Προς το περιεχόμενο

Framus Renagate


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Είναι γνωστή η απέχθεια μου (από άποψη εμφάνισης- και αν δεν είναι το δηλώνω τώρα :P) που τρέφω σε κιθάρες τύπου PRS (ναι στο μυαλό μου όλες αυτές έτσι τις έχω ονομάσει – paul reed smith- ουζες 8)) ειδικά όταν αφορά σχέδια "κλασσικών" κιθάρων π.χ. tele ή LP.

Χθες κάνοντας μια βόλτα με τον ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΑ AKA freerock σε  ένα «κιθαράδικο», κάθισα και δοκίμασα την Framus Renagate.

http://www.instrumentguide.com/electric%20guitars/framus/renegade%20custom/

Καλά ρε τι κιθάρα είναι αυτή :o!!! Αυτή παίζει μόνη της :o!!! Σκέφτεσαι τι θα ήθελες να παίξεις ….και το παίζει ;D!!!

Ο σκοπός αυτού του post είναι διττός!

1ον Για να εκφράσω την έκπληξή μου και

2ον Να καλύψω το ενδεχόμενο, αν υπάρχει έστω και ένας ακόμα αδαής σαν εμένα, που δεν έχει παίξει αυτή την κιθάρα, να το κάνει.

Ναι πάλι με έπιασαν τα «μιζερά» μου στο τέλος, κόλλησα στην εμφάνιση του headstock (εκλογίκευση ονομάζεται αυτό ;D), αλλά το Body ήταν ΤΕΛΕΙΟ!

Τι να πώ, μακάρι να ξεπεράσω τα complex μου και να  σκεφτώ λογικά στο μέλλον, έτσι ώστε να την αποκτήσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ Λακη, ετσι ειναι αυτα τα πραγματα...Για μενα η Framus ειναι εγγυηση. Ειμαι εδω και χρονια κατοχος μια Diablo Pro (η χρυση τομη μεταξυ strat και PRS κατ'εμε) και εχω να πω μονο τα καλυτερα. Εχω παιξει με αρκετες renegade, συμπεριλαμβανωμενων και ορισμενων custom μοντελων. Eιναι πραγματικα εξαιρετικα οργανα. Πολυ καλο ζυγισμα και το μανικι σκοτωνει (ειναι αν δεν απατωμαι ιδιο με της diablo).

 

Δυστυχως η Renegade δεν παραγεται πλεον, αλλα καθως δεν εχει πολυ καιρο που κοπηκε σαν μοντελο πολλα μαγαζια τις εχουν σε stock. Αν εισαι τυχερος, ισως βρεις πουθενα και ενα περιορισμενο μοντελο που ειχε βγει, με κλασσικη tele γεφυρα & bridge pickup και mini-hum στο neck.

 

Υ.Γ. To ovangol στο μανικι δεν ειναι χλυδα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δυστυχως η Renegade δεν παραγεται πλεον, αλλα καθως δεν εχει πολυ καιρο που κοπηκε σαν μοντελο πολλα μαγαζια τις εχουν σε stock.

 

Oopssss, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να κανονίσω λίαν συντόμως επίσκεψη στον ψυχίατρό μου, να καταφέρει να «καταστείλει» τις χωρίς λογικό έρεισμα ανόητες άμυνές μου, διότι θα μας τη φάει άλλος και μετά τρέχα γύρευε!  ;D  

 

Υ.Γ. To ovangol στο μανικι δεν ειναι χλυδα?

Yes indeed!!!! Γενικά δε από φινίρισμα συνολικά είναι artwork!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oopssss, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να κανονίσω λίαν συντόμως επίσκεψη στον ψυχίατρό μου, να καταφέρει να «καταστείλει» τις χωρίς λογικό έρεισμα ανόητες άμυνές μου, διότι θα μας τη φάει άλλος και μετά τρέχα γύρευε!  ;D  

Εδώ είμαι Λάκη. Πότε να σε βάλω στα ραντεβού?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εδώ είμαι Λάκη. Πότε να σε βάλω στα ραντεβού?

 

Στις 18:00 , δηλαδή μιά ώρα μετά από τον Freerock, ο οποίος επίσης χρήζει Ιατρικής παρακολούθησης, για το λόγο ότι επέμενε χθες να φάω κοτόσουπα (γιατί είμαι άρρωστος)  , ενώ είχα πλέον εξαντληθεί να του εξηγώ ότι είμαι vegetarian!  :P :P ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oopssss, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να κανονίσω λίαν συντόμως επίσκεψη στον ψυχίατρό μου, να καταφέρει να «καταστείλει» τις χωρίς λογικό έρεισμα ανόητες άμυνές μου, διότι θα μας τη φάει άλλος και μετά τρέχα γύρευε!  ;D  

 

Αν επιτρεπεται, ποσο εκανε? Οχι τιποτα, αλλα εχουν ανεβει πολυ οι τιμες τους τα τελευταια χρονια. Οσοι αγορασαμε νωρις τριβουμε τα χερια μας τωρα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν επιτρεπεται, ποσο εκανε? Οχι τιποτα, αλλα εχουν ανεβει πολυ οι τιμες τους τα τελευταια χρονια. Οσοι αγορασαμε νωρις τριβουμε τα χερια μας τωρα ;D

Επιτρέπεται, αλλά μιλάμε για special price (το παιδί που έχει το μαγαζί, είναι πολύ φίλος και πελάτης μου) καθώς επίσης είμαι και εγώ golden member ;D ;D (το 80% του studio μου αγοράστηκε από εκεί ) οπότε  μου είπε ότι θα μου την «αφήσει» 800,00 €.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έψαξα retail prices, αλλά τον εμπιστεύομαι  :P.  

 

edit:Θα ρωτήσω για την "κανονική" τιμή και θα επανέλθω.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18:00 , δηλαδή μιά ώρα μετά από τον Freerock, ο οποίος επίσης χρήζει Ιατρικής παρακολούθησης, για το λόγο ότι επέμενε χθες να φάω κοτόσουπα (γιατί είμαι άρρωστος)  , ενώ είχα πλέον εξαντληθεί να του εξηγώ ότι είμαι vegetarian!  :P :P ;D ;D

Αυτό είναι πράγματι πολύ σοβαρό! Σηκώνει και ομαδική συνεδρία! Λοιπόν, 17:00 με όσο πάει και οι δύο στον καναπέ και έρχομαι! ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτρέπεται, αλλά μιλάμε για special price (το παιδί που έχει το μαγαζί, είναι πολύ φίλος και πελάτης μου) καθώς επίσης είμαι και εγώ golden member ;D ;D (to 80% του studio μου αγοράστηκε από εκεί ) οπότε  μου είπε ότι θα μου την «αφήσει» 800,00 €.

 

Μια χαρα ειναι. Εγω τη δικη μου την αγορασα ακριβως τον καιρο που εφερε την αντιπροσωπεια ο Λογοθετης/Τσελιος. Ηταν απο τις πρωτες framus που ειχαν ερθει στην Ελλαδα, ισως Η πρωτη diablo pro.

 

Θυμαμαι τοooooτε τη δικια μου την ειχα παρει 720 ευρω (natural). Τα χρωματα (violet oil κλπ) κοστιζαν λιγο παραπανω. H Renegade Pro ηταν και αυτη γυρω σε αυτα τα χρηματα, 750-850 ευρω.

Πολυ γρηγορα οι τιμες τους αυξηθηκαν κατακορυφα. Και οχι μονο φυσικα στα μαγαζια που ανεφερα, μιλαμε για καθολικη αυξηση παντου.

 

Πλεον, η σειρα Diablo εχει αλλαξει αρκετα και το μοντελο Diablo (σκετο) ειναι ουσιαστικα ιδιο με την παλια Pro. Συγκεκριμενα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ιδια κιθαρα μονο που

α) Αλλαξε σχημα το pickguard

β) Το μανικι απο ovangol εγινε maple ( :(  )

γ) Ο neck απο SD Hotrails εγινε SD Coolrails

 

Και κοιτα ποσο πωλειται πλεον

http://www.thomann.de/gr/framus_diablo_honey_violin.htm

 

Και εχω δει ακομα πιο εξαλλες τιμες. Οποτε...μηπως να σε επισκευτει ο Αι Βασιλης φετος?

 

Υ.Γ. Δε σου λεω με τι τιμη εμφανιζεται η Renegade Pro στο site του αντιπροσωπου γιατι θα πας τρεχωντας να αγορασεις αυτη που δοκιμασες ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είναι τυχαίο Diablo στα 1.666 €!  ;D ;D

Πολυ γρηγορα οι τιμες τους αυξηθηκαν κατακορυφα. Και οχι μονο φυσικα στα μαγαζια που ανεφερα, μιλαμε για καθολικη αυξηση παντου.

Σε τι οφείλεται αυτό;;;  ???

 

Υ.Γ. Δε σου λεω με τι τιμη εμφανιζεται η Renegade Pro στο site του αντιπροσωπου γιατι θα πας τρεχωντας να αγορασεις αυτη που δοκιμασες ;D ;D

 

Πες με έτσι από περιέργεια, (και για να δω πόσο θα του χρεώσω "φιλικά" και εγώ το επόμενο "εξώδικο"   :P ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου