Προς το περιεχόμενο

φθηνιάρικο πικάπ


oneofthem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ιδιοκατασκευή με direct drive μηχανισμό και Rega Rb300 βραχίονα και εξωτερικό τροφοδοτικό.

Στιβαρό και αρχετυπικό! Κακώς το παρόπλισες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Από την άλλη, εάν ο σκοπός σου είναι να κάνεις σκράτσινγκ και παρόμοια βάρβαρα αθλήματα, τα (ενίοτε dedicated) direct drive είναι μονόδρομος.

+1

βασικό πλεονέκτημα των direct drive {και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος} είναι πως όταν σταματήσεις με το χέρι σου το πλατώ, αυτό εσωτερικά εξακολουθεί να περιστρέφεται με σύστημα "σαν διαφορικό" και όταν το αφήσεις πιάνει αμέσως τη σωστή ταχύτητα περιστροφής.

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έβλεπα προχθες τις φωτό, να κάνω και τη φιγούρα μου με το πικαπ που έχω φτιάξει (έχει παροπλιστεί εδώ και κάτι μήνες).

Ιδιοκατασκευή με direct drive μηχανισμό και Rega Rb300 βραχίονα και εξωτερικό τροφοδοτικό.

Σχετικά (πάντα) φθηνό αλλά όχι εύκολο.

+ 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

βασικό πλεονέκτημα των direct drive {και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος} είναι πως όταν σταματήσεις με το χέρι σου το πλατώ, αυτό εσωτερικά εξακολουθεί να περιστρέφεται με σύστημα "σαν διαφορικό" και όταν το αφήσεις πιάνει αμέσως τη σωστή ταχύτητα περιστροφής.

Είναι θέμα ροπής (που είναι μεγαλύτερη στα direct) και γρήγορης εκκίνησης από στάση.

 

Δες και αυτό

http://en.wikipedia.org/wiki/Direct-drive_turntable

 

Λάκη, Jimmy ευχαριστώ.

 

Λάκη, οι ευκολίες (αυτόματο κλείσιμο στο τέλος) αλλα και οι σχέσεις παιδιών-βελόνες που δεν είναι αγαστές με έσπρωξαν στην αλλαγή.

Προς το παρόν  ;) με καλύπτει ένα Luxman πειραγμένο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν ξερω απο πικαπ. Ειναι ομως εδω και πολλα χρονια ενα προιον ΜΗ ΕΥΡΕΙΑΣ καταναλωσης. Οποτε μην περιμενεις οι Κινεζοι να πολυασχοληθουν με αυτο.... ουτε και να κοστιζει αναλογικα με την τεχνολογια του. Και γι αυτον ακριβως το λογο ενα κοινο mp3 player με πολυ πιο εξελιγμενη τεχνολογια κοστιζει αναλογικα πολυ πιο φθηνα.

ναι ακριβώς αυτό πρέπει να είναι

έχει ξεπεραστεί για το μέσο ακροατή που χρησιμοποιεί άλλη τεχνολογία σήμερα, μόνο που έχει ξεπεραστεί τόσο καιρό που μάλλον η παραγωγή δεν είναι τόσο μαζική όσο νόμιζα εξ'ου και οι όχι πολύ φθηνές τιμές

Αν νομίζεις ότι είναι εύκολο, απλό και φθηνό γιατί δεν φτιάχνεις ένα;

δεν ξέρω πως συσχετίζεις και σύγκρινεις το κόστος του diy με το κόστος βιομηχανικής παραγωγής και πώλησης, αλλά γιατί τι νομίζεις ότι ψάχνω φθηνιάρικο pickup? :) για τον ήχο του και ενώ έχω ήδη δύο pickup ένα ακριβό και ένα μέτριο (φθηνό για τότε)?

με ένα φίλο μου θέλουμε να δούμε κάποια πράγματα

το γιατί θέλω καινούριο, το γιατί δεν πειράζω τα pickup που έχουμε, το γιατί ψάχνω φθηνιάρικο (αρχικά), θα τα έγραφα ευχαρίστως (τα έχω ήδη γράψει δλδ) αλλά είναι πολύ μακρύ το κείμενο, οπότε προς το παρόν εμπιστεύσου την κρίση μου :)

Πάντως αυτή η προσέγγιση του "τι είναι το πικαπ, ένα πιάτο που γυρίζει με τον πλαστικό ιμάντα και το κάλυμμα από πάνω" είναι κομματάκι ισοπεδωτική...

από αυτά που είχα σκοπό να γράψω που εξηγώ τι θέλω να κάνω και τι γνώσεις έχω στο θέμα θα ήταν παραπάνω από προφανές ότι δεν υποτιμώ τα pickup, αλλά βγαίνει πολύ μεγάλο το κείμενο

συμφωνώ ότι ο τρόπος έκφρασης ήταν λίγο ισοπεδωτικός αλλά σίγουρα δεν αναφερόμαστε και στα ίδια πράγματα

άλλο θέμα αυτό στο οποίο αναφέρετε εσείς και άλλο αυτό που αναφέρομαι εγώ

 

εν συντομία

έχω την τύχη να έχω κάνει tour σε πολλες βιομηχανίες όχι από video αλλά ζωντανά με τον τύπο που σου φωνάζει μέσα στο αυτί για να τον ακούς μέσα από τους θορύβους των μηχανημάτων και που σου δείχνει ποιοι εργάτες έχουν χάσει τα δακτυλά τους εν ώρα εργασίας και γνωρίζω κάποια πράγματα για βιομηχανικές διεργασίες

πολλές συσκευές έχουν όχι μόνο ιστορία και εφαρμοσμένη γνώση, αλλά έχουν και πολύ περίπλοκες τεχνικές κατασκευής ακόμη και σήμερα, και αυτά τα γνωρίζω

υπάρχουν ένα σωρό μικρο αντικείμενα από τα ρολόγια μέχρι τους μεγεθυντικούς φακούς των παιδιών που ο καθένας νομίζει ότι για να βγουν απλώς περνάει ένα super robot και με super ακρίβεια και κόβει την πρώτη ύλη και τέλος ενώ η ακρίβεια στην πραγματικότητα επιτυγχάνεται μέσα από εβδομάδες επανάληψης των ίδιων διεργασιών που κάθε φορά επιτυγχάνουν ελάχιστα μεγαλύτερη ακριβεία, κάτι που για τον μέσο καταναλωτή θα ακούγονταν ως κάτι υποανάπτυκτο και θα έλεγε 'καλά δεν μπορούν να το κάνουν με τη μία?'

το ίδιο συμβαίνει και με τα pickup όπου και και τα πολύ φθηνά, βλέπεις ότι έχουν ένα πιάτο που κινείται άψογα για χρόνια

και εδώ ήθελα να επεκταθώ κι άλλο αλλά δεν υπάρχει χώρος

άλλο η γνώση πίσω από τα pickup και άλλο το κόστος παραγωγής ώριμης τεχνολογίας, έτοιμων πατεντών, έτοιμης σχεδόν γραμμής κτλ

-

για τα direct drive ετέθη ένα ερώτημα και η απάντηση που έδωσε ένας φίλος ήταν ότι δεν είναι θέμα αξιοπιστίας

δεν λέω να συγκρίνουμε το καλύτερο belt με το καλύτερο direct και να δούμε ποιο είναι πιο αξιόπιστο, αλλά διαφωνώ

ο λόγος που υπάρχουν τα direct drive imo είναι το θέμα αξιοπιστίας

εν συντομία αυτό που προσέφεραν ήταν αξιοπιστία στην ταχύτητα, αξιοπιστία στην επιτάγχυνση, αξιοπιστία κατά τη διάρκεια ζωής

πόσο σημαντικά είναι αυτά για κάποιον που απλώς θέλει να ακούει μουσική στο σαλόνι του?

όχι απλώς μπορεί να μη τα θεωρεί σημαντικά αλλά είμαι σίγουρος πως υπάρχουν αρκετοί που θα σου πουν ότι αλλοιώνει την αίσθηση του pickup

όπως είναι άλλο να βλέπεις μια 100% restored ασπρόμαυρη ταινία και αλλιώς να την βλέπεις όπως έχει επιβιώσει, δλδ με τα σημάδια και τις ατέλειές της, έτσι και με τα pickup

για τον επαγγελματία που χρησιμοποιεί το turntable όμως η αξιοπιστία δεν είναι θέμα μόνο στο πόσο άμεσα θα πάρει αυτό που θέλει αλλά ακόμη και στη λεπτομέρεια διατήρησης του ρυθμού σε μεγάλο χρονικό διάστημα με αμελητέες απώλειες

οπότε τον ενδιαφέρουν όλα τα παραπάνω χαραχτηριστικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν συντομία αυτό που προσέφεραν ήταν αξιοπιστία στην ταχύτητα, αξιοπιστία στην επιτάγχυνση, αξιοπιστία κατά τη διάρκεια ζωής

πόσο σημαντικά είναι αυτά για κάποιον που απλώς θέλει να ακούει μουσική στο σαλόνι του?

όχι απλώς μπορεί να μη τα θεωρεί σημαντικά αλλά είμαι σίγουρος πως υπάρχουν αρκετοί που θα σου πουν ότι αλλοιώνει την αίσθηση του pickup

 

Δηλαδή κατά τη γνώμη σου αυτός που παίρνει το πικάπ για να ακούει μουσικη στο σπίτι του δεν θα ενοχληθεί αν του χαλάσει μετά από 20 ή 50 ώρες χρήσης;

 

Και επιπλέον, μας λες πως η αυξημένη αξιοπιστία "αλλοιώνει την αίσθηση του πικαπ";

 

Ρωτώ όχι για επιβεβαίωση αφού όντως αυτά πιστεύεις και γράφεις, αλλά για να σου δώσω την ευκαιρία να ξαναδιαβάσεις αυτά που γράφεις...

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλο τον σεβασμό στον oneofthem, θα πω ότι δεν έχω καταλάβει τι θέλει και τι ψάχνει (το αρχικό post δεν με βοήθησε και λανθασμένα υπέπεσα σε υποθέσεις). Φθηνά πικάπ υπάρχουν. Και γυρνάνε γύρω γύρω. Μην έχεις απαίτηση και να σου παίξουν μουσική. Όπως και τα φθηνά ρολόγια. Την ίδια δείχνουν και τα SFIKO την ίδια και τα Omega Seamaster. Αλλά άλλα είναι τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας. Το θέμα είναι τι ζητάς, τι μπορείς να καταλάβεις και τι μπορείς να αγοράσεις (ή φτιάξεις). Τα πικάπ σήμερα ΕΙΝΑΙ πιο φθηνά από τα 80s.

 

Όσο για το θέμα αξιοπιστίας δεν έχεις δίκιο. Υπάρχουν belt drive που γυρνάνε άοκνα και απροβλημάτιστα για δεκαετίες (με την πάμφθηνη αλλαγή του ιμάντα). Υπάρχουν και direct drive που γυρνάνε αδιάκοπα και απροβλημάτιστα για δεκαετίες (έχω τρία από αυτά).

Υπάρχουν belt drive για πέταμα και υπάρχουν direct drive για γλάστρες.

Είμαι οπαδός του direct (ΔΕΝ ασχολούμαι ουδόλως με σκρατς) αλλά δεν παραγνωρίζω το γεγονός αν κάτι πάει στραβά δεν είναι τόσο απλό να επισκευαστεί όσο τα belt. Βέβαια όλα αυτά τα χρόνια στα μοτέρ των DD (αλλά και των BD) δεν είχα κανένα πρόβλημα (χτύπα ξύλο).

Η high end κοινότητα ορκίζεται στα belt αλλά αυτό είναι περισσότερο (κατά την άποψή μου) διότι ολος αυτός ο μύθος κινείται από τις μικρές boutique εταιρείες ή τις βιοτεχνίες πικάπ οι οποίες ΔΕΝ μπορούν να κατασκευάσουν (λόγω των αυξημένων μηχανολογικών απαιτήσεων που θέλει η σωστή audiophile DD υλοποίηση) direct drives με την άνεση που το κάνουν Ιαπωνικά εργοστάσια κολοσσοί.

Αντίθετα, το παιχνίδι της εντυπωσιακής απόσβεσης (ή δύσκολης ανάρτησης) μαζί με ένα σωστό μοτέρ που κινεί ιμάντα σιλικόνης, είναι πιο εύκολο. Αλλά μπαίνει στο παιχνίδι και ο βραχίονας. Και η κεφαλή. Και το setup. Και άστα να πάνε.

Δεν είναι εύκολη υπόθεση ένα καλό πικάπ.

 

Μπορεί να προτείνει κάποιος ένα αξιοσέβαστο πικάπ?!  ;D ;D

http://smart.noiz.gr/details.php?id=68645

Το προτείνω ευθαρσώς καθότι θεωρώ το πικάπ αξιοσέβαστο.

Και ας κατηγορηθώ για μεροληψία διότι γνωρίζω τον πωλητή καλά. ::) ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ότι διάβασα τρεις σελίδες κραξίματος.... (   ;D )

Εγώ που τις διάβασα δεν νομίζω ότι έπεσε κράξιμο. Απ' την άλλη βέβαια δεν κατάλαβα και ποιος ήταν ο σκοπός του παρόντος thread (και ίσως να φταίω εγώ).  ;D

 

Μπορεί να προτείνει κάποιος ένα αξιοσέβαστο πικάπ?!  ;D ;D

Ναι, αλλά όχι φθηνιάρικο. Εγώ για παράδειγμα θα ήθελα πολύ ένα Roksan Xerxes ή ένα φθηνότερο Pink Triangle και θα τα πρότεινα ως από τα πλέον "αξιοσέβαστα" σε όποιον μπορεί να τα πληρώσει. Εναλλακτικά (σε άλλο οικονομικό επίπεδο) προτείνω το "ταπεινό" πλην "αξιοσέβαστο" Rega Planar 3 με βραχίονα RB300 του οποίου είμαι κάτοχος τα τελευταία 16 χρόνια και έχω να πω ότι είναι από τα...

...belt drive που γυρνάνε άοκνα και απροβλημάτιστα για δεκαετίες (με την πάμφθηνη αλλαγή του ιμάντα).

:) ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για παράδειγμα θα ήθελα πολύ ένα Roksan Xerxes ή ένα φθηνότερο Pink Triangle και θα τα πρότεινα ως από τα πλέον "αξιοσέβαστα" σε όποιον μπορεί να τα πληρώσει.

Αν βάλεις και την κεφαλή, το κόστος ανεβαίνει πολύ. Τα Pink όμως (με έναν καλό βραχίονα) μου αρέσουν πολύ.

 

Εναλλακτικά (σε άλλο οικονομικό επίπεδο) προτείνω το "ταπεινό" πλην "αξιοσέβαστο" Rega Planar 3 με βραχίονα RB300

Απίθανος βραχίονας, και απλό, βασικό (αλλά overratted if you ask me) πικάπ.

 

Σε πολύ λογικά χρήματα, πρόσφατα απέκτησα αυτό το (πανέμορφο για μένα) Ιαπωνικό θηρίο (μία version του Kenwood KD-990).

kenwood_kd_990-3.jpg

Αν κρατάς μάτια και μυαλό ανοιχτά, ευκαιρίες υπάρχουν.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου