Προς το περιεχόμενο

Μικροφωνισμός μαγνητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα .Εχω βάλει ένα σετ παλιούς Bill.L σε μια stratocaster μου και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.Απο θέμα γείωσης πάμε καλά.Οι μαγνήτες είναι αθόρυβοι με καταπληκτικά καθαρά.Όλοι οι μαγνήτες είναι κερωμένοι απο πίσω αλλά όταν βάλω πολύ γκάζι οι μαγνήτες μικροφωνίζουν.Με ένα απλό od δε συμβαίνει αυτό .πχ ενα tubescreamer.

Eπίσεις όταν χτυπήσω το pickguard ακούγετε πολύ.Σαν να έχει ένα μικρόφωνο απο πίσω απο το pickguard.Δεν νομίζω να είναι θέμα γείωσης.Τι άλλο μπορεί να συμβαίνει?Ξέρω ότι τέτοιο θέμα μικροφωνισμών έχεις όταν οι μαγνήτες είναι μάπα.Αυτοί όμως απο ότι ξέρω είναι καλοί μαγνήτες και απο θέμα ύψους τους έχω σε νορμάλ ύψος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προφανως οι μαγνητες σου δεν ειναι στερεωμενοι καλα,δες αν "παιζουν" οταν τους κουνας πανω στο Pickguard.

 

Aλλοιως προφανως παιζεις πολυ ΚΟΝΤΑ στον ενισχυτη σου με παρα πολυ γκαζι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τους βάλω τους μαγνήτες έκανα πατέντα.Οι τρύπες που είχαν οι μαγνήτες  ήταν μικρές και αναγκάστηκα και τους έβαλα με ξυλόβιδες.Είναι στερεωμένοι καλά.Δεν κουνιούνται.Όντως μου το κάνει όταν είμαι κοντά στον ενισχυτή αλλά το ίδιο γίνεται και όταν απομακρύνομαι.Να σημειώσω ότι με άλλη strato δε συμβαίνει αυτό όυτε και με άλλη κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τρύπες που είχαν οι μαγνήτες  ήταν μικρές και αναγκάστηκα και τους έβαλα με ξυλόβιδες.

 

δυστυχως ΜΟΝΟ με τις ειδικες βιδες του BL δεν θα εχεις προβλημα (το ξερω απο ιδιαν...μπυραν) στειλε τους e-mail συνηθως στελνουν τζαμπα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o;Άλλο πάλι και τούτο.Υπάρχουν ειδικές βίδες? Εδώ δε μπορώ να βρώ δηλαδή?Το θέμα είναι ότι μου τους έδωσαν τους μαγνήτες και δε ξέρω τι μοντελο είναι ώστε να ζητήσω τις κατάλληλες βίδες.Οι B.L εχουν όλοι ίδιες βίδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι B.L εχουν όλοι ίδιες βίδες?

 

ναι και ειναι μικροτερες απο τις std βιδες που χρησιμοποιουν ολοι οι μαγνητες (ωστε να εφαρμοζουν στο ειδικο "αντιμικροφωνιστικο"... ;D..πλαισιο που εχουν στα "αυτακια" τους)

 

τωρα αν βαριεσαι να στελνεις e-mail βαλε μερικα κομματακια σφουγγαρι στα cavities της strat σου ωστε να "ακινητοποιησεις" τελειως τους μαγνητες μολις ξαναβαλεις το pickguard.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμήσω τον δεύτερο τρόπο.Και αν δε πετύχει πάω στον δεύτερο.Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις πληροφορίες.Με βγάλατε απο βαθύ προβληματισμό. ;D

Καλή χρονιά σε όλους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω καλά θα βάλω το σφουγγαράκι μέσα στα cavities ακριβώς κάτω απο εκεί που πατάνε οι μαγνήτες.Ετσι?Δε χρειάζεται κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου