόλου η ένταση. Γενικότερα τα δύο κανάλια δίνουν στο πετάλι μεγάλη ευελιξία (μπορούν να χρησιμοποιηθούν και συγχρόνως) και για τα λεφτά του είναι πολύ καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ από τους n τρόπους θα διάλεγα το "άλλο ένα SD-1" :)

 

(το οποίο δεν είμαι σίγουρος αν "κάνει" SD-2 γιατί το τελευταίο δεν το έχω δοκιμάσει από κοντά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου