Προς το περιεχόμενο

Μικροφωνισμός μαγνητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι όμως το σύμπτωμα δείχνει γείωση (άσχετα αν δεν έχεις θόρυβο)....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι όμως το σύμπτωμα δείχνει γείωση (άσχετα αν δεν έχεις θόρυβο)....

 

Θα δοκιμάσω το κόλπο με το σφουγγάρι και δε στρώσει στην στέλνω πακέτο Βόλο ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως ΜΟΝΟ με τις ειδικες βιδες του BL δεν θα εχεις προβλημα (το ξερω απο ιδιαν...μπυραν) στειλε τους e-mail συνηθως στελνουν τζαμπα.

καλημερα

 

θα μπορουσα να εχω ενα link με αυτες τις ειδικες βιδες να τις δω ετσι απο περιεργια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει λινκ,ερχονται μαζι με τους μαγνητες,απο οτι θυμαμαι ειναι και μη μαγνητικες....γενικα αν ψαξεις στο νετ θα δεις οτι υπαρχει προβλημα αν καποιος παει να τοποθετησει τους μαγνητες του χωρις τις δικες τους βιδες (εχουν διαφορετικες τρυπες πανω στις οποιες ειναι προσαρμοσμενη μια "φλανζτα"  ( με καλυτερα ....λογια δεν περιγραφεται... ;D) πανω στην οποια βιδωνουν οι βιδες.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry που επεμβαινω αλλα εχω και εγω το ιδιο προβλημα.Εχω βαλει εναν seymour duncan 59 kai enan seymour duncan pearly gates και απο τοτε μικροφωνιζει συνεχεια  η κιθαρα οποτε παιζω με το πεταλι μου (tubeking) με τον pearly gates.Οταν ειχα εγκαταστησει τους μαγνητες ελειπε μια βιδα και χρησιμοποιησα μια  απο τους stock μαγνητες.σε αυτο οφειλεται?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε το pickguard σε φάκελο αν δεν το φτιάξεις....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry που επεμβαινω αλλα εχω και εγω το ιδιο προβλημα.Εχω βαλει εναν seymour duncan 59 kai enan seymour duncan pearly gates και απο τοτε μικροφωνιζει συνεχεια  η κιθαρα οποτε παιζω με το πεταλι μου (tubeking) με τον pearly gates.Οταν ειχα εγκαταστησει τους μαγνητες ελειπε μια βιδα και χρησιμοποιησα μια  απο τους stock μαγνητες.σε αυτο οφειλεται?

 

 

Οχι η ιδια βιδα ειναι με αυτην που ειχες στους stock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπορείς να ελέγξεις αν είναι όντως θέμα στήριξης (που διορθώνεται με σωστές βίδες σφουγγαράκια κλπ) ακουμπώντας με το δάχτυλο το μαγνήτη την ώρα που σφυρίζει (ώστε να τον ακινητοποιήσεις).

Αν συνεχίζει να σφυρίζει με αμείωτο "κατώφλι" (έντασης, gain κλπ) τότε μάλλον είναι θέμα μικροφωνισμού του πηνίου μέσα στο μαγνήτη (microphonic squeal). Αν μιλάμε για ένα πολύ υψίσυχνο σφύριγμα (ανεξαρτήτως ρυθμίσεων) τότε μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα.

Κανονικά οι BL είναι βουτηγμένοι σε κερί για να αποφεύγεται αυτό το φαινόμενο αλλά δεν αποκλείεται να έχει ανάγκη για περισσότερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και ειναι μικροτερες απο τις std βιδες που χρησιμοποιουν ολοι οι μαγνητες (ωστε να εφαρμοζουν στο ειδικο "αντιμικροφωνιστικο"... ;D..πλαισιο που εχουν στα "αυτακια" τους)

 

τωρα αν βαριεσαι να στελνεις e-mail βαλε μερικα κομματακια σφουγγαρι στα cavities της strat σου ωστε να "ακινητοποιησεις" τελειως τους μαγνητες μολις ξαναβαλεις το pickguard.

 

Aγιε μου σώστη Superfunk ;D

Αυτό ήταν τελικά .Εκανα την πατέντα με το σφουγγάρι και όλα οκ.Σταμάτησε ο μικροφωνισμός.Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου